Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը նոյեմբերի 15-ին հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Կվան-ջե Լիին:
Ջերմորեն ողջունելով գործընկերոջը` Կվան-ջե Լին նշել է, որ ԿՀ-ն կարեւորում է ՀՀ-ի հետ բազմոլորտ հարաբերությունների զարգացումը, եւ պատրաստակամություն է հայտնել ջանքեր գործադրել՝ զարգացնելու երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը, աշխատակազմերի միջեւ շփումների ակտիվացումը:
Իր հերթին Վահան Նարիբեկյանը ցավակցություն է հայտնել Սեուլում բազմաթիվ մարդկային կյանքեր խլած ողբերգության կապակցությամբ, ապա անդրադարձել Հայաստանի եւ Կորեայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին ու նշել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-կորեական միջպետական կապերը զարգացել են բարեկամական եւ գործընկերային մթնոլորտում: «Չնայած մեր երկրներն աշխարհագրորեն հեռու են միմյանցից, սակայն առկա են անհրաժեշտ հիմքեր եւ չիրացված ներուժ՝ մեր հարաբերություններն առավել ընդլայնելու համար: Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Կորեայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը, բազմոլորտ համագործակցության խորացմանը եւ միջխորհրդարանական կապերի առավել զարգացմանը»,- ասել է Վահան Նարիբեկյանը:
Նա նշել է, որ խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցությունը կարեւոր դեր ունի հայ-կորեական միջպետական հարաբերությունների օրակարգում:
«ՀՀ ԱԺ պատվիրակության այս այցը միջխորհրդարանական շփումներն ու փոխգործակցությունն առավել խորացնելու լավ հնարավորություն է ընձեռում՝ քննարկելու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Որպես ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար՝ կարեւորում եմ երկու խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, ճանաչողական այցերը, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի՝ ԿՀ-ում վերապատրաստումը եւ այլ միջոցառումների կազմակերպումը»,-նշել է Վահան Նարիբեկյանը:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը երախտիքի խոսք է հայտնել Կորեայի կառավարությանը Հայաստանին մշտապես աջակցություն ցուցաբերելու, հատկապես՝ Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA) կողմից Հայաստանում իրականացված տարաբնույթ ծրագրերի համար:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից ներկայացվել են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները, Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակման մանրամասները:
Վահան Նարիբեկյանը հանդիպման ավարտին կորեացի գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան: Կվան-ջե Լին սիրով ընդունել է հրավերը:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը հանդիպել է Լանդթագի նախագահին
Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 17-ին ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագում հանդիպել է  նախագահ, դոկտոր Գուննար Շելլենբերգերին: Վլադիմիր Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` վստահեցնելով, որ այն հ...

Встреча руководителя-генерального секретаря Аппарата НС В.Нарибекяна с генсеком парламента Кореи
15 ноября руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян встретился с генеральным секретарем парламента Республики Корея Кван-джэ Ли.
Тепло приветствуя своего коллегу, Кван-джэ Ли отметил, что Республика Корея придает большое значение развитию многовекторных отношений с РА, и выразил готовность приложить все усилия для укрепления сотрудничества двух парламентов, активизации контактов между аппаратами.
В.Нарибекян, выразив соболезнования в связи с трагедией в Сеуле, унесшей множество человеческих жизней, подчеркнул важность 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Кореей и отметил, что с тех пор армяно-корейские межгосударственные связи развивались в дружеской и партнерской атмосфере. “Хотя наши страны удалены друг от друга географически, налицо необходимые основы и нереализованный потенциал для дальнейшего расширения наших отношений. Армения придает большое значение стабильному развитию дружественных связей с Кореей, углублению многоотраслевого сотрудничества и дальнейшему развитию межпарламентских контактов", - отметил руководитель Аппарата НС.
Он особо выделил, что сотрудничество в парламентском формате играет важную роль в повестке армяно-корейских межгосударственных отношений.
“Данный визит делегации НС РА предоставляет хорошую возможность для дальнейшего углубления межпарламентских контактов и сотрудничества, обсуждения широкого круга вопросов, представляющих взаимный интерес. Как руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС придаю большое значение реализации программ обмена между аппаратами двух парламентов, ознакомительных визитов, переподготовке сотрудников НС РА в Республике Корея и организации других мероприятий", - подчеркнул В.Нарибекян.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС выразил благодарность правительству Кореи за постоянную поддержку Армении, особенно за различные программы, осуществляемые в РА Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA).
В ходе беседы детально представлены происходящие в регионе процессы, подробности нападения Азербайджана на суверенную территорию РА.
В.Нарибекян в завершение встречи пригласил корейского коллегу в Армению. Кван-джэ Ли любезно принял приглашение.
18.11.2022
Делегация НС встретилась с председателем Ландтага
17 ноября делегация во главе с руководителем группы дружбы Армения-Германия В.Варданяном встретилась с председателем Ландтага Земли Саксония-Анхальт (ФРГ) доктором Гуннаром Шелленбергером.В.Варданян, поблагодарив за теплый прием, заверил, что встреча обеспечит преемственность дальнейшего сотрудничес...