Համաձայնագրի նպատակն է, մասնավորապես, ստեղծել ընդհանուր ավիացիոն գոտի՝ ապահովելով կողմերի շուկաների հասանելիությունը՝ հավասար մրցակցային պայմաններով, առանց խտրականության եւ միասնական կանոններով՝ ներառյալ թռիչքային եւ ավիացիոն անվտանգության, օդային երթեւեկության կազմակերպման, մրցակցության, սոցիալական եւ շրջակա միջավայրի ոլորտներում:
Ընդհանուր ավիացիոն գոտին թույլ է տալիս նաեւ ընդլայնել օդային հաղորդակցությունը եւ զարգացնել միջազգային ավիացիոն համակարգը՝ հիմնվելով շուկայում ավիաընկերությունների միջեւ ոչ խտրական, թափանցիկ եւ արդար մրցակցության վրա: Այն կնպաստի ԵՄ ավիացիոն ստանդարտների ընդունմանը, ավիացիոն կանոնների կիրառմանը եւ կզարգացնի հետագա համագործակցությունն ավիացիոն անվտանգության ոլորտում:
Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի վավերացումը խթան կհանդիսանա առեւտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների եւ ընդհանուր առմամբ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար՝ ապահովելով շարժունակության ավելի լայն հնարավորություններ:
««Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, եւ Եվրոպական միության եւ դրա անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջեւ Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է նոյեմբերի 15-ի ԱԺ հերթական նիստում:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի խոսքով համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021 թ. նոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանը:

The aim of the Agreement, particularly, is to create a common aviation area, providing the availability of the sides’ markets with equal competitive conditions without discrimination and united rules, including the spheres of flight and aviation security, the organization of the air traffic, the competition, the social and environment.
The Common Aviation Area also allows expanding the air communication and developing the international aviation system, being based on the non-discriminative, transparent and fair competition between the aviation companies in the market. It will promote the adoption of the EU aviation standards, the use of the aviation rules and will develop the further cooperation in the aviation security.
It is expected that the ratification of the Agreement will be an impetus for the trade, tourism, investments and, in general, the social-economic development of Armenia, ensuring wider mobility opportunities.
The draft law on Ratifying the Agreement on Common Aviation Area between the Republic of Armenia on one hand and the European Union and Its Member States on the other hand was debated at the NA regular sitting on November 15.
According to the Deputy Minister of the Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan, the Agreement was signed in Brussels on November 15, 2021.
The NA deputy Narek Ghahramanyan [resented the endorsement of the Standing Committee on Economic Affairs.