Զորակոչվելուց եւ 6 ամիս ուսումնական զորամասում ծառայելուց եւ որպես զինվոր թրծվելուց հետո Կառավարությունը զինծառայողին հնարավորություն է ընձեռում այդ օրվանից դառնալ պայմանագրային զինծառայող եւ օգտվել պայմանագրային զինծառայողին տրվող բոլոր հնարավորություններից եւ արտոնություններից: Ազգային ժողովը նոյեմբերի 15-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի տեղեկացմամբ  նախագծի ընդունումը նպատակ ունի բարձրացնել պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը: Այդ կապակցությամբ անհրաժեշտություն է առաջացել ներդնել նոր ծրագիր, որը կրելու է «Պաշտպան հայրենյաց» անվանումը: Ծրագրի ժամկետը նախատեսվում է 5 տարի:   Պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո, անկախ զինծառայությունից արձակվելու կամ ծառայությունը շարունակելու ցանկությունից, կամ առողջական վիճակի պատճառով վաղաժամկետ զորացրվելու դեպքում այդ զինծառայողներին կտրվի պատվովճար՝ 5 մլն դրամի չափով, որը զինծառայողը կամ քաղաքացին կտնօրինի իր հայեցողությամբ: Այս ծրագրի ներդրումից հետո կդադարեցվի Պաշտպանության նախարարության «Ես եմ» ծրագիրը:
«Շատ կարեւոր է, որ մենք սրան նայենք որպես Հայաստանի Հանրապետության շուրջ խաղաղությունն ամրապնդելու կարեւոր գործիք: Հայաստանը որեւէ երկրի հետ պատերազմելու ցանկություն չունի, որեւէ ագրեսիվ նկրտում չունի: ՀՀ քաղաքացին իր երկրի սահմանները պաշտպանելու նպատակով զինվորագրվում է, եւ մեր բանակը դառնում է պրոֆեսիոնալ»,- եզրափակիչ ելույթում ընդգծել է նախարարը:
Նախագծին ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել:

After being enlisted and serving in the educational military unit and training as a soldier the Government gives an opportunity to the serviceman to become a contractual serviceman and to make use of all possibilities and privileges being given to the contractual serviceman. On November 15, the National Assembly in the first reading debated the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Military Service and the Serviceman’s Status.
As the Defense Minister Suren Papikyan informed, the adoption of the draft is aimed at raising the attractiveness and interest of turning into contract military service. On that occasion a necessity has arisen to introduce a new programme, which will bear the name Homeland Defense. The term of the programme is designed 5 years. After the end of the contract term, irrespective of the wish of discharging or continuing the service, or in case of being discharged early those servicemen will be given honorarium with the amount of 5 million AMD, which the serviceman or the citizen will dispose of at his own discretion, After the introduction of this programme, the programme I AM of the Ministry of Defense.
“It is very important that we’ll see it as an important tool strengthening peace around the Republic of Armenia. Armenia has no wish to be in war with any country, has no aggressive aspiration, The RA citizen is enlisting for defending the borders of his country, and our army becomes professional,” the Minister underlined in his concluding speech.