ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում նոյեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում «Անկախ կյանքի կենտրոնի» ամերիկյան մոդելի եւ ՀՀ-ում դրա տեղայնացման նախադրյալների վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Գրիգորյանը, «Հավասար իրավունքներ, հավասար հնարավորություններ» ՀԿ-ի նախագահ Անուշ Ասլանյանը, Ներառական իրավական բարեփոխումների կոալիցիայի նախագահ Մուշեղ Հովսեփյանը, ԱՄՆ միջազգային շարժունակություն ծրագրի ղեկավար Լիդիա Շուլան, Հարավային Կարոլինայի «Able» անկախ կյանքի կենտրոնի տնօրեն Քիմբերլի Թիսսոթը, ԱՄՆ Անկախ ապրելու ազգային խորհրդի (NCIL) միջազգային ենթահանձնաժողովի նախագահ,  Ալյասկայի նահանգային անկախ կյանքի խորհրդի փոխնախագահ Դոուգ Թոելլը, Մարդու իրավունքների միջազգային իրավաբան Ջանեթ Լորդը, անձնական օգնական Ջեյն Ատկինսոնը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը ողջույնի խոսքում կարեւորել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի հիմքում դրված անկախ կյանքի իրավունքի սկզբունքը, ինչպես նաեւ իրավունքի իրացման կիրարկման ապահովումն ու օրենսդրական վերահսկումը:
Միջազգային փորձագետները նախ կարեւորել են հաշմանդամության տարբեր տեսակներ ունեցող եւ տարիքային տարբեր խմբերի պատկանող շահառու խմբերի համար անկախ կյանքի կենտրոնների (ԱԿԿ) համաչափ արդյունավետ գործարկումը, ինչպես նաեւ կենտրոնների ղեկավար կազմում, խորհրդում եւ աշխատակազմում հաշմանդամություն ունեցող անձանց (ՀՈՒԱ) մեծ թվաքանակով ներգրավվումը:
Փորձագետների կարծիքով սոցիալական քաղաքականության ոլորտում անհրաժեշտ է մեծացնել ՀՈՒԱ-ների ներգրավվածությունն իրենց վերաբերյալ օրենքների, ենթաօրենսդրական ակտերի եւ ծրագրերի մշակման գործընթացում՝ ՀՈՒԱ-ների կարողությունների ճիշտ գնահատման համար:
ԱԿԿ-ն իրականացնում է իրավունքների եւ շահերի պաշտպանություն, անկախ կյանքի հմտությունների յուրացում՝ հիմնված անհատական կարիքի վրա, մենթորություն եւ ՀՈՒ երիտասարդների համար անցումային ծառայությունների տրամադրում: ՀՀ-ում արդեն իսկ առկա է անկախ կյանքի նորաբաց երկու կենտրոն:
Հանդիպման ավարտին ՀԿ ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել օրենսդիր մարմնի անդամների՝ քաղաքացիական հասարակության ձայնը լսելի դարձնելու պատրաստակամության համար:
Նախագծով առաջարկվում է Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրին համապատասխան` բարձրացնել պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը, ինչպես նաեւ ստեղծել նախադրյալներ արհեստավարժ պայմանագրային զինվորական ծառայության զարգացման համար. ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար ...

14 ноября Постоянная комиссия НС по труду и социальным вопросам провела рабочее обсуждение американской модели “Центра независимой жизни” (ЦНЗ) и предпосылок ее локализации в РА.
В дискуссии приняли участие председатель общественной организации (ОО) Центр защиты прав женщин-инвалидов “Агат” К.Григорян, председатель ОО “Равные права, равные возможности” А.Асланян, председатель Коалиции за инклюзивные правовые реформы М.Овсепян, руководитель программы международной мобильности США Лидия Шула, директор ЦНЗ “Able” Южной Каролины Кимберли Тиссот, председатель международной подкомиссии Национального совета США по независимой жизни (NCIL), вице-президент Совета независимой жизни штата Аляска Доуг Тоэлл, международный юрист по правам человека Джанет Лорд, личный помощник Джейн Аткинсон.
Председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян в своем приветственном слове подчеркнула принцип права на независимую жизнь, а также обеспечение правоприменения и законодательного контроля за реализацией права, что является основой закон РА "О правах инвалидов".
Международные эксперты прежде всего отметили проведение эффективной работы ЦНЖ для бенефициаров с различными видами инвалидности и принадлежащих к разным возрастным группам, а также вовлечение большого количества людей с ограниченными возможностями (ЛОВ) в руководство, советы и аппараты этих центров.
Для правильной оценки возможностей инвалидов, по мнению экспертов, необходимо усилить вовлечение ЛОВ в процесс разработки законов, подзаконных актов и программ о них в сфере социальной политики.
ЦНЖ обеспечивает защиту прав и интересов, усвоение навыков независимой жизни на основе индивидуальных потребностей, наставничество и переходные услуги для молодежи с инвалидностью. В Армении уже открыто два новых подобных центра.
В завершение встречи представители ОО поблагодарили членов законодательного органа за готовность поднимать и решать проблемы гражданского общества.
“В соответствии с программой правительства на 2021-2026 гг. проектом предлагается повысить привлекательность и заинтересованность в переходе к воинской службе по контракту, а также создать предпосылки для развития профессиональной контрактной военной службы”, - отметил министр обороны РА С.Папикян 1...