ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում նոյեմբերի 14-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում «Անկախ կյանքի կենտրոնի» ամերիկյան մոդելի եւ ՀՀ-ում դրա տեղայնացման նախադրյալների վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ-ի նախագահ Կարինե Գրիգորյանը, «Հավասար իրավունքներ, հավասար հնարավորություններ» ՀԿ-ի նախագահ Անուշ Ասլանյանը, Ներառական իրավական բարեփոխումների կոալիցիայի նախագահ Մուշեղ Հովսեփյանը, ԱՄՆ միջազգային շարժունակություն ծրագրի ղեկավար Լիդիա Շուլան, Հարավային Կարոլինայի «Able» անկախ կյանքի կենտրոնի տնօրեն Քիմբերլի Թիսսոթը, ԱՄՆ Անկախ ապրելու ազգային խորհրդի (NCIL) միջազգային ենթահանձնաժողովի նախագահ,  Ալյասկայի նահանգային անկախ կյանքի խորհրդի փոխնախագահ Դոուգ Թոելլը, Մարդու իրավունքների միջազգային իրավաբան Ջանեթ Լորդը, անձնական օգնական Ջեյն Ատկինսոնը:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը ողջույնի խոսքում կարեւորել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի հիմքում դրված անկախ կյանքի իրավունքի սկզբունքը, ինչպես նաեւ իրավունքի իրացման կիրարկման ապահովումն ու օրենսդրական վերահսկումը:
Միջազգային փորձագետները նախ կարեւորել են հաշմանդամության տարբեր տեսակներ ունեցող եւ տարիքային տարբեր խմբերի պատկանող շահառու խմբերի համար անկախ կյանքի կենտրոնների (ԱԿԿ) համաչափ արդյունավետ գործարկումը, ինչպես նաեւ կենտրոնների ղեկավար կազմում, խորհրդում եւ աշխատակազմում հաշմանդամություն ունեցող անձանց (ՀՈՒԱ) մեծ թվաքանակով ներգրավվումը:
Փորձագետների կարծիքով սոցիալական քաղաքականության ոլորտում անհրաժեշտ է մեծացնել ՀՈՒԱ-ների ներգրավվածությունն իրենց վերաբերյալ օրենքների, ենթաօրենսդրական ակտերի եւ ծրագրերի մշակման գործընթացում՝ ՀՈՒԱ-ների կարողությունների ճիշտ գնահատման համար:
ԱԿԿ-ն իրականացնում է իրավունքների եւ շահերի պաշտպանություն, անկախ կյանքի հմտությունների յուրացում՝ հիմնված անհատական կարիքի վրա, մենթորություն եւ ՀՈՒ երիտասարդների համար անցումային ծառայությունների տրամադրում: ՀՀ-ում արդեն իսկ առկա է անկախ կյանքի նորաբաց երկու կենտրոն:
Հանդիպման ավարտին ՀԿ ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել օրենսդիր մարմնի անդամների՝ քաղաքացիական հասարակության ձայնը լսելի դարձնելու պատրաստակամության համար:
Նախագծով առաջարկվում է Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրին համապատասխան` բարձրացնել պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը, ինչպես նաեւ ստեղծել նախադրյալներ արհեստավարժ պայմանագրային զինվորական ծառայության զարգացման համար. ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար ...

On November 14, at the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs a working discussion was held on the American model of the Independent Living Service (ILC) and the preconditions of its localization in the Republic of Armenia.
The President of the NGO Agate Rights Defense Center for Women with Disabilities Karine Grigoryan, the President of the NGO Equal Rights, Equal Opportunities Anush Aslanyan, the Chairman of the Coalition for Inclusive Legal Reforms Mushegh Hovsepyan, the Senior Manager for USA Mobility International (MIUSA) Program Lydia Shula, the President and CEO of the ABLE Center for Independent Living of South Carolina Kimberly Tissot, the Chair of the U.S. National Council on Independent Living (NCIL) International Subcommittee, Vice-Chair of Alaska Statewide Independent Living Council, and Business Owner Doug Toelle, the International Human Rights Lawyer Janet Lord, the Personal Assistant Jane Atkinson took part in the discussion.
The Chair of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan in her welcome remarks highlighted the principle of the right to independent life laid on the basis of the RA law on the Rights of the Persons with Disabilities, as well as the providing the use of the realization of right and the legislative control.
First of all, the international experts highlighted adequate effective operation of the Independent Living Services for the beneficiary groups belonging to the groups of different kinds of disabilities and different age groups, as well as the involvement of the great number of persons with disabilities in the leadership of the Centers, in the Council and in Staff.
In the experts’ opinion, it is necessary to increase the engagement of the persons with disabilities for the right assessment of the capacities of the persons with disabilities in the process of the development of the laws, sub-legislative acts and programs concerning them.
The Independent Living Services realizes protection of rights and interests, mastery of independent living skills based on the individual need, mentoring and providing transitional services for the young people with disabilities. Two newly opened centers of independent living already exists in the Republic of Armenia.
At the end of the meeting the NGO representatives thanked the members of the legislative body for their readiness to make audible the voice of the civil society.
The draft proposes to raise the attractiveness and interest of turning into contractual military service in accordance with the programme for 2021-2026, as well to create preconditions for the development of the professional contractual military service: the RA Minister of Defense Suren Papikyan sai...