Մեզ համար, իսկապես, մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ այս համաժողովին, որը վերջին անգամ Հայաստանում է անցկացվել ուղիղ 15 տարի առաջ՝ 2007 թ., եւ մենք մեծ ջերմությամբ ենք այն հիշում: Համաժողովը վերջին երկու տարիներին իրականացվել է առցանց՝ COVID-19 համավարակով պայմանավորված, եւ երկու տարի ընդմիջումից հետո այն կազմակերպելը Հայաստանում, իսկապես, մեծ պատիվ է եւ, ինչու չէ՝ նաեւ հաջողություն:
Խորհրդարանական հետազոտությունների եւ մատենագրման Եվրոպական կենտրոնը, հիմնվադրվելով 1977 թ. Եվրոպական խորհրդարանական վեհաժողովների խոսնակների նախաձեռնությամբ, այս տարի նշում է իր ստեղծման 45-ամյակը: Այս առիթով թույլ տվեք շնորհավորել ձեզ բոլորիդ: Կենտրոնն իր գործունեության ամբողջ ընթացքում եղել է կարեւոր եւ օգտակար գիտական գործիք տեղեկատվության փոխանակման մասով՝ ստեղծելով նոր եւ ուրույն հարթակ խորհրդարանների փորձագետների համար: Այս մասին ասել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը նոյեմբերի 10-ին եւ 11-ին Երեւանում տեղի ունեցած Խորհրդարանական հետազոտությունների եւ փաստաթղթավորման եվրոպական կենտրոնի թղթակիցների տարեկան ժողովի ժամանակ:
Ողջունելով 2022 թ. ECPRD թղթակիցների տարեկան համաժողովի մասնակիցներին՝ Վահան Նարիբեկյանը նշել է, որ վերջին տարիները լի էին աշխարհի համար տարատեսակ արհավիրքներով՝ COVID-19 համավարակ, համավարակին զուգահեռ մեր տարածաշրջանի համար նաեւ 2020 թ. աղետալի 44-օրյա պատերազմ՝ սանձազերծած Ադրբեջանի կողմից եւ ուղղված Արցախի ու Հայաստանի, հայ ժողովրդի դեմ, որը ապակայունացրեց նաեւ ամբողջ տարածաշրջանը, այնուհետեւ՝ պատերազմն Ուկրաինայում: Նրա խոսքով արհավիրքներին դիմակայելու ընթացքում բոլոր երկրների խորհրդարանները, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմը, աշխատել են արտակարգ պայմաններում:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ ցանկացած խորհրդարանի բնականոն գործունեությունն ապահովվում է այդ խորհրդարանի աշխատակազմի կողմից, նաեւ վերջինիս գիտական ներուժի կողմից, եւ հենց բեկումնային, ֆորս-մաժորային իրավիճակներում է զգացվում այդ գիտական ներուժի կարեւորությունն ու անհրաժեշտությունը: «Ձեզնից յուրաքանչյուրը, լինելով ձեր խորհրդարանների հետազոտական, փորձագիտական կենտրոնների ղեկավարները եւ աշխատակիցները, խորհրդարանի գիտական ներուժի հիմքն ու հենասյունն են՝ առանց որոնց խորհրդարանի գործունեությունը պատկերացնելն իրավամբ անհնար է»,- ասել է Վահան Նարիբեկյանը:
Հանդիպման առաջին օրը ներկայացվել է խորհրդարանական վերահսկողության ոլորտում ՀՀ փորձը: Բանախոսել են հրավիրված հայ փորձագետ-իրավաբանները, աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության ներկայացուցիչները: Նշվել է, որ 2015 թ. սահմանադրական փոփոխություններից  հետո խորհրդարանն օժտվել է նոր վերահսկողական լիազորություններով, օրենքների հետօրենսդրական մշտադիտարկման գործառույթներով: ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության ներկայացուցիչները հակիրճ ներկայացրել են իրենց ուսումնասիրությունների ընթացքում կիրառվող գործիքները, աշխատանքի ընթացքը եւ մշտական հանձնաժողովներին աջակցելու իրենց փորձը:
Հյուրերն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին:
Հանդիպման երկրորդ օրը քննարկվել են կենտրոնի գործունեությանը վերաբերող հարցեր, կարեւորվել այդ հարթակի միջոցով եվրոպական երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ համագործակցությունը եւ իրավական բնույթի տեղեկատվության փոխանակումը:
Միջոցառումն անցկացվել է Ազգային ժողովի հովանու ներքո՝ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը պարբերաբար այցելում է Հայաստանի տարբեր մարզերում բնակվող  հայրենակիցներին, ծանոթանում նրանց խնդիրներին, քննարկում դրանց լուծման հնարավոր ուղիները: Պատգամավորը նոյեմբերի 11-ին հերթական անգամ այցելել է Արագածոտնի մարզի Արեւուտ ...
Խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովում (CPT) Հայաստանի Հանրապետության անունից ընտրվող անդամի թեկնածուների առաջադրման մրցույթ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես «Խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմ...

It is really a great honour for us to welcome you in this Conference, which was held in Armenia last time exactly 15 years ago, in 2007, we remember it with great warmth. The Conference was held online during the two years conditioned by COVID-19 pandemic, and after two-year interval organising it in Armenia is really a great honour for us, and why not a success.
The European Centre for Parliamentary Research and Documentation (ECPRD), being founded in 1977 on the initiative of the Speakers of the European Parliamentary Assemblies, this year celebrates the 45th anniversary of its creation. On this occasion let me congratulate everybody. During its whole activities the Centre has been an important and useful scientific platform for the experts of the parliaments. On November 10 and 11 the NA Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan said about this during the Annual Conference of Correspondents of European Centre for Parliamentary Research and Documentation (ECPRD).
Welcoming the participants of the ECPRD Annual Conference of Correspondents, Vahan Naribekyan noted that the last years were full of various calamities for the world: COVID-19 pandemic, in parallel with the pandemic the disastrous 44-day war in 2020 unleashed by Azerbaijan and directed against Artsakh and Armenia, the Armenian people, which destabilised also the whole region, then the war in Ukraine. According to him, while facing the calamities the parliaments of all countries, including the National Assembly of the Republic of Armenia and the Staff of the National Assembly worked in emergency situations.
The NA Chief of Staff, Secretary General underlined that the regular activity of any parliament is ensured by the Staff of that parliament, also by the scientific potential of the latter, and the importance and the necessity of that scientific potential is felt in the very groundbreaking, force majeure situations. “Each of you, being the heads and the employees of the Research, Expertise Centres of your parliaments, are considered to be the basis and the pillar of the scientific potential of the parliament without which the activity of the parliament is rightfully impossible to imagine,” Vahan Naribekyan said.
The first day of the meeting the experience of the Republic of Armenia in the sphere of parliamentary oversight was presented. The Armenian expert-lawyers, the representatives of the Expertise and Analytical Department of the Staff gave speeches. It was noted that after the constitutional amendments in 2015, the parliament was endowed with oversight authorities and functions of the post-legislative monitoring of the laws. The representatives of the Expertise and Analytical Department of the NA Staff briefly presented the tools being used during their studies, the procedure of the work and their experience of supporting the Standing Committees.
The guests visited Tsitsernakaberd Memorial Complex. They laid flowers at the Eternal Fire perpetuating the memory of the Armenian Genocide victims, honoured in silence the memory of the Holy Martyrs. They have been at the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the exhibits certifying about the Genocide.
On the second day of the meeting issues on the activities of the Centre were discussed, the cooperation between the staffs of parliaments of the European countries through that platform and the exchange of information of legal character were discussed.
The event was held under the auspice of the National Assembly within the framework of the Project Modern Parliament for a Modern Armenia, which is financed by the Government of Sweden.
The deputy of the NA Civil Contract Faction Rustam Bakoyan regularly visits his compatriots residing in different marzes of Armenia, gets acquainted with their problems and discusses the possible ways of their solution.On November 11, the deputy again visited Arevut enlarged Yazidi community, which ...
Competition of Nominating Candidates for the Member Being Elected on behalf of the Republic of Armenia in the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT)The Republic of Armenia, as a participant state of the European Convention for the Prev...