Մեզ համար, իսկապես, մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ այս համաժողովին, որը վերջին անգամ Հայաստանում է անցկացվել ուղիղ 15 տարի առաջ՝ 2007 թ., եւ մենք մեծ ջերմությամբ ենք այն հիշում: Համաժողովը վերջին երկու տարիներին իրականացվել է առցանց՝ COVID-19 համավարակով պայմանավորված, եւ երկու տարի ընդմիջումից հետո այն կազմակերպելը Հայաստանում, իսկապես, մեծ պատիվ է եւ, ինչու չէ՝ նաեւ հաջողություն:
Խորհրդարանական հետազոտությունների եւ մատենագրման Եվրոպական կենտրոնը, հիմնվադրվելով 1977 թ. Եվրոպական խորհրդարանական վեհաժողովների խոսնակների նախաձեռնությամբ, այս տարի նշում է իր ստեղծման 45-ամյակը: Այս առիթով թույլ տվեք շնորհավորել ձեզ բոլորիդ: Կենտրոնն իր գործունեության ամբողջ ընթացքում եղել է կարեւոր եւ օգտակար գիտական գործիք տեղեկատվության փոխանակման մասով՝ ստեղծելով նոր եւ ուրույն հարթակ խորհրդարանների փորձագետների համար: Այս մասին ասել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը նոյեմբերի 10-ին եւ 11-ին Երեւանում տեղի ունեցած Խորհրդարանական հետազոտությունների եւ փաստաթղթավորման եվրոպական կենտրոնի թղթակիցների տարեկան ժողովի ժամանակ:
Ողջունելով 2022 թ. ECPRD թղթակիցների տարեկան համաժողովի մասնակիցներին՝ Վահան Նարիբեկյանը նշել է, որ վերջին տարիները լի էին աշխարհի համար տարատեսակ արհավիրքներով՝ COVID-19 համավարակ, համավարակին զուգահեռ մեր տարածաշրջանի համար նաեւ 2020 թ. աղետալի 44-օրյա պատերազմ՝ սանձազերծած Ադրբեջանի կողմից եւ ուղղված Արցախի ու Հայաստանի, հայ ժողովրդի դեմ, որը ապակայունացրեց նաեւ ամբողջ տարածաշրջանը, այնուհետեւ՝ պատերազմն Ուկրաինայում: Նրա խոսքով արհավիրքներին դիմակայելու ընթացքում բոլոր երկրների խորհրդարանները, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը եւ Ազգային ժողովի աշխատակազմը, աշխատել են արտակարգ պայմաններում:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ ցանկացած խորհրդարանի բնականոն գործունեությունն ապահովվում է այդ խորհրդարանի աշխատակազմի կողմից, նաեւ վերջինիս գիտական ներուժի կողմից, եւ հենց բեկումնային, ֆորս-մաժորային իրավիճակներում է զգացվում այդ գիտական ներուժի կարեւորությունն ու անհրաժեշտությունը: «Ձեզնից յուրաքանչյուրը, լինելով ձեր խորհրդարանների հետազոտական, փորձագիտական կենտրոնների ղեկավարները եւ աշխատակիցները, խորհրդարանի գիտական ներուժի հիմքն ու հենասյունն են՝ առանց որոնց խորհրդարանի գործունեությունը պատկերացնելն իրավամբ անհնար է»,- ասել է Վահան Նարիբեկյանը:
Հանդիպման առաջին օրը ներկայացվել է խորհրդարանական վերահսկողության ոլորտում ՀՀ փորձը: Բանախոսել են հրավիրված հայ փորձագետ-իրավաբանները, աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության ներկայացուցիչները: Նշվել է, որ 2015 թ. սահմանադրական փոփոխություններից  հետո խորհրդարանն օժտվել է նոր վերահսկողական լիազորություններով, օրենքների հետօրենսդրական մշտադիտարկման գործառույթներով: ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության ներկայացուցիչները հակիրճ ներկայացրել են իրենց ուսումնասիրությունների ընթացքում կիրառվող գործիքները, աշխատանքի ընթացքը եւ մշտական հանձնաժողովներին աջակցելու իրենց փորձը:
Հյուրերն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Նրանք ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը: Եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին:
Հանդիպման երկրորդ օրը քննարկվել են կենտրոնի գործունեությանը վերաբերող հարցեր, կարեւորվել այդ հարթակի միջոցով եվրոպական երկրների խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ համագործակցությունը եւ իրավական բնույթի տեղեկատվության փոխանակումը:
Միջոցառումն անցկացվել է Ազգային ժողովի հովանու ներքո՝ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում, որը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը պարբերաբար այցելում է Հայաստանի տարբեր մարզերում բնակվող  հայրենակիցներին, ծանոթանում նրանց խնդիրներին, քննարկում դրանց լուծման հնարավոր ուղիները: Պատգամավորը նոյեմբերի 11-ին հերթական անգամ այցելել է Արագածոտնի մարզի Արեւուտ ...
Խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական հանձնաժողովում (CPT) Հայաստանի Հանրապետության անունից ընտրվող անդամի թեկնածուների առաջադրման մրցույթ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես «Խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմ...

Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян на состоявшейся в Ереване 10-11 ноября ежегодной встрече корреспондентов Европейского центра парламентских исследований и документации (ECPRD) отметил:
“Для нас действительно большая честь приветствовать вас на этой конференции, которая в последний раз проходила в Армении ровно 15 лет назад, в 2007 г., и мы вспоминаем ее с большой теплотой. Конференция последние два года проводилась   в режиме онлайн из-за пандемии COVID-19, и организовать ее в Армении после двухлетнего перерыва –действительно большая честь и, почему бы и нет, также успех.
Европейский центр парламентских исследований и документации, основанный в 1977 г. по инициативе спикеров европейских парламентских ассамблей, в этом году отмечает свое 45-летие. Позвольте мне воспользоваться возможностью, чтобы поздравить всех вас. На протяжении всей своей деятельности Центр был важным и полезным научным инструментом для обмена информацией, создавая новую и уникальную платформу для парламентских экспертов”.
В.Нарибекян, приветствуя участников конференции корреспондентов ECPRD 2022 г., отметил, что последние годы были для мира полны различных бедствий: пандемия COVID-19, наряду с ней развязанная Азербайджаном против Арцаха и Армении, армянского народа катастрофическая 44-дневная война 2020 г., также дестабилизировавшая весь регион, затем война на Украине. По его словам, парламенты всех стран, в том числе Национальное Собрание РА и Аппарат НС, в ходе противостояния этим бедствиям  работали в чрезвычайных условиях.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС подчеркнул, что нормальная деятельность любого парламента обеспечивается его аппаратом, а также его научным потенциалом, и именно в переломных, форс-мажорных ситуациях ощущается важность и необходимость этого научного потенциала. “Каждый из вас, являясь руководителями и сотрудниками исследовательских и экспертных центров своих парламентов, является основой и стержнем научного потенциала парламента, без которого, действительно, невозможно представить деятельность парламента”, - отметил В.Нарибекян.
В первый день встречи был представлен опыт РА в сфере парламентского контроля. Выступили приглашенные армянские эксперты-юристы, представители Экспертно-аналитического управления (ЭАУ) Аппарата НС. Отмечено, что в 2015 г. после конституционных изменений парламент был наделен новыми надзорными полномочиями, функциями постзаконодательного контроля за законами. Представители ЭАУ ознакомили с использованным ими в ходе исследований инструментарием, ходом работ и своим опытом содействия постоянным комиссиям.
Гости посетили мемориал в Цицернакаберде, возложили цветы к увековечивающему жертв Геноцида армян Вечному огню, почтили молчанием память Св.Мучеников. Они также посетили Музей-институт Геноцида армян и ознакомились с экспонатами, свидетельствующими о преступлении века.
Во второй день встречи были обсуждены вопросы деятельности Центра, подчеркнуто сотрудничество между аппаратами парламентов европейских стран и обмен правовой информацией через данную площадку.
Мероприятие прошло под эгидой НС, в рамках финансируемой шведским правительством программы ПРООН “Новая Армения – современный   парламент”.
Депутат фракции НС "Гражданский договор" Р.Бакоян регулярно посещает своих соотечественников, проживающих в разных регионах Армении, знакомится с их проблемами, обсуждает возможные пути их решения.11 ноября депутат в очередной раз посетил укрупненную езидскую общину Аревут Арагацотнской области, вкл...