Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ գիտնականներ, գիտության ասպարեզում նվաճումներ ունեցող եւ հանուն գիտության զարգացման ոչինչ չխնայող հայրենակիցներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ մասնագիտական օրվա առթիվ: Մեր երկիրը կարիք ունի հետազոտական աշխատանքով զբաղվող բոլորանվեր լայնախոհների, որոնք իրենց աշխատանքի արդյունքում առավել ճանաչելի են դարձնում պետությունը:
Ամբողջ աշխարհում առկա ուղեղների արտահոսքի պայմաններում գիտությունն այլեւս սահմաններ չի ճանաչում. անհատներն են, որ ստիպում են աշխարհին իրենցով ուրվագծել սահմանը, իրենց հարազատ երկրին նվիրել գյուտերն ու գիտական հայտնագործությունները:
Մաղթում եմ արագ ստանալ այն աշխատանքի պտուղները, որի համար գիշեր ու ցերեկ չեք առանձնացնում, որի համար պատրաստ եք կռիվ տալ ամենաբարձր ամբիոններում եւ հանուն որի հաճախ մնացյալը երկրորդական է թվում:

Dear scientists of the Republic of Armenia, compatriots having achievements in the sphere of science and sparing nothing for science,
I cordially congratulate you on the occasion of your professional day. Our country needs open-minded persons with complete devotion being engaged in research work, who as a result of their work make more recognizable the state.
In the conditions of the brain drain existing in the whole world the science does not recognize borders anymore: the individuals make the world outline the border, present to their dear country their inventions and scientific discoveries.
I wish you to quickly receive the fruits of the work, for which you don’t separate day and night, for which you are ready to fight on the highest rostrums and for which often the remaining seems secondary.
Let it be much more scientists in our country, who will open the doors of science for new generations.