Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ գիտնականներ, գիտության ասպարեզում նվաճումներ ունեցող եւ հանուն գիտության զարգացման ոչինչ չխնայող հայրենակիցներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ մասնագիտական օրվա առթիվ: Մեր երկիրը կարիք ունի հետազոտական աշխատանքով զբաղվող բոլորանվեր լայնախոհների, որոնք իրենց աշխատանքի արդյունքում առավել ճանաչելի են դարձնում պետությունը:
Ամբողջ աշխարհում առկա ուղեղների արտահոսքի պայմաններում գիտությունն այլեւս սահմաններ չի ճանաչում. անհատներն են, որ ստիպում են աշխարհին իրենցով ուրվագծել սահմանը, իրենց հարազատ երկրին նվիրել գյուտերն ու գիտական հայտնագործությունները:
Մաղթում եմ արագ ստանալ այն աշխատանքի պտուղները, որի համար գիշեր ու ցերեկ չեք առանձնացնում, որի համար պատրաստ եք կռիվ տալ ամենաբարձր ամբիոններում եւ հանուն որի հաճախ մնացյալը երկրորդական է թվում:

Уважаемые ученые Республики Армения, соотечественники, имеющие достижения в области науки и не жалеющие ничего ради развития науки!
Сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником. Нашей стране нужны занимающиеся исследовательской работой широко мыслящие люди, которые своим трудом делают государство более узнаваемым.
В условиях утечки мозгов во всем мире наука ныне не признает границ – именно индивидуальности заставляют мир проводить с ними границу, посвящать изобретения и научные открытия родной стране.
Желаю поскорее получить плоды работы, ради которой не различаете день и ночь, за которую готовы бороться с самых высоких трибун и ради которой остальное зачастую кажется второстепенным.