Այս տարին մեզ համար նշանակալից է, քանի որ նշում ենք ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ բարեկամության, համագործակցության ու փոխօգնության պայմանագրի 25-ամյակը: Այս իրադարձությունները նշանավորեցին հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման ներկա փուլի սկիզբը, որոնք համապատասխանում են մեր ժողովուրդների կենսական շահերին: Այս մասին նոյեմբերի 10-ին ասել է ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը:
Ողջունելով համատեղ նիստի մասնակիցներին՝ հանձնաժողովի փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ այսօրվա հանդիպմանը կքննարկվեն խորհրդարանական համագործակցության շրջանակում ԵԱՏՄ զարգացման հեռանկարներն ու առաջնահերթությունները ներկա գլոբալ մարտահրավերների ժամանակաշրջանում, ինչպես նաեւ երկու երկրները կապող միակ ցամաքային անցակետի՝ Վերին Լարսի հետ կապված հարցեր: Նշելով, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում անցակետի հետ կապված կրկին առաջացել են խնդիրներ՝ Վաղարշակ Հակոբյանը հույս է հայտնել, որ հանդիպման ընթացքում կկարողանան հստակ, մանրամասն եւ համահունչ ներկայացնել առաջադրված խնդիրները, գտնել ռացիոնալ լուծումներ ու նախանշել արդյունավետ եւ կառուցողական փոխգործակցության նոր վեկտորներ: Բանախոսն անդրադարձել է նաեւ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին եւ Հայաստանի անվտանգության հետ կապված խնդիրներին: Մասնավորապես, ներկայացվել են սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայի հետեւանքները:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կազբեկ Տայսաեւը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ երկու երկրների միջեւ առկա է արդյունավետ համագործակցության դրական փորձ: Երկու երկրների միջեւ դաշնակցային եւ գործընկերային հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության դարավոր ավանդույթների, եղբայրական սերտ կապերի եւ փոխադարձ աջակցության վրա: Նա եւս համոզմունք է հայտնել, որ առաջացած խնդիրներին համատեղ քննարկման արդյունքում կտրվեն համապատասխան լուծումներ:
Համատեղ նիստի ավարտից հետո Վաղարշակ Հակոբյանը եւ Կազբեկ Տայսաեւը հանդես են եկել հայտարարություններով՝ լրագրողներին ներկայացնելով նիստի ընթացքում քննարկված հարցերը:

This year is significant for us, as we celebrate the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the RA and RF, as well as the 25th anniversary of the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance between the Republic of Armenia and the Russian Federation. These events mark the beginning of the present phase of the development of the Armenian-Russian ally relations, which correspond our peoples’ vital interests. The RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Vagharshak Hakobyan said about this on November 10.
Welcoming the participants of the joint sitting, the Deputy Chairman of the Committee informed that the perspectives and priorities of the EAEU development within the framework of the parliamentary cooperation in the period of current global challenges, as well as issues on the only land checkpoint connecting the two countries, Upper Lars, will be discussed today. Noting that during the last several months, problems again emerged connected with the checkpoint, Vagharshak Hakobyan expressed hope that at the siting they will be able to present distinctly, detailed and consonantly the proposed problems, to find rational solutions and to outline new vectors of effective and constructive cooperation. The speaker also touched upon the situation in the region and the problems regarding the security of Armenia. In particular, the aftermath of the aggression launched by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia on September 13 was presented.
The First Deputy Chairman of the Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of RF Federal Assembly State Duma Kazbek Taysayev, thanking the Armenian MPs for warm reception, mentioned that there is positive experience of effective cooperation between the two countries. The allied and partnership relations between the two countries are based on the centuries-old traditions of friendship, fraternal close ties and mutual support. He also expressed conviction that as a result of mutual; discussion of the emerged problems, appropriate solutions will be given.
After the end of the joint meeting, Vagharshak Hakobyan and Kazbek Taysayev made statements, presenting the issues discussed during the meeting to the journalists.