Նախնական եւ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների շուրջ 7000 աշխատակցի համար կստեղծվեն մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության բարձրացմամբ փոխկապակցված գործուն մեխանիզմներ
Ներկայում գործում են նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթական ոլորտը կարգավորող մի շարք որոշումներ եւ հրամաններ, որոնց հաստատումը հստակ սահմանված չէ: Անհրաժեշտություն է առաջացել մշակել եւ հաստատել նոր իրավական ակտեր, որոնք լիազորված չեն որեւէ օրենքով: Այս մասին ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը Կառավարության  հեղինակած ««Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մաuին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում:
Նախագիծը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստում:
Առաջարկվում է ներդնել ատեստավորման եւ տարակարգերի մեխանիզմները, որոնք հնարավորություն կտան փոխել ոլորտում աշխատողների դրույքաչափը, ինչպես նաեւ սահմանել հավելավճարներ: Այս փոփոխությունների ընդունմամբ նախնական եւ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների շուրջ 7000 աշխատակցի համար կստեղծվեն մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության բարձրացմամբ փոխկապակցված գործուն մեխանիզմներ: Կսահմանվեն նոր մասնագիտությունների ներդրման, հաստատությունների եւ դրանցում իրականացվող ծրագրերի տեղաբաշխման ռացիոնալացման, ընդունելության տեղերի բաշխման նոր մեթոդաբանություն, ինչպես նաեւ մանկավարժների մասնագիտական զարգացման եւ ատեստավորման համակարգերի ներդրում՝ կապակցված վարձատրության մեխանիզմներին:
Ըստ Ժաննա Անդրեասյանի՝ նախագծով կարգավորումներ կտրվեն մի շարք լիազորող նորմերի, որոնք թույլ են տալու ենթաօրենսդրական մակարդակում հստակեցնել քաղաքականությունը ոլորտի մի քանի մեխանիզմների ուղղությամբ՝ կառավարման, ֆինանսավորման, բովանդակային հարցերի կարգավորման, ինչպես նաեւ ուսումնական հաստատությունների իրավակազմակերպական ձեւերի եւ վարվող կրթաթոշակների քաղաքականության իմաստով: Առաջարկվող փոփոխությամբ ոլորտում փորձ է արվելու ներդնել տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման մեխանիզմը: Փոփոխություններ կիրականացվեն նաեւ ուսումնական հաստատության ղեկավարման իրավունքին վերաբերող հավաստագրման մեխանիզմում:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել նաեւ «ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» նախագծին:
Հանձնաժողովը որոշում է կայացրել  նոյեմբերի 15-ին գումարվող ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկել ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած՝ հոկտեմբերի 21-ի նիստում դրական եզրակացություն ստացած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Գովազդի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոժե Կարուչին: Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահը ջերմորեն ողջունել է հայ գործընկերոջը` վերահաստատելով Ֆրանսիայի, մասնավորապես, Սենատի համերաշխությունը ...
Ազատ աշխարհն այժմ կանգնած է ժողովրդավարության պահպանման եւ զարգացման ճակատագրական ընտրությունների առջեւ. Արմեն Գեւորգյան
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել նոյեմբերի 8-ին Ստրասբուրգում կայացած «Հանուն ժողովրդավարության» 10-րդ համաշխարհային ֆորումում: «Հարգելի՛ մասնակիցներ, անցած տասնամյակի զարգացումներն...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին եւ լրացումներին
Այսօր տեսալսողական մեդիայի ոլորտում գործում են 5 տասնյակից ավելի ցանցային օպերատորներ, եւ այսօր անհրաժեշտություն կա՝ կարգավորելու տեսալսողական ծրագրերի հերթականությունը: ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստում ասել է ...
Արման Եղոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի նախագահին
Հայ-լեհական հարաբերությունների օրակարգում միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում. Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս դրանց զարգացմանը՝ որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղկացուցչի: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախա...
«Օտարերկրացիների մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածի համաձայն՝ առանց աշխատանքի թույլտվության օտարերկրացիները կարող են աշխատել միայն օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ ՀՀ-ում տեղակայված ներկայացուցչությունում: Այսինքն՝ տվյալ կազմակերպության մասնաճյուղում աշխատանքային թույլտվության համար օտարերկրացին լրացու...
Առաջին ընթերցումից հետո ««Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել. նշել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Արդարադատության ակադեմիայի ...

Practical Mechanisms of the Professional Development and Interconnected by Rise of Remuneration to for About 7000 Employees of Preliminary and Secondary Specialized Educational Institutions to be Created
At present, a number of decisions and orders regulating the primary specialized (vocational) and secondary specialized educational sphere are in force, and its approval is distinctly not set. There was a need to work out and approve new legal acts, which are not authorized by any law. The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan said about this during the debate of the draft law on Making Amendments and Addendum to the law on Primary Specialized (Vocational) and Secondary Specialized Education.
The draft was debated at the sitting of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on November 8.
It is proposed to introduce the mechanisms of certification and categories, which will give an opportunity to change the rate of the employees working in the sphere, as well as set bonus premiums.
T he p rofessional development and i nterconnected p ractical me chanisms by the r ise of r emuneration to for about 7000 e mployees of the p reliminary and secondary specialized e ducational i nstitutions will be c reated . New methodology of the introduction of the new professions, the rationalization of the distribution of the programmes to be implemented in them, new methodology of the distribution of the admission places, as well as introduction the pedagogues’ professional development certification system to the interconnected remuneration mechanisms.
According to Zhanna Andreasyan, a number of authorizing norms will be regulated by the draft, which will allow to specify the policy at the sub-legislative level in the direction of several mechanisms of the sphere in the aspect of the administration, financing, the regulation of the substantive issues, as well as the legal-organizational forms of the educational institutions and the policy of the fellowships.
An attempt will be made in the sphere by the proposing amendment to introduce the mechanism of the compensation of the transport expenditures. Amendments will be made also in the certification mechanism on the right to the management of the educational institution.
The Committee debated in the second reading and endorsed also the draft on Approving the RA Education Development State Programme until 2030.
The Committee made a decision to include in the draft agenda of the NA regular sittings to be convened on November 15 the package of the draft laws on Making Addendum to the law Audiovisual Media and on Amending the Law on Advertisement authored that was endorsed at October 21 sittings.
On November 8, the First Vice President of the French Senate Roger Karoutchi received the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan being in Paris on a working visit.The Vice President of the French Senate warmly welcomed his Armenian colleague, reaffirming the solidarity of France,...
Armen Gevorgyan: The Free World Now Faces Fateful Choices for the Maintenance and Development of Democracy
On November 8, the Member of the RA NA Delegation to PACE, the key rapporteur on PACE Local and Regional Authorities Armen Gevorgyan gave a speech in the 10th World Forum for Democracy held in Strasbourg.“Distinguished participants,The developments of the past decade allow me to say that the free wo...
Committee Endorses Amendments and Addenda Being Proposed to the Law on Audiovisual Media
Today, more than five dozen network operators function in the audiovisual media sphere, and now there is need to regulate the sequence of the audiovisual programmes. The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan said at November 8 s...
Arman Yeghoyan Meets with Chairman of the Polish Senate Foreign Affairs and European Union Committee
The format of the inter-parliamentary cooperation has an important place on the agenda of the Armenian-Polish relations: Armenia pays great importance to their development as an important component of the inter-state relations. The Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Arman ...
In accordance with the relevant article of the law on Foreigners, the foreigners can work without permission of work in the representation of only the foreign legal person situated in the Republic of Armenia. It means that in the branch of the given organization the foreigner should pass an addition...
Proposals on the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Justice Academy after the first reading were not presented: the RA Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan noted.The adoption of the draft law is conditioned by the necessity of having representatives of the Anti-Corruption...