Նախնական եւ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների շուրջ 7000 աշխատակցի համար կստեղծվեն մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության բարձրացմամբ փոխկապակցված գործուն մեխանիզմներ
Ներկայում գործում են նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթական ոլորտը կարգավորող մի շարք որոշումներ եւ հրամաններ, որոնց հաստատումը հստակ սահմանված չէ: Անհրաժեշտություն է առաջացել մշակել եւ հաստատել նոր իրավական ակտեր, որոնք լիազորված չեն որեւէ օրենքով: Այս մասին ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը Կառավարության  հեղինակած ««Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մաuին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում:
Նախագիծը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստում:
Առաջարկվում է ներդնել ատեստավորման եւ տարակարգերի մեխանիզմները, որոնք հնարավորություն կտան փոխել ոլորտում աշխատողների դրույքաչափը, ինչպես նաեւ սահմանել հավելավճարներ: Այս փոփոխությունների ընդունմամբ նախնական եւ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների շուրջ 7000 աշխատակցի համար կստեղծվեն մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության բարձրացմամբ փոխկապակցված գործուն մեխանիզմներ: Կսահմանվեն նոր մասնագիտությունների ներդրման, հաստատությունների եւ դրանցում իրականացվող ծրագրերի տեղաբաշխման ռացիոնալացման, ընդունելության տեղերի բաշխման նոր մեթոդաբանություն, ինչպես նաեւ մանկավարժների մասնագիտական զարգացման եւ ատեստավորման համակարգերի ներդրում՝ կապակցված վարձատրության մեխանիզմներին:
Ըստ Ժաննա Անդրեասյանի՝ նախագծով կարգավորումներ կտրվեն մի շարք լիազորող նորմերի, որոնք թույլ են տալու ենթաօրենսդրական մակարդակում հստակեցնել քաղաքականությունը ոլորտի մի քանի մեխանիզմների ուղղությամբ՝ կառավարման, ֆինանսավորման, բովանդակային հարցերի կարգավորման, ինչպես նաեւ ուսումնական հաստատությունների իրավակազմակերպական ձեւերի եւ վարվող կրթաթոշակների քաղաքականության իմաստով: Առաջարկվող փոփոխությամբ ոլորտում փորձ է արվելու ներդնել տրանսպորտային ծախսերի փոխհատուցման մեխանիզմը: Փոփոխություններ կիրականացվեն նաեւ ուսումնական հաստատության ղեկավարման իրավունքին վերաբերող հավաստագրման մեխանիզմում:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել նաեւ «ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» նախագծին:
Հանձնաժողովը որոշում է կայացրել  նոյեմբերի 15-ին գումարվող ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկել ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած՝ հոկտեմբերի 21-ի նիստում դրական եզրակացություն ստացած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Գովազդի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոժե Կարուչին: Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահը ջերմորեն ողջունել է հայ գործընկերոջը` վերահաստատելով Ֆրանսիայի, մասնավորապես, Սենատի համերաշխությունը ...
Ազատ աշխարհն այժմ կանգնած է ժողովրդավարության պահպանման եւ զարգացման ճակատագրական ընտրությունների առջեւ. Արմեն Գեւորգյան
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել նոյեմբերի 8-ին Ստրասբուրգում կայացած «Հանուն ժողովրդավարության» 10-րդ համաշխարհային ֆորումում: «Հարգելի՛ մասնակիցներ, անցած տասնամյակի զարգացումներն...
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին եւ լրացումներին
Այսօր տեսալսողական մեդիայի ոլորտում գործում են 5 տասնյակից ավելի ցանցային օպերատորներ, եւ այսօր անհրաժեշտություն կա՝ կարգավորելու տեսալսողական ծրագրերի հերթականությունը: ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստում ասել է ...
Արման Եղոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի նախագահին
Հայ-լեհական հարաբերությունների օրակարգում միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում. Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս դրանց զարգացմանը՝ որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղկացուցչի: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախա...
«Օտարերկրացիների մասին» օրենքի համապատասխան հոդվածի համաձայն՝ առանց աշխատանքի թույլտվության օտարերկրացիները կարող են աշխատել միայն օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ ՀՀ-ում տեղակայված ներկայացուցչությունում: Այսինքն՝ տվյալ կազմակերպության մասնաճյուղում աշխատանքային թույլտվության համար օտարերկրացին լրացու...
Առաջին ընթերցումից հետո ««Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել. նշել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Արդարադատության ակադեմիայի ...

Для почти 7 тысяч работников учебных заведений начального и среднего специального образования будут созданы взаимосвязанные действенные механизмы повышения квалификации и роста зарплаты
“В настоящее время существует ряд решений и приказов, регулирующих сферу начального профессионального (ремесленного) и среднего специального образования, утверждение которых четко не определено. Возникает необходимость разработки и утверждения новых правовых актов, не уполномоченных каким-либо законом”, - заявила   заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян в ходе обсуждения инициированного правительством проекта о внесении изменений и дополнений в закон "О начальном профессиональном (ремесленном) и среднем специальном образовании".
Проект обсуждался 8 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта.
Предлагается внедрить механизмы аттестации и категорий, что позволит изменять ставки работников отрасли, а также устанавливать доплаты. С принятием этих изменений будут созданы эффективные механизмы профессионального развития и повышения заработной платы около 7 тысяч работников учреждений начального и среднего специального образования. Будет определена новая методика введения новых профессий, рационализации распределения учреждений и реализуемых в них программ, распределения мест приема, а также внедрения систем повышения квалификации и аттестации работников образования, связанных с механизмами оплаты.
По словам Андреасян, проектом будет регламентирован ряд разрешительных норм, что позволит уточнить политику на подзаконном уровне в отношении ряда механизмов сферы – по части управления, финансирования, регулирования вопросов, а также организационно-правовых форм учебных заведений и проводимой политики стипендий.
Во втором чтении обсужден и удостоился положительного заключения проект “Об утверждении государственной программы развития образования РА до 2030 г.”.
Комиссия приняла решение включить в проект повестки дня созываемых 15 ноября очередных заседаний НС предложенный депутатом Г.Папояном пакет законопроектов о внесении поправок в законы “Об аудиовизуальных медиа” и “О рекламе”, получивший положительное заключение на заседании 21 октября.
8 ноября находящийся в Париже с рабочим визитом вице-спикер НС А.Аршакян был принят первым вице-спикером Сената Франции Роже Каручи.Зампредседателя Сената Франции тепло приветствовал армянского коллегу, подтвердив солидарность Франции, в частности Сената, с Арменией и армянским народом.Вице-спикер Н...
А.Геворкян: “Свободный мир сейчас стоит перед судьбоносным выбором сохранения и развития демократии”
Член делегации НС РА в ПАСЕ, главный докладчик по вопросам местных и региональных властей ПАСЕ А.Геворкян выступил на состоявшемся 8 ноября в Страсбурге 10-м Всемирном форуме “За демократию”: “Уважаемые участники, события последнего десятилетия позволяют мне сказать, что свободный мир сейчас стоит п...
Положительное заключение комиссии по поправкам в закон “Об аудиовизуальных медиа”
“На сегодняшний день в сфере аудиовизуальных медиа работают более 5 десятков сетевых операторов, и сегодня возникает необходимость регулирования порядка очередности аудиовизуальных программ”, - отметил 8 ноября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, м...
Встреча А.Егояна с председателем Комиссии по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Польши
“Формат межпарламентского сотрудничества занимает важное место в повестке дня армяно-польских отношений. Армения придает большое значение их развитию как важной составляющей межгосударственных отношений”, - заявил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян в ходе ...
“После первого чтения предложений по проекту о внесении изменений и дополнений в закон “Об Академии правосудия” не поступало”, - отметила заместитель министра юстиции А.Саргсян.Принятие законопроекта обусловлено необходимостью иметь представителей Антикоррупционного комитета и Следственного комитета...