Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող «Հայաստան-Սփյուռք գործակցության» ծրագրի համար նախատեսվել է 498 մլն 89 հազար 312 դրամ, իսկ «ՀՀ զարգացման գործընթացում Սփյուռքի ներուժի ներգրավվում» ծրագրի կատարման համար` 125 մլն 248 հազար դրամ: Երկու ծրագրերի համար նախատեսվել է 623 մլն 331 հազար 312 դրամ. այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Ներկայացվել են «Քայլ դեպի տուն», «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», «իԳործ», «ՀՀ զարգացման գործընթացներում Սփյուռքի ներուժի ներգրավում» ծրագրերի մանրամասները, որոնք ուղղված են հայապահպանությանը, սփյուռքահայերի ներուժի արդյունավետ իրացմանը, հայկական համայնքների խնդիրների վերհանմանը:
Զարեհ Սինանյանի խոսքով «Քայլ դեպի տուն» միջոցառման վերաբերյալ նոր հայտի հաստատման պարագայում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի 2023 թ. բյուջետային հայտի գումարը կկազմի 709 մլն 292 հազար 312 դրամ:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ հանձնաժողովին 2023 թ. նախատեսվում է հատկացնել 374 մլն 132 հազար դրամ, 2020 թ. համեմատ 35 մլն աճը պայմանավորված է աշխատավարձի բարձրացմամբ: Կիրականացվի երկու ծրագիր:
Տիգրան Հակոբյանի հավաստմամբ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված ծախսերն ուղղված են հանձնաժողովի  տեսալսողական մեդիայի ոլորտի կանոնակարգում ծրագրին, որի նպատակն է հեռարձակվող լրատվության միջոցների ազատության, անկախության եւ բազմազանության ապահովումը, տեսալսողական ոլորտի վերահսկումը եւ կարգավորումը, որն էլ ուղղված է վերջնական արդյունքի՝ հեռարձակվող լրատվության միջոցների ազատության, անկախության եւ բազմազանության բարձր մակարդակի, մրցակցային հավասար պայմանների, տեսալսողական ոլորտում օրինախախտումների նվազեցման, հեղինակային իրավունքի պահպանության, ոլորտի համաչափ զարգացման ապահովմանը:
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը նշել է,  որ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծով Հանրային հեռարձակողի խորհրդի գծով նախատեսվում է հատկացնել 7,676.2 մլն դրամ, որը 41 մլն ավելի է 2021 թ. հատկացված գումարի չափից: Հանրային հեռուստաընկերությանը կհատկացվի 11 մլրդ դրամ:
Հանրային ռադիոընկերությանը նախատեսվում է հատկացնել 956 մլն դրամ:
Իրականացվող «Ռադիո եւ հեռուստահաղորդումների հեռարձակում» ծրագրի նպատակն է ապահովել բազմազան տեղեկատվական, ճանաչողական, կրթական, ժամանցային հեռուստատեսային եւ ռադիո հաղորդումների արտադրությունն ու հեռարձակումը: Հանրային հեռուստաընկերության առաջին ալիքի եթերում՝ 3030 ժամ, Հանրային ռադիոընկերության առաջին ծրագրերի եթերում՝ 4205 ժամ նոր հաղորդումների, իսկ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում 55 բազմազան հաղորդաշարերի պատրաստում եւ հեռարձակում:
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության, սպորտի եւ տեղեկատվության ոլորտների 2023 թ. բյուջետային հատկացումները քննարկվել են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում:

“На реализуемый аппаратом Главного уполномоченного по делам диаспоры проект “Сотрудничество Армения-Диаспора” выделено 498 млн 89 тыс. 312 драмов, на реализацию проекта “Вовлечение потенциала диаспоры в процесс развития Армении” – 125 млн 248 тыс. драмов. По двум программам запланировано 623 млн 331 тыс. 312 драмов”, - отметил Главный уполномоченный по делам диаспоры Аппарата Премьер-министра РА З.Синанян.
Представлены также подробности программ “Дорога домой”, “Молодой посол диаспоры” и др., направленных на самосохранение армян, эффективную реализацию потенциала армян диаспоры, вскрытие проблем армянских общин.
Председатель Комиссии по телевидению и радио (КТР) Т.Акопян отметил, что комиссии ассигнуется в 2023 г. 374 млн 132 тыс драмов, увеличение на 35 млн по сравнению с 2020 г. вызвано повышением заработной платы. Будут реализованы две программы.
По Акопяну, предусмотренные на 2023 г. расходы КТР в проекте государственного бюджета направлены на программу регулирования сектора аудиовизуальных средств массовой информации, целью которой является обеспечение свободы, независимости и разнообразия средств вещания, контроль и регулирование сектора аудиовизуальных средств, что нацелено на конечный результат – высокий уровень свободы, независимости и разнообразия вещательных СМИ, обеспечение равных конкурентных условий, снижение нарушений в аудиовизуальном секторе, защита авторских прав, пропорциональное развитие сферы.
Председатель Совета Общественной телерадиокомпании (ОТРК) А.Ширинян отметил, что в 2023 г., согласно проекту госбюджета, Общественному совету вещателей будет выделено 7676,2 млн драмов, что на 41 млн больше выделенной в 2021 г. суммы. Общественной телекомпании ассигнуется 11 млрд драмов.
Общественной радиокомпании планируется выделить 956 млн драмов.
Цель программы “Вещание радио- и телепрограмм” – обеспечение   производства и трансляции различных информационных, познавательных, образовательных, развлекательных теле- и радиопрограмм, подготовка и выход в эфир 3030 часов новых передач на первом канале Общественной телекомпании, 4205 часов новых передач на первых программах Общественной радиокомпании, 55 различных программ в эфире Общественной телекомпании.
Бюджетные ассигнования на 2023 г. в сферах науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи, спорта и информации обсуждены на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.