ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը 2023 թ. կիրականացնի 6 ծրագիր, 30 միջոցառում: 2023 թ. բյուջետային նախագծով ֆինանսավորման ծավալը կկազմի 8 մլրդ 142 մլն դրամ, որը 2022 թ. 6 մլրդ 771 մլն դրամից ավելի է 20,2 տոկոսով:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի ու ֆինանսավակային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում շրջակա միջավայրի բյուջետային հայտը ներկայացրել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը:
30 միջոցառումից 6-ը «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում եւ մոնիթորինգ» ծրագրի շրջանակում գործող միջոցառումներն են:
2022 թ. հաստատված պետական բյուջեի համեմատ՝ նախարարության պահպանման ծախսերն ավելացել են 17,5 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է 2023 թ. հունվարի մեկից նվազագույն ամսական աշխատավարձի բարձրացմամբ: 7,2 մլն դրամով նախատեսվում է ձեռք բերել համակարգչային տեխնիկա եւ գույք, 2,5 մլն դրամ էլ կուղղվի հատուկ սարքավորումների ձեռքբերմանը:
«Բնապահպանական ծրագրերի իրականացում համայնքներում» ծրագրով 602 մլն դրամի տրամադրում է նախատեսվումգ 9 ազդակիր համայնք դիմել են սուբվենցիոն ծրագրերի համար:
«Բնական պաշարների եւ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարում եւ պահպանում» ծրագրին կուղղվի 1 մլրդ 304 մլն դրամ, ինչը 6 ազգային պարկերի պահպանման ծախսերն են: «Սեւանա լճում եւ նրա ջրահավաք ավազանում ձկան եւ խեցգետնի պաշարների հաշվառում» միջոցառման համար նախատեսված է 15 մլն դրամ: Նախորդ տավա համեմատ՝ հատկացումը գրեթե կրկնակի ավելացել է:
Սեւանա լճի ջրածածկ անտառտնկարների մաքրմանն ուղղված միջոցառման իրականացման համար հատկացում կլինի 118 մլն դրամի չափով: Նախարարի խոսքով միջոցառման շրջանակում մաքրման աշխատանքների մասով առկա խնդիրները պայմանավորված են նախկինում կազմված նախագծահաշվային փաստաթղթերի հիման վրա կատարված աշխատանքների արդյունքում արձանագրված անհամապատասխանություններով:
«Որսի օբյեկտ հանդիսացող կենդանիների հաշվառում» միջոցառման համար նախատեսված է 4 մլն դրամ: Միջազգային պարտավորություններին ուղղված ծրագրով կհատկացվի 7 մլն դրամ: Անտառների կառավարում ծրագրով իրականացվող միջոցառումների համար նախատեսվում է 2 մլրդ 679 մլն դրամի տրամադրում:
Հայաստանի բնության պետական թանգարանի եւ Երեւանի քաղաքապետարանի կենդանաբանական այգու պահպանմանն ուղղված միջոցառման համար նախատեսված հատկացումը 350 մլն դրամ է:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն առաջարկել է որոշ ծրագրերի դեպքում ուշադրություն դարձնել արդյունքային ցուցանիշներին: Օրինակ՝ բնական պաշարների եւ բնության հատուկ պահպանվող տարածքների պահպանմանը վերաբերող ծրագրի մասով ներառել այնպիսի արդյունքային ցուցանիշ, որը կարտացոլի որսագողության դեմ պայքարը կամ ապօրինի գործողությունների կանխարգելումը: Անտառային տարածքների պահպանմանը վերաբերող ծրագրի մասով էլ, ըստ Գեւորգ Պապոյանի, նպատակահարմար է ապօրինի անտառահատումների քանակի եւ դրանց դեմ պայքարի արդյունքային ցուցանիշներ ներառելը:
Հակոբ Սիմիդյանը տեղեկացրել է, որ անտառների պահպանության մասով Կառավարությունում շրջանառվում է ծառայություն ստեղծելու նախագիծը: Ծառայության տեխնիկական հագեցվածության հարցի լուծմանն ուղղված ծրագիր կա: «Կարծում եմ՝ այդ ժամանակ մենք պահպանության կամ խախտումների արձանագրման իմաստով շատ ավելի ճշգրիտ տվյալներ կունենանք»,-ասել է նախարարը:

In 2023, the RA Ministry of Environment will implement 6 programmes and 30 measures. In 2023, the financing volume by the budgetary draft will be 8 billion 142 million AMD, which is in 2022 more than 6 billion 771 million AMD more by 20.2%.
The RA Minister of Environment Hakob Simidyan presented the budgetary bid of the environment at the joint sitting of the NA Stranding Committees on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment and on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
6 measures out of 30 are the ones functioning within the framework of the programme Assessment and Monitoring of the Influence on Environment.
The maintenance expenditures of the Ministry compared with the state budget approved in 2022 increased by 17.5%, which is mainly conditioned by the rise of the minimum monthly salary from January 1, 2023. It is designed to obtain computer equipment and property by 7.2 million AMD, and 2.5 million AMD will be for obtaining special equipment.
It is designed to provide 602 million AMD by the programme Implementation of Environmental Programmes in the Communities for 9 affected communities to implement subvention programmes.
1 billion 304 million AMD will be directed to the programme Natural Resources Management and Conservation of Especially Preserving Territories of Nature, which are the maintenance programmes of 6 national parks. 15 million AMD is envisaged for the measure Accounting if Fish and Crab Resources in the Lake Sevan and in Its Catchment Area. The allocation has almost doubled compared with the previous year.
118 million AMD will be allocated for the implementation of the measure aimed at cleaning the waterlogged woodlands of the Lake Sevan. According to the Minister, within the framework of the measure the problems existing on the cleaning work are conditioned by the inconsistencies recorded as a result of work done on the basis of design calculation made before.
4 million AMD is designed for the measure Calculating Animals for Hunting. 7 million AMD is planned by the programmes for the international obligations. 2 billion 679 million AMD is designed to allocate for the measures being implemented by the programme Maintenance of Forests.
350 million AMD is planned to allocate for the maintenance of the State Museum of Nature of Armenia and the Zoological Garden of Yerevan Municipality.
The Chair of the on Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan proposed the participants to pay attention to the result indicators in case of some programmes. According to Gevorg Papoyan, the inclusion of the quantity of illegal deforestations and result indicators fighting against them is expedient on the programme of the maintenance of forest areas.
Hakob Simidyan informed that the draft on creating a service on maintenance of the forests is under circulation in the Government. There is a programme for the solution of the technical equipment service. “I think that at that time we’ll have much more precise data in the aspect of maintenance and recording violations,” the Minister said.