2023 թ. կառույցի համար նախատեսվել է շուրջ 4 մլրդ 418 մլն դրամ. ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ներկայացնելով կառույցի բյուջետային ծրագրերը՝ ասել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը:
Ըստ նրա՝ նշված գումարի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել «Անշարժ գույքի կադաստրի վարման բնագավառում պետական քաղաքականության իրականացում» ծրագիրը, որի նպատակն է անշարժ գույքի պետական միասնական կադաստրի համակարգի զարգացումը, պետության կողմից անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների ճանաչումը, երաշխավորումը եւ պաշտպանությունը:
Գեոդեզիայի ու քարտեզագրության բնագավառի զարգացման նպատակով նախատեսվում է շարունակել երկրատեղեկատվական համակարգում բնակավայրերի քարտեզագրական հենքի ստեղծման աշխատանքները, օրթոֆոտոհատակագծերով ամբողջությամբ ծածկված համայնքների ճշգրտված կադաստրային թաղամասերի հատակագծերը, համայնքների կադաստրային թաղամասերի ուղղման նպատակով լրացուցիչ կետերի դիտարկման եւ թաղամասերի արտաքին սահմանների ամբողջական ուղղման աշխատանքները:
Պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հարցին՝ Սուրեն Թովմասյանը նշել է, որ ներկայումս հանրապետությունում հաշվառված է 37 հազար ինքնակամ շինություն «Սա լավ չէ, սակայն ունենք այն, ինչ ունենք, եւ մենք պետք է գտնենք լուծումներ»,- ասել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, ներկայացնելով իր ղեկավարած կառույցի բյուջետային ծրագրերը, նշել է, որ «Քաղաքաշինության եւ ճարտարապետության բնագավառում պետական քաղաքականության իրականացում եւ կանոնակարգում» ծրագրի շրջանակում 2023 թ. համար նախատեսվել է շուրջ 2 մլրդ 30 մլն դրամ` ներառյալ կառավարման ապարատի պահպանման ծախսերը՝ 685 մլն: Ծրագրի նպատակն է շարունակել քաղաքաշինական գործունեության պետական կարգավորման միջոց հանդիսացող նորմատիվ փաստաթղթերի մշակումն ու շարունակական արդիականացումը, դրանց ներդաշնակեցումը միջազգային նորմերին, տարածքների եւ բնակավայրերի կայուն քաղաքաշինական զարգացումն ու դրան նպաստող համայնքների համակցված տարածական պլանավորման փաստաթղթերի մշակումը: Նշված նպատակին հասնելու համար իրականացվելու են միկրոռեգիոնալ մակարդակի համակցված տարածական պլանավորման 28 փաստաթղթերի մշակման աշխատանքներ. Լոռու մարզի՝ 14, Կոտայքի մարզի՝ 10, Շիրակի մարզի՝ 4:
Մշակվելու եւ տեղայնացվելու է 18 նորմատիվատեխնիկական փաստաթուղթ:
Կմեկնարկեն Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքի Աշոտաբերդ թաղամասի կառուցապատման, Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքում նոր բնակելի թաղամասի նախագծման, ինչպես նաեւ անբավարար տեխնիկական վիճակում գտնվող բնակֆոնդի հիմնախնդրի լուծմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման համար նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքները:
Նախատեսվում է ապահովել կարեւորագույն նշանակության շենքերի եւ շինությունների անվտանգ եւ մատչելի շահագործումը: Նպատակային թիրախներն են Երեւան քաղաքում եւ մարզերում տեղակայված այն օբյեկտները, որոնք առավել օգտագործելի կամ շահագործելի են հանրության կողմից: 2023 թ. ընթացքում նշված ուղղությամբ նախատեսվում է իրականացնել Երեւան քաղաքի 29 կարեւորագույն նշանակության շենքերի տեխնիկական վիճակի զննության եզրակացությունների եւ շենքերի անձնագրերի ձեռքբերում:
Արմեն Ղուլարյանի հավաստմամբ իր գլխավորած կառույցը քաղաքաշինական տարբեր խնդիրների լուծման շուրջ գործակցում է Կադաստրի կոմիտեի, Երեւանի քաղաքապետարանի հետ:

“About 4 billion 418 million AMD will be allocated for the structure in 2023,” the Head of the RA Cadastre Committee Suren Tovmasyan said presenting the budget programmes of the structure at the joint sitting of the NA Standing Committees on Economic Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
According to him, it is planned to implement the Implementation of state policy in the field of real estate cadastre management programme within the mentioned amount, the purpose of which is the development of the unified state real estate cadastre system, the recognition, guarantee and protection of rights to real estate by the state.
In order to develop the field of geodesy and cartography, it is planned to continue the work of creating the cartographic base of settlements in the geographic information system, the plans of the adjusted cadastral districts of communities completely covered by orthophoto plans, the work of observing additional points for the purpose of correcting the cadastral districts of communities and completely correcting the outer borders of the districts.
Answering the question of the NA deputy Hovik Aghazaryan, Suren Tovmasyan noted that currently there are 37.000 voluntary buildings registered in the republic.
The RA Chairman of Urban Development Committee Armen Ghularyan, presenting the budget programmes of the structure headed by him, noted that, around 2 billion 30 million AMD will be allocated in 2023 within the framework of the Implementation and regulation of state policy in the field of urban development and architecture program, including the maintenance costs of the management apparatus - 685 million. The purpose of the programme is to continue the development and continuous modernization of normative documents that are a means of state regulation of urban development activities, their harmonization with international norms, the development of sustainable urban development of territories and settlements and the development of combined spatial planning documents of communities contributing to it.
It is planned to ensure the safe and accessible operation of the most important buildings and structures in Yerevan and the regions, which are most usable and exploitable by the public. During the year 2023, in the mentioned direction, it is planned to implement the conclusions of the inspection of the technical condition of 29 most important buildings in the city of Yerevan and the acquisition of building passports.
According to Armen Ghularyan, the structure headed by him cooperates with the Cadastre Committee, Yerevan Municipality on the solution of various urban development problems.
It is proposed to improve the legal field regulating disaster risk management and population protection
There is an insufficient level of disaster risk awareness at almost all levels of the population protection system in emergency situations, especially in increasing the level of awareness and education of the population, disaster forecasting and early warning, forming a culture of disaster resilienc...