Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Հայկ Կարապետյանի խոսքով՝ այս տարի հանձնաժողովը բացահայտել է հակամրցակցային համաձայնության 2 դեպք՝ նախորդ տարվա 1-ի դիմաց: Գերիշխող դիրքի չարաշահման դեպքեր այս տարի չեն հայտնաբերվել, սակայն առկա են ընթացիկ վարույթներ, եւ ակնկալվում է, որ այս մասով կլինի պատասխանատվության միջոց: Նախորդ տարի եղել է նման 1 դեպք:
«Համակենտրոնացման հայտարարագրման 40 գնահատման վարույթ ունենք, 40 դեպքով տրվել է թույլտվություն: Չհայտարարագրված համակենտրոնացման մասով 11 տնտեսվարող սուբյեկտի ենթարկել ենք պատասխանատվության: Անբարեխիղճ մրցակցության մասով արձանագրվել է 56 իրավախախտում, նախորդ տարի՝ 65»,-մասնավորապես, ասել է նա:
Հայկ Կարապետյանը նշել է, որ նախորդ տարի տուգանքների չափը կազմել է 64 մլն դրամ, այս տարի՝ ավելի քան 600 մլն դրամ: Նա հավելել է, որ անբարեխիղճ մրցակցության համար օրերս հանձնաժողովը տուգանել է խաղային ոլորտում գործունեություն ծավալող 3 սուբյեկտի: Տուգանքի չափը կազմել է 433 մլն դրամ, ինչն աննախադեպ է հանձնաժողովի գործունեության ընթացքում: Տուգանված մյուս տնտեսվարողները զբաղվել են ասֆալտապատմամբ եւ գնումների գործընթացով:
Այս տվյալները հնչեցվել են ԱԺ տնտեսական հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 1-ի համատեղ նիստում «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
Գալիք տարում Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն իր գործունեությունը կիրականացնի՝ ստանալով 594 մլն 829 հազար դրամ: Գումարի 84,5 տոկոսն ուղղվելու է աշխատավարձերին եւ դրան հավասարեցված վճարների հոդվածներին:
2023 թ. հանձնաժողովը շարունակելու է իրականացնել օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, այն է՝ մրցակցային օրենքի խախտումների բացահայտումը, ապրանքային շուկաների ուսումնասիրությունը, ինչպես նաեւ համակենտրոնացումների եւ պետական օժանդակությունների թույլտվությունների գնահատման վարույթները:

1 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения законопроекта “О Государственном бюджете РА на 2023 г.” обстоятельно выступил член Комиссии по защите конкуренции (КЗК) А.Карапетян.
А.Карапетян в подробном докладе, в частности, отметил, что в прошлом году сумма штрафов составила 64 млн драмов, в этом году – более   600 млн драмов. Он добавил, что недавно КЗК оштрафовала 3 игорных заведения за недобросовестную конкуренцию. Сумма штрафа составила 433 млн драмов, что является беспрецедентным за время деятельности комиссии.
В будущем году КЗК продолжит свою деятельность, получив 594 млн 829 тыс драмов. 84,5 % суммы будет направлена на заработную плату и связанные с ней платежные статьи.
В 2023 г. комиссия продолжит выполнять возложенные на нее законом функции – выявление нарушений законодательства о конкуренции, изучение товарных рынков, а также процедуры оценки разрешений на концентрацию и государственную поддержку.
“Все наши экономические, отраслевые, политические  идеи отражены в проекте государственного бюджета. С основным упором и этой структурой возможно в 2023 г. решить все поставленные перед нами задачи”, - заявил заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян на совмест...
1 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Б.Туняна и Г.Папояна обсуждены предварительные бюджетные программы и ассигнования сферы экономики  госбюджета-2023. По повестке заседания обстоят...