Նոյեմբերի 1-ին ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Բաբկեն Թունյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ քննարկվել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի տնտեսության ոլորտի նախնական ծրագրերն ու ֆինանսական հատկացումները:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է նախագծի թվային տվյալները:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը 2023 թ. նախատեսվում է հատկացնել 64,912.6 մլն դրամ` ներառյալ կառավարման ապարատի պահպանման ծախսերը: Հատկացվելիք միջոցներն ուղղվելու են 11 ծրագրի 57 միջոցառման իրականացմանը:
Էկոնոմիկայի նախարարը կարեւորել է տնտեսության արդիականացման ծրագիրը: Այն արդեն իսկ լավ է աշխատում, եւ սեպտեմբերի դրությամբ 320-ից ավելի ընկերություն դարձել է ծրագրի շահառու:
«Հարյուրավոր այլ ընկերություններ են հիմա բանակցում՝ օգտվելու համար այս ծրագրից եւ ավելացնելու համար արտադրողականությունը: Այս ծրագիրը հաջորդ տարվա համար կարեւորներից է լինելու եւ թույլ է տալու ավելի շատ արտադրանք թողարկել ու վաճառել: Ծրագրի մյուս բաղադրիչը, որը դեռ կիրառություն չունի, բայց ունի շատ հայտեր, բարձր որակավորման մասնագետների վարձակալության սուբսիդավորումն է Կառավարության կողմից՝ տեղական ընկերությունների համար: Հայկական ընկերությունների կողմից 218 մասնագետի ներգրավում ենք նախատեսում հաջորդ տարվա համար»,- նշել է Վահան Քերոբյանը: Նախարարի խոսքով՝ 4 մլրդ դրամ կուղղվի ներդրումների ֆինանսավորմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի հավաստմամբ «Ստանդարտների մշակում եւ հավատարմագրման համակարգի զարգացում» ծրագրի գծով 2023 թ. նախատեսվել է հատկացնել 93,755 մլն դրամ:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել հայրենական արտադրանքի արտանահման ծավալների ավելացմանը, հայրենական արտադրողներին հնարավորություն տալ ապահովել տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջները, արտադրել միջազգային շուկայում մրցունակ արտադրանք:
«Գիտելիքահենք, նորարարական տնտեսությանը եւ փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանը աջակցություն» ծրագրի գծով 2023 թ. նախատեսվել է հատկացնել 9 մլրդ 967 մլն դրամ:
Նպատակն է արտադրողականության բարձրացման նպատակով տնտեսության թվայնացման, նորարարական էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի ներդրման, գիտելիքահենք գործարարությանը եւ փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանը աջակցությունը:
Ըստ նախարարի՝ նախատեսված ծրագրերի իրականացումը հնարավորություն կտան ապահովել նախատեսված 7 տոկոս տնտեսական աճը:
2023 թ. զբոսաշրջությանը կհատկացվի 7.66 մլրդ դրամ: Վահան Քերոբյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում շուրջ 1.24 մլն զբոսաշրջիկ է այցելել Հայաստան: Հիմնական խնդիրը, ըստ նախարարի, սեզոնայնությունն է՝ ամռան ամիսներին այն կազմում է բարձր տոկոս, իսկ ձմռանը՝ ցածր: Աշխատանքներ են տարվում ձմռան ամիսների բացը լրացնելու ուղղությամբ: 370 մլն դրամ է նախատեսվել հանրային իրազեկման համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի հարցն առնչվել է խաղողագործության զարգացմանը, գինու արտահանման շուկայի ընդլայնմանը դեպի ասիական երկրներ: Վահան Քերոբյանը պատասխանել է, որ այս տարի արդեն ավարտվել է խաղողի մթերման գործընթացը, թեեւ գինը, ըստ նրա, կազմել է ընդամենը 120 դրամ: Նշվել է նաեւ, որ նախարարությունը երեք թիրախ ունի նախատեսված՝ ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի շուկաներում տեղ գտնելն ու ամրապնդվելը, քանի որ այս երկրներում գինու սպառումը մեծ տոկոս է կազմում: Նախարարը նաեւ կարեւորել է գործադիր-խորհրդարանական դիվանագիտության գործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը նաեւ շեշտադրել է գիտություն-խաղողագործություն գործակցության կարեւորությունը, ինչը հնարավորության կտա բարձրացնել գինեգործության արդյունավետությունը, կնպաստի տնտեսության ընդհանուր զարգացմանը:
ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի՝ մասնավոր բիզնեսի ֆինանսավորման առնչությամբ հարցին պատասխանելով՝ նախարարը կարեւորել է երկրի տնտեսության արտադրողականության բարձրացումը, ընկերությունների ժամանակակից սարքավորումներով ապահովումը, ինչպես նաեւ համակարգի թվայնացումը:

1 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Б.Туняна и Г.Папояна обсуждены предварительные бюджетные программы и ассигнования сферы экономики   госбюджета-2023.
По повестке заседания обстоятельно выступили министр финансов Т.Хачатрян и министр экономики В.Керобян.
Особо выделена программа модернизации экономики. Она уже хорошо работает, и по состоянию на сентябрь бенефициарами программы стали более 320 компаний.
“Сотни других компаний сейчас ведут переговоры, чтобы воспользоваться этой программой и повысить производительность. Программа станет одной из самых важных на следующий год и позволит выпускать и продавать больше продукции. Еще один компонент программы, еще не реализованный, но имеющий множество применений, - государственная субсидия на наем высококвалифицированных специалистов для местных компаний. На 2023 г. мы планируем привлечь 218 специалистов армянскими компаниями", - сообщил В.Керобян. По словам министра, на финансирование инвестиций будет направлено 4 млрд драмов.
По Керобяну, в 2023 г. в рамках проекта “Разработка стандартов и развитие системы аккредитации” планируется выделить 93,755 млн драмов.
Цель проекта – поддержать увеличение объемов экспорта отечественной продукции, дать возможность отечественным производителям выполнять требования, установленные техническими регламентами, выпускать конкурентоспособную на международном рынке продукцию.
В 2023 г. по программе “Формирование знаний, поддержка инновационной экономики и малого и среднего предпринимательства” намечается ассигновать 9 млрд 967 млн ​​драмов.
Цель – поддержка цифровизации экономики, внедрение инновационных электронных систем управления, наукоемкого бизнеса и малых и средних предприятий для повышения производительности.
По словам министра, реализация намеченных программ даст возможность обеспечить запланированный экономический рост в 7%.
В.Керобян отметил, что в этом году Армению посетило около 1,24 млн туристов. в 2023 г. на туризм будет выделено 7,66 млрд драмов.
1 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения законопроекта “О Государственном бюджете РА на 2023 г.” обстоятельно выступил член Комиссии по защите конкуренции (КЗК) А.Карапетян. А.Карапетян в подробн...
“Все наши экономические, отраслевые, политические  идеи отражены в проекте государственного бюджета. С основным упором и этой структурой возможно в 2023 г. решить все поставленные перед нами задачи”, - заявил заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян на совмест...