ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկումները
Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Անդրանիկ Քոչարյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 31-ին քննարկվել են «ՀՀ 2023  թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, Ոստիկանության, Ազգային անվտանգության ծառայության ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է վերոնշյալ ուժային կառույցների 2023 թ. թվային արտահայտությամբ բյուջետային եկամուտներն ու ծախսերը:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Արտյուշ Գրիգորյանի հավաստմամբ` նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 16.451 մլն դրամ, 2022 թ. 13,978,5 մլն դրամի փոխարեն: Փրկարարական ծառայություններին հատկացվելու է 13,399 մլն դրամ, սեյսմիկ պաշտպանության համար նախատեսվել է 793,2 մլն դրամ: Այս ծրագրի նպատակն է սեյսմիկ ռիսկերի գնահատումն ու նվազեցումը: Արտյուշ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ սեյսմիկ անվտանգության գծով բնակչության հետ տարվում են իրազեկման նպատակային աշխատանքներ:
Կապիտալ ծախսերի համար նախատեսվել է 17 մլն դրամ, ընթացիկ ծախսերի համար` 16 մլն: Ըստ նախարարի տեղակալի` 2023 թ. ընթացքում կիրականացվի 6 ծրագիր, որը ներառում է 14 միջոցառում: Նրա հավաստմամբ` փրկարար ծառայողները պարբերաբար վերապատրաստվում են: Պատասխանելով Անդրանիկ Քոչարյանի «Սուրմալուի» դեպքերի առնչությամբ հարցին` փոխնախարարը նշել է, որ առաջիկայում օրենսդրական փոփոխությամբ հրդեհավտանգ նյութերի արտադրությունը, ներկրումը, վաճառքը կսահմանվի որպես լիցենզավորված գործունեություն:
«Տեխնիկական անվտանգության կանոնակարգում» ծրագրի գծով 2023 թ. նախատեսվել է 431.6 մլն դրամ: Ծրագրի նպատակն է ՀՀ տարածքում տեխնածին վթարների կանխարգելումը, դրանց հետեւանքների վերացումը, նման վթարների հետեւանքով հասարակությանը եւ տնտեսությանը հասցվող վնասների ռիսկի նվազեցումը, ինչպես նաեւ բնակչության ու շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը:
«Արտակարգ իրավիճակների արձագանքման կարողությունների զարգացում» ծրագրի նպատակն է արտակարգ իրավիճակների եւ ճգնաժամային կառավարման կարողությունների զարգացումը պետական կառավարման, ՏԻՄ-երի եւ կազմակերպությունների ղեկավարների, մասնագետների համար ուսուցման կազմակերպումը: Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի հիմնական խնդիրն է զարգացնել ակադեմիայի հնարավորությունները` դարձնելով այն արտակարգ իրավիճակների եւ քաղաքացիական պաշտպանության մասնագետների պատրաստման ու վերապատրաստման կենտրոն: 2023 թ. նախատեսվում է հատկացնել 121.0 մլն դրամ: 2022 թ. հաստատված բյուջեն կազմել է 114.8 մլն դրամ:
Ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի` «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ում առկա թունավոր նյութերի վերաբերյալ հարցին ի պատասխան` ԱԻ նախարարության ներկայացուցիչը նշել է, որ առաջիկայում 34 անուն թունավոր նյութեր նախատեսվում է ոչնչացնել:
2023 թ. ՀՀ ոստիկանության ընդհանուր հատկացումները կազմելու են 76,201 մլն դրամ` 2021 թ. շուրջ 65 մլրդ փոխարեն: ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը նշել է, որ նախատեսվող հատկացումները հիմնականում վերագրվում են ընթացիկ ծախսերին: Կապիտալ ծախսերը կազմելու են 4,485,8 մլն դրամ:
«Ոստիկանության կրթական ծառայություններ» ծրագրով հատկացումները կազմելու են 1,565,9 մլն դրամ, որը պահպանել է ընթացիկ տարվա հատկացումների մակարդակը: Ոստիկանությունում կիրականացվի 2 ծրագիր, որը ներառում է 12 միջոցառում:
Փոխոստիկանապետը ներկայացրել է նաեւ 2022 թ. ինն ամիսների օպերատիվ վիճակը եւ ընդգծել, որ թեեւ հանցագործությունների գծով 27 տոկոս աճ է գրանցվել, բայց այն մի շարք հանգամանքների բերումով կրում է պայմանական բնույթ: Հիմնականում աճել են սպանության, գողության, ավազակության, մեքենաներ գողանալու դեպքերը: Արա Ֆիդանյանը կարեւորել է 2021 թ. մայրաքաղաքում ներդրված պարեկային ծառայության դերն ու նշանակությունը հանցագործությունների կանխման եւ բացահայտման գործում: Նա տեղեկացրել է, որ ամբողջ հանրապետության տարածքում այս ծառայությունը փուլային տարբերակով կներդրվի մինչեւ 2024 թ. դեկտեմբեր: Նշվել է նաեւ, որ աշխատանքներ են իրականացվում Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման ուղղությամբ: Ոստիկանության զորքերի փոխարեն կձեւավորվի ոստիկանության գվարդիա:
Բանախոսները պատասխանել են պատգամավորների բազմաբնույթ հարցերին, որոնք առնչվել են ոլորտների խնդիրներին, ֆինանսական հատկացումներին:
Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ դռնփակ նիստում քննարկվել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքում նախատեսված պաշտպանության եւ պետական ռեզերվների, ԱԱԾ-ի ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը:
Ներկայացվել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ ԿԲ-ի եւ Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունները. ԱԺ մշտական հանձնաժողովները շարունակում են նախագծի քննարկումները
Տնտեսական ներուժի ավելացմանն ուղղված՝ Կառավարության հնգամյա ծրագրի նպատակային թիրախների ներքո 2023 թ. համար եւս նախանշվել է տնտեսական աճի 7 տոկոս մակարդակ: Տնտեսական նախանշված աճի պայմաններում 2023 թ. պետական բյուջեի ծրագիրն ընդհանուր առմամբ նպատակադրում է հարկերի՝ ՀՆԱ-ում ավելի դանդաղ աճ, սակայն կա...
2023 թ. պետբյուջեի նախագծով կապիտալ ծախսերը 1,5 տոկոսով կավելանան. մեկնարկել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները
Ինչպես նախորդ տարվա բյուջեի նախագծում, այս տարի եւս նախագիծը կազմվել է այն սկզբունքով, որ պետք է առաջին հերթին երաշխավորվի մակրոտնտեսական կայունություն: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է էականորեն, ինչպես եւ Կառավարության գործունեության ծրագիրն է նախատեսում, ավելացնենք սեփական եկամուտները, մասնավորապես...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ.պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ուղիղ հեռարձակում:...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Էրին Էլիզաբեթ ՄըՔիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը քննարկվել են խորհրդարան-գործակալություն համագործակցության շարունակականությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ամերիկայի Միա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ուշադրությամբ է հետեւում նրա հայանպաստ եւ կարեւոր գործունեությանը: «Անչափ կարեւոր է, որ Ձեր ուշադրության կենտրոնում եք պահում Թո...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ուղիղ հեռարձակումը:...

On October 31, financial allocations and budget programmes of the Ministry of Emergency Situations, Police and National Security Service envisaged by the RA draft law on RA State Budget for 2023 were debated at the joint sitting of the NA Standing Committees on Defense and Security and on Financial-Credit and Budgetary Affairs chaired by Andranik Kocharyan and Gevorg Papoyan.
The RA Deputy Minister of Finance Vahe Hovhannisyan presented the budget revenues and expenditures of the above-mentioned power structures in numerical terms for 2023.
According to the RA Deputy Minister of Emergency Situations Artyush Grigoryan, it is planned to allocate 16.451 million AMD to the Ministry instead of 13.978.5 million AMD in 2022. 13.399 million AMD will be allocated to the rescue services, 793.2 million AMD is planned for seismic protection. The purpose of this programme is to assess and reduce seismic risks. Artyush Grigoryan informed that targeted awareness activities are being carried out with the population regarding seismic safety.
17 million AMD is planned for capital expenditures, 16 million AMD for current expenditures. According to the Deputy Minister, 6 programmes will be implemented during 2023, which includes 14 measures. He assured that the rescue workers are regularly trained. Answering Andranik Kocharyan’s question related to the incident at the Surmalu market, the Deputy Minister noted that the production, import, and sale of fire-hazardous materials will be defined as a licensed activity with a legislative change.
431.6 million AMD is allocated for the Regulation of Technical Safety project in 2023. The goal of the project is the prevention of man-made accidents in the RA territory, the elimination of their consequences, the reduction of the risk of damage to the society and the economy caused by such accidents, as well as the protection of the population and the environment.
The goal of the Emergency Response Capacity Building project is the capacity building for emergency situations and crisis management, the organization of training for heads and specialists of state administration, local self-government bodies and organizations. The main problem task of the Crises Management State Academy is to develop the opportunities of the academy. It is planned to allocate 121.0 million AMD in 2023. The approved budget for 2022 was 114.8. million AMD.
The total allocations of the RA Police will amount to 76.201 million AMD in 2023 instead of around 65 billion AMD in 2021. The Deputy Head of the RA Police Ara Fidanyan noted that the planned allocations are mainly attributed to current expenditures. Capital expenditures will be 4.485.8 million AMD. Allocations under the Police Education Services project will amount to 1.565.9 million AMD, which has maintained the level of allocations of the current year. 2 programmes will be implemented in the Police, which includes 12 measures.
The Deputy Head of Police also presented the operational situation for the nine months of 2022 and emphasized that although a 27% increase in crimes was recorded, it is conditional due to a number of circumstances. Basically, the cases of murder, theft, robbery, car theft have increased. Ara Fidanyan emphasized the role and the importance of the petrol service introduced in the capital in 2021 in the prevention and detection of crimes. He informed that this service will be introduced in phases in the entire territory of the republic until December 2024. It was also noted that works are being carried out to create the Ministry of Internal Affairs. Instead of police troops, a police guard will be formed.
The speakers answered the deputies’ various questions, which were related to the problems of the sectors, financial allocations.
The financial allocations and budget programs of the defense and state reserves and the National Security Service provided for in the Law on the State Budget of the Republic of Armenia for 2023 were debated at the joint sitting of the NA Standing Committees on Defense and Security and on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
Seven percent level of economic growth was also outlined for 2023 under the purposeful targets of the Government five-year programme aimed at the increase of the economic potential. In the conditions of the economic outlined growth the state budget programme for 2023, in general, aims at the slower ...