Ներկայացվել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ ԿԲ-ի եւ Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունները. ԱԺ մշտական հանձնաժողովները շարունակում են նախագծի քննարկումները
Տնտեսական ներուժի ավելացմանն ուղղված՝ Կառավարության հնգամյա ծրագրի նպատակային թիրախների ներքո 2023 թ. համար եւս նախանշվել է տնտեսական աճի 7 տոկոս մակարդակ: Տնտեսական նախանշված աճի պայմաններում 2023 թ. պետական բյուջեի ծրագիրն ընդհանուր առմամբ նպատակադրում է հարկերի՝ ՀՆԱ-ում ավելի դանդաղ աճ, սակայն կապիտալ ծախսերի աճի եւ պարտքի կրճատման տեմպերի արագացում. արդյունքում համախառն պահանջարկի վրա բյուջեի վարքագիծը 2023 թ. կունենա չեզոք ազդեցություն: Այս մասին ասել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ կենտրոնական բանկի եզրակացությունը, ինչպես նաեւ ՀՀ կենտրոնական բանկի 2023 թ. վարչական ծախսերն ու կապիտալ ներդրումները:
Մարտին Գալստյանը նշել է, որ 2023 թ. համար նախանշված բարձր տնտեսական աճի հիմքում ընկած է արտադրողականության եւ մրցակցության աճի ապահովման համար անհրաժեշտ առանցքային ներդրումների, այդ թվում՝ պետական ներդրումների մասնաբաժնի էական մեծացումը եւ արտահանման աճի համար կայուն հիմքերի ձեւավորումը:
«Տնտեսական աճի ապահովումը զգալիորեն կախված կլինի Կառավարության կողմից ենթակառուցվածքներում խոշոր պետական ներդրումների՝ սահմանված ժամկետներում եւ ծրագրավորված համամասնություններով իրականացումից, ինչպես նաեւ ծրագրով նախատեսված ներդրումների խրախուսման եւ արտահանման խթանման ուղղության միջոցառումների ամբողջական կատարումից»,-ասել է ԿԲ նախագահը: Նա հավելել է, որ 2023 թ. եւս հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կշարունակի սահուն կոնսոլիդացիայի իրականացումը` նպաստելով պարտքի բեռի նվազեցմանը՝ միաժամանակ այն համադրելով տնտեսական աճի խթանմանն ուղղված պետական ներդրումների էական մեծացման քաղաքականության հետ:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը հետաքրքրվել է՝ որքա՞ն է Կենտրոնական բանկը հաջորդ տարի Հայաստանում կանխատեսում տնտեսական աճը: «Կենտրոնական բանկն այս տարվա համար 12,9 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսում, իսկ մյուս տարվա համար կանխատեսում ենք 4,5 տոկոս: Մյուս տարի տնտեսական աճի ցուցանիշը կլինի ավելի ցածր, քան Կառավարության կողմից կանխատեսված 7 տոկոսն է. մենք ակնկալում ենք 4,5 տոկոսի շրջանակում, որովհետեւ այս տարվա աճն է բավականին բարձր եղել»,- ասել է Մարտին Գալստյանը:
Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանն անդրադարձել է բյուջետային հայտի ուսումնասիրման գործընթացին, պալատի գործունեության մեթոդաբանությանը եւ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի հիմնական արդյունքային եւ ֆինանսական ցուցանիշներին, ինչպես նաեւ իրավական դաշտի բարելավման, պալատի գույքային պայմանների բարելավման ու մարդկային ռեսուրսների կառավարման խնդիրներին:
Նշվել է, որ գործող մեթոդաբանության եւ միջազգայնորեն ընդունված մոտեցումների համատեքստում եզրակացությունը համարվում է վստահելի, երբ կարծիքը տրվում է՝ ապահովելով ընդհանուր գումարի 90 տոկոսից ոչ պակաս ծածկույթի հաշվեքննություն: Նախատեսվում է 2023 թ. իրականացնել 55 հաշվեքննություն. ծրագրի առաջին մասով նախատեսվում է 40, իսկ երկրորդ մասով՝ 15 հաշվեքննության իրականացում:
Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով՝ արդյունքային ցուցանիշներն արձանագրելու համար նախատեսվում է շուրջ մեկ միլիարդ 60 միլիոն դրամ օգտագործել, որի շուրջ 86 տոկոսը՝ 907 մլն դրամը, կօգտագործվի աշխատանքի վարձատրության համար: Գնումների համար կնախատեսվի շուրջ 130 մլն դրամ, իսկ մնացածն օրենքով նախատեսված Հաշվեքննիչ պալատի պահուստային ֆոնդն է՝ շուրջ 19 մլն դրամ:
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական քննարկումները
Ազգային ժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Անդրանիկ Քոչարյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 31-ին քննարկվել են «ՀՀ 2023  թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված Արտակարգ իրավիճակն...
2023 թ. պետբյուջեի նախագծով կապիտալ ծախսերը 1,5 տոկոսով կավելանան. մեկնարկել են «ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկումները
Ինչպես նախորդ տարվա բյուջեի նախագծում, այս տարի եւս նախագիծը կազմվել է այն սկզբունքով, որ պետք է առաջին հերթին երաշխավորվի մակրոտնտեսական կայունություն: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է էականորեն, ինչպես եւ Կառավարության գործունեության ծրագիրն է նախատեսում, ավելացնենք սեփական եկամուտները, մասնավորապես...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ.պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ուղիղ հեռարձակում:...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Էրին Էլիզաբեթ ՄըՔիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը քննարկվել են խորհրդարան-գործակալություն համագործակցության շարունակականությանն առնչվող հարցեր: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ամերիկայի Միա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանին: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ուշադրությամբ է հետեւում նրա հայանպաստ եւ կարեւոր գործունեությանը: «Անչափ կարեւոր է, որ Ձեր ուշադրության կենտրոնում եք պահում Թո...
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ուղիղ հեռարձակումը:...

Seven percent level of economic growth was also outlined for 2023 under the purposeful targets of the Government five-year programme aimed at the increase of the economic potential. In the conditions of the economic outlined growth the state budget programme for 2023, in general, aims at the slower growth in the GDP, speeding up the capital expenditure growth and the debt decrease rates - as a result, the behavior of the budget on the gross demand will have a neutral influence in 2023. The Governor of the RA Central Bank (CB) Martin Galstyan said about this, presenting the conclusion of the RA Central Bank on the RA Draft Budget on the State Budget of the Republic of Armenia for 2023.
Martin Galstyan noted that the necessary key investments for the productivity and ensuring the competitiveness growth, including the essential increase of the state investments’ share and the formation of the stable bases for the export increase are laid in the outlined high economic growth for 2023.
“The ensuring of the economic growth will considerably depend on the implementation of the large state investments in the infrastructure by the Government within the fixed terms and planned proportions, as well as the full implementation of the events on the encouragement of the investments designed by the programme and export boosting,” the CB Governor said. He added that in 2023, the tax-budgetary policy will continue the implementation of the smooth consolidation, promoting the decrease of the debt burden, at the same time comparing with the policy of the essential increase of the state investments aimed at boosting the economic growth.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan was interested in the economic growth forecast by the Central Bank in Armenia next year. “The Central Bank forecasts 12.9% economic growth for this year, and we forecast 4.5% for the next year. Next year the indicator of the economic growth will be lower than the 7% designed by the Government: we expect about 4.5%, because the growth of this year has been rather higher,” Martin Galstyan said.
The Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan referred to the study process of the budgetary bid, the methodology of the activities of the Chamber and the result and financial indicators of the draft state budget for 2023, as well as the problems of the improvement of the legal field, the property conditions and the human resources management.
It was noted that in the context of the methodology and the internationally accepted approaches, the conclusion is considered reliable, when the opinion is given, providing coverage audit not less than 90 percent of the total sum. It is designed to carry out 55 audits in 2023: 40 is designed on the first part of the programme, and 15 audits – on the second part.
According to Aton Janjughazyan, to record the result indicators about one billion AMD is deisgned to spend, and about 86%, 907 million AMD will be spent for the work payment. About 130 million AMD will be designed for the purchases, and the remaining part is the reserve fund of the Audit Chamber – about 19 million AMD.
On October 31, financial allocations and budget programmes of the Ministry of Emergency Situations, Police and National Security Service envisaged by the RA draft law on RA State Budget for 2023 were debated at the joint sitting of the NA Standing Committees on Defense and Security and on Financial-...