2023 թ. ապրիլի 1-ից սպորտային մարզիչները նույնպես կամավոր կատեստավորվեն, ինչի արդյունքում կբարձրանա նրանց աշխատավարձը. ասել է Սիսակ Գաբրիելյանը հոկտեմբերի 28-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում «Մարզական ֆեդերացիաների ֆինանսական խնդիրները» թեմայով քննարկմանը:
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ հավելել է, որ Կառավարությունը մարզիչներին կտրամադրի սուբսիդավորված աշխատավարձ: Ըստ նրա՝ դրանով մարզաշխարհի բոլոր խնդիրները չեն լուծվի, սակայն զգալի առաջընթաց կլինի:
Մեր երկրում գործում է երեք տասնյակից ավելի մարզական ֆեդերացիա, որոնք հիմնականում ֆինանսավորվում են պետության կողմից, նաեւ ստանում են դրամաշնորհներ:
Մարզաձեւերի հանրայնացման հարցում Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկել է որոշակի մարզաձեւերի եզրափակիչներն անցկացնել հանրային վայրերում՝ հրապարակներում, կենտրոնական փողոցների ընդարձակ հատվածներում, զբոսայգիներում:
ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը մանրամասն ներկայացրել է ոլորտի հիմնախնդիրները, որոնց լուծման առնչությամբ կարեւոր է համարել գործող օրենսդրության բարեփոխումները: Ըստ փոխնախարարի՝ Կառավարությունը 90 տոկոսով ֆինանսավորում է մարզական ֆեդերացիաներին եւ Հայաստանի հավաքականներին, ինչպես նաեւ միջազգային մրցումներում բարձր ցուցանիշներ գրանցած մարզիկներին:
Կարեն Գիլոյանը նշել է նաեւ, որ 5 մարզական ֆեդերացիա է օգտվում հովանավորչական ֆինանսավորումից: Փոխնախարարն առաջարկել է ֆինանսավորումն իրականացնել ըստ անհրաժեշտության, ինչը նաեւ կկանխի կոռուպցիոն երեւույթները: Մարզաձեւերի զարգացման ուղղությամբ էլ կարեւորվել է հարկերից ազատելու մեթոդի կիրառումը, որն ընդունված է աշխարհի զարգացած շատ երկրներում:
Մարզական ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները, ընդգծելով նմանօրինակ քննարկումների անհրաժեշտությունը, առաջարկել են օրենսդրորեն փոխել մարզական կառույցների ֆինանսավորման համակարգը, աշխատավարձ վճարել մեր երկրի բոլոր հավաքականների գլխավոր մարզիչներին, ինչպես նաեւ ֆինանսավորել մարզական ակումբներին: Մարզաձեւերի զարգացումն ապահովելու, մարզական ակումբների կենսապայմանները բարելավելու նպատակով՝ առաջարկվել է քաղաքային համայնքների բյուջեներից գումարներ հատկացնել:

“С 1 апреля 2023 г. спортивные тренеры также будут проходить добровольную аттестацию, в результате чего их зарплата вырастет”, - сообщил 28 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян на обсуждении темы “Финансовые проблемы спортивных федераций”.
Председатель комиссии также добавил, что правительство будет предоставлять тренерам субсидированную заработную плату. По его словам, это не решит всех проблем спортивного мира, однако обеспечит значительный прогресс.
В стране действует более трех десятков спортивных федераций, которые в основном финансируются государством, а также получают гранты.
В целях популяризации видов спорта С.Габриелян предложил проводить финальные игры по некоторым видам спорта в общественных местах – на площадях, обширных участках центральных улиц, в парках.
Заместитель министра ОНКС К.Гилоян подробно представил проблемы сферы, в решении которых он считает важными реформы действующего законодательства. По его словам, правительство на 90% финансирует спортивные федерации и сборные Армении, а также спортсменов, добившихся высоких результатов на международных соревнованиях.
К.Гилоян также отметил, что спонсорским финансированием пользуются 5 спортивных федераций. Замминистра предложил осуществлять финансирование по необходимости, что также предотвратит коррупционные явления. Для развития видов спорта подчеркнута важность применения метода освобождения от налогов, принятого во многих развитых странах мира.
Представители спортивных федераций, подчеркнув необходимость подобных обсуждений, предложили законодательно изменить систему финансирования спортивных структур, выплачивать зарплату главным тренерам всех национальных сборных, а также финансировать спортивные клубы. Для обеспечения развития спорта, улучшения бытовых условий спортивных клубов предложено выделять деньги из бюджетов городских общин.