ԵԽԽՎ Բյուրոյի եւ Մշտական հանձնաժողովի գործունեության առաջընթացի վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել կառույցում Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ Արմեն Գեւորգյանը: Ելույթում, մասնավորապես, ասվել է.
«Հարգելի' նախագահ,
Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիայի համատեքստում ցանկանում եմ կատարել հետեւյալ հարցադրումները.
1. Մեր կազմակերպությունը նախընտրել է սահմանափակվել անորոշ եւ անհասցե հայտարարություններով, որոնք հավասարության նշաններ են դնում այս հակամարտության կողմերի միջեւ: Ուստի, կցանկանայի իմանալ` ո՞րն է մեր կազմակերպության հստակ եւ միանշանակ դիրքորոշումը. արդյո՞ք Ադրբեջանն ագրեսոր պետություն է եւ արդյո՞ք պետք է զորքերը դուրս բերի Հայաստանի օկուպացված ինքնիշխան տարածքներից:
2. Լեռնային Ղարաբաղի առաջ շարժվելու երկու ճանապարհ կա, եւ դրանցից միայն մեկն է, կարծում եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է խրախուսի եւ հավանության արժանացնի. այն է՝ հարգանքը մարդկանց ինքնորոշման իրավունքի նկատմամբ: Մյուս այլընտրանքն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայերին իրենց պատմական հայրենիքում աստիճանաբար ոչնչացնելն ու արմատախիլ անելը լուռ արտոնելն է, ինչպես դա արվեց Նախիջեւանում: Ո՞րն է Եվրոպայի խորհրդի նախընտրելի տարբերակը:
3. «Նոր նորմա» է դարձել ժողովրդավարական ազատությունները եւ ավանդույթներն աշխարհաքաղաքական շահերի եւ Կասպից ծովի էներգառեսուրսների հասանելիության համար զոհաբերելը: Կցանկանայի իմանալ՝ ե՞րբ է Ադրբեջանն ավելի ժողովրդավարական պետություն եղել Եվրոպայի խորհրդի համար. երբ ակտիվ պայքարո՞ւմ էր Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության դեմ, թե՞ այսօր, երբ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի նկատմամբ իրականացնում է պատերազմական հանցագործություններ:
4. Առայժմ պարզ է, որ այն միջազգային հարթակներում, որտեղ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը մասնակից չեն կամ գերիշխող դերակատարում չունեն, Լեռնային Ղարաբաղի կամ Հայաստանի դեմ զինված ագրեսիայի հարցերն ավելի օբյեկտիվ են քննարկվում: Ճի՞շտ եմ հասկանում, որ մեր կազմակերպությունում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության հարցերը կրում են ազգային որոշ պատվիրակությունների լոբբինգի եւ ռեսուրսների որոշիչ ազդեցությունը:
5. Արդյոք կա՞ այդպիսի հասկացողություն, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ «Վերականգնելու ենք Ղարաբաղը եւ Զանգեզուրը» կարգախոսն աղետի հստակ բաղադրատոմս է: Դա միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի կոպիտ ոտնահարում է, երկրորդ՝ կոպիտ անհարգալից վերաբերմունք խաղաղ գործընթացում ընդգրկված միջազգային գործընկերների նկատմամբ, եւ երրորդ՝ բացահայտ կոչ է ի զեն՝ ուղղված Հարավային Կովկասի քաղաքական քարտեզը նոր Թյուրքական աշխարհը թյուրքական նկրտումներին համապատասխան վերագծելուն՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հաշվին»:

On October 10, the permanent member of the NA Delegation of the Republic of Armenia to PACE Armen Gevorgyan delivered a speech on the progress of the activities of PACE Bureau and the Standing Committee. The speech particularly read:
“Dear President,
In the context of the continuous aggression of Azerbaijan against Armenia and Nagorno Karabakh I would like to raise the following questions:
1. Our organisation had preferred to limit itself by vague and unaddressed statements which would put signs of equality between and among the parties to this conflict. Hence, I would like to be told: what's the clear and unambiguous position of our organisation: is Azerbaijan an aggressor state, and should it withdraw troops from the occupied sovereign territories of Armenia?
2. There are two paths forward in Nagorno Karabakh and only one of which, I believe, the Council of Europe must encourage and endorse: namely, the respect for the right of people to self-determination. The other alternative is silent indulgence of the authorities in Azerbaijan to gradually annihilate and uproot the Armenians from their historic homeland - just as they did in Nakhijevan. What's the preferred choice for the Council of Europe?
3. It has become a “new normal” to witness when democratic norms, freedoms and traditions are being sacrificed for geopolitical interests and access to energy resources in the Caspian. I would like to know when has Azerbaijan been a more democratic state for the Council of Europe - when it was actively fighting against the Armenian population in Nagorno Karabakh, or today - as it engages in war crimes and other forms of crimes against humanity against the people in Republic of Armenia?
4. It's clear by now, that in those international forums, where Turkey and Azerbaijan do not partake or have dominant roles, the issues of Nagorno Karabakh or armed aggression against Armenia are being discussed more objectively. Do I understand it right, that in our organisation the issues of human rights, democracy and rule of law are being decisively influenced by lobbying and resources by certain national delegations?
5. Is there any understanding, that the slogan posted by the President of Azerbaijan "We will restore Karabakh and Zangezur" is a clear recipe for disaster? It is a grave violation of the fundamental norms of international law, second it is a grave disrespect towards the international partners in the peace process, and third it is an open call to arms aimed at redrawing the political map of South Caucasus in accordance to the Turkic aspirations for a new Turkic World - at the expense of sovereign territories of Armenia?”