ԵԽԽՎ Բյուրոյի եւ Մշտական հանձնաժողովի գործունեության առաջընթացի վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ին ելույթ է ունեցել կառույցում Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ Արմեն Գեւորգյանը: Ելույթում, մասնավորապես, ասվել է.
«Հարգելի' նախագահ,
Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիայի համատեքստում ցանկանում եմ կատարել հետեւյալ հարցադրումները.
1. Մեր կազմակերպությունը նախընտրել է սահմանափակվել անորոշ եւ անհասցե հայտարարություններով, որոնք հավասարության նշաններ են դնում այս հակամարտության կողմերի միջեւ: Ուստի, կցանկանայի իմանալ` ո՞րն է մեր կազմակերպության հստակ եւ միանշանակ դիրքորոշումը. արդյո՞ք Ադրբեջանն ագրեսոր պետություն է եւ արդյո՞ք պետք է զորքերը դուրս բերի Հայաստանի օկուպացված ինքնիշխան տարածքներից:
2. Լեռնային Ղարաբաղի առաջ շարժվելու երկու ճանապարհ կա, եւ դրանցից միայն մեկն է, կարծում եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է խրախուսի եւ հավանության արժանացնի. այն է՝ հարգանքը մարդկանց ինքնորոշման իրավունքի նկատմամբ: Մյուս այլընտրանքն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայերին իրենց պատմական հայրենիքում աստիճանաբար ոչնչացնելն ու արմատախիլ անելը լուռ արտոնելն է, ինչպես դա արվեց Նախիջեւանում: Ո՞րն է Եվրոպայի խորհրդի նախընտրելի տարբերակը:
3. «Նոր նորմա» է դարձել ժողովրդավարական ազատությունները եւ ավանդույթներն աշխարհաքաղաքական շահերի եւ Կասպից ծովի էներգառեսուրսների հասանելիության համար զոհաբերելը: Կցանկանայի իմանալ՝ ե՞րբ է Ադրբեջանն ավելի ժողովրդավարական պետություն եղել Եվրոպայի խորհրդի համար. երբ ակտիվ պայքարո՞ւմ էր Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության դեմ, թե՞ այսօր, երբ Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի նկատմամբ իրականացնում է պատերազմական հանցագործություններ:
4. Առայժմ պարզ է, որ այն միջազգային հարթակներում, որտեղ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը մասնակից չեն կամ գերիշխող դերակատարում չունեն, Լեռնային Ղարաբաղի կամ Հայաստանի դեմ զինված ագրեսիայի հարցերն ավելի օբյեկտիվ են քննարկվում: Ճի՞շտ եմ հասկանում, որ մեր կազմակերպությունում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության հարցերը կրում են ազգային որոշ պատվիրակությունների լոբբինգի եւ ռեսուրսների որոշիչ ազդեցությունը:
5. Արդյոք կա՞ այդպիսի հասկացողություն, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ «Վերականգնելու ենք Ղարաբաղը եւ Զանգեզուրը» կարգախոսն աղետի հստակ բաղադրատոմս է: Դա միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի կոպիտ ոտնահարում է, երկրորդ՝ կոպիտ անհարգալից վերաբերմունք խաղաղ գործընթացում ընդգրկված միջազգային գործընկերների նկատմամբ, եւ երրորդ՝ բացահայտ կոչ է ի զեն՝ ուղղված Հարավային Կովկասի քաղաքական քարտեզը նոր Թյուրքական աշխարհը թյուրքական նկրտումներին համապատասխան վերագծելուն՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հաշվին»:

10 октября постоянный член делегации НС РА А.Геворкян выступил с докладом о деятельности Бюро и Постоянной комиссии ПАСЕ:
"Уважаемый Председатель,
в контексте продолжающейся агрессии Азербайджана против Армении и Нагорного Карабаха хотелось бы поднять следующие вопросы.
1. Наша организация предпочла ограничиться расплывчатыми и безадресными заявлениями, ставящими знак равенства между сторонами этого конфликта. Поэтому хотелось бы узнать, какова четкая и однозначная позиция нашей организации? Является ли Азербайджан государством-агрессором и должен ли он вывести свои войска с оккупированных суверенных территорий Армении?
2. У Нагорного Карабаха есть два пути продвижения вперед, и только один из них, полагаю, должен быть поощрен и одобрен Советом Европы. а именно: уважение права  народа на самоопределение. Другая альтернатива – позволить властям Азербайджана постепенно уничтожать и изгонять армян с их исторической родины, как это было сделано в Нахичеване. Каков предпочтительный вариант Совета Европы?
3. “Новой нормой” стало принесение демократических свобод и традиций в жертву геополитическим интересам и доступу к энергетическим ресурсам Каспийского моря. Хотелось бы знать, когда Азербайджан был более демократичным государством для Совета Европы - активно воюя против армянского населения в Нагорном Карабахе, или сегодня, совершая военные преступления против народа РА?
4. Пока очевидно, что на тех международных площадках, где Турция и Азербайджан не являются участниками или не имеют доминирующей роли, вопросы вооруженной агрессии против Нагорного Карабаха или Армении обсуждаются более объективно. Правильно ли понимаю, что в нашей организации на вопросы прав человека, демократии и верховенства закона решающее воздействие оказывают лоббинг и ресурсы некоторых национальных делегаций?
5. Есть ли такое понимание, что лозунг президента Азербайджана “Мы восстановим Карабах и Зангезур” – четкий рецепт катастрофы. Это грубое нарушение основополагающих норм международного права, во-вторых, грубое неуважение к участвующим в мирном процессе международным партнерам,   и, в-третьих, открытый призыв к оружию, для перекройки политической карты Южного Кавказа, в соответствии с тюркскими устремлениями нового Тюркского мира, за   счет суверенных территорий Армении”.