Եռօրյա պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այցի շրջանակում ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի առաջարկով հայ խորհրդարանականները հոկտեմբերի 11-ին հանդիպել են Պետական դումայի «Միացյալ Ռուսաստան» («Единая Россия») կուսակցության խմբակցության ներկայացուցիչների հետ:
«Մենք հիմա շատ անհանգիստ ժամանակներում ենք ապրում, ինչն անմիջական ազդեցություն է ունենում երկրների ու ժողովուրդների վրա»,-հանդիպման սկզբում նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ ասելով, որ ռուս գործընկերներից ակնկալում է արդյունավետ եւ անկեղծ համագործակցություն անվտանգային եւ տարածաշրջանում տեւական խաղաղության հասնելու հարցերում:
Հանդիպումն ընթացել է բարեկամական մթնոլորտում: Ռուս գործընկերները մատնանշել են համատեղ նախագծերի հաջող իրականացման փաստը, մասնավորապես, բարձր է գնահատվել միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի փոխգործակցությունը:
Քննարկվել է հայ-ադրբեջանական սահմանում տիրող իրավիճակը: ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ սահմանում ադրբեջանական ԶՈւ-ն երեկ կրկին հրաձգություն է իրականացրել: Հայկական կողմը ռուս գործընկերներին է փոխանցել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Ջերմուկ առողջարանային քաղաքում ստեղծված իրավիճակը, ենթակառուցվածքներին հասցված վնասները:
«Մենք` որպես իշխող կուսակցություն, պատրաստակամ ենք ձեր բարձրացրած հարցերի շուրջ տարբեր ձեւաչափերի քննարկումներ եւ խորհրդակցություններ անցկացնել»,-նշել է խմբակցության ղեկավար Վլադիմիր Վասիլեւը:
Քննարկվել են Ռուսաստանում ապրող հայերի կենսագործունեությանն առնչվող հարցեր:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել էր ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի «ՌԴ կոմունիստական կուսակցություն» (КПРФ), «Նոր մարդիկ» («Новые люди»), «Արդար Ռուսաստան-հանուն ճշմարտության» («Справедливая Россия-за правду») եւ Լիբերալ-դեմոկրատական (ЛДПР) կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ:

Делегация, возглавляемая Председателем НС А.Симоняном, находится с трехдневным официальным визитом в Российской Федерации. В рамках визита по предложению Председателя Государственной Думы ФС РФ В.Володина армянские парламентарии 11 октября встретились с представителями фракции ГД “Единая Россия”.
“Мы ныне живем в очень неспокойное время, оказывающее прямое влияние на страны и народы”, - отметил в начале встречи Председатель НС, подчеркнув, что ожидает от российских партнеров эффективного и искреннего сотрудничества в вопросах безопасности и достижения долгосрочного мира в регионе.
Встреча прошла в дружеской атмосфере. Российские коллеги отметили факт успешной реализации совместных проектов, в частности, высокую оценку получило взаимодействие межпарламентских групп дружбы.
Обсуждалась ситуация на армяно-азербайджанской границе. Спикер НС сообщил, что вчера азербайджанские ВС вновь обстреляли границу. Армянская сторона представила российским партнерам ситуацию, создавшуюся в курортном городе Джермук в результате азербайджанской агрессии, а также нанесенный инфраструктуре ущерб.
“Мы как правящая партия готовы к обсуждению и консультациям в различных форматах по затронутым вами вопросам”, - заверил руководитель фракции В.Васильев.
Обсуждены проблемы проживающих в России армян.
Вчера делегация во главе с Председателем НС провела встречи в Государственной Думе РФ с представителями партий  КПРФ, “Новые люди”, “Справедливая Россия – за правду”, ЛДПР.