Ինձ համար մեծ պատիվ է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջադրվելը. իր ելույթում նշել է ԲԴԽ անդամի թեկնածու Կարեն Անդրեասյանը: Նա ընդգծել է, որ դրական քվեարկության դեպքում մեծ ուրախությամբ է ստանձնելու այդ պաշտոնը:
Հոկտեմբերի 6-ին  Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ գումարվել է արտահերթ նիստ. օրակարգում Բարձրագույն դատական խորհրդի երկու անդամի ընտրության հարցն է:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի պաշտոնում առաջացած տեղի համար թեկնածու է առաջադրել Կարեն Անդրեասյանին:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու մասնագիտական անցած ուղին ներկայացրել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Կարեն Անդեասյանի խոսքով՝ մարդիկ հոգնել են 30 տարի լսել, որ շուտով դատարանները չեն լինելու այնպիսին, ինչպիսին եղել են տասնամյակներ շարունակ: «Հոգնել են նաեւ իմ խոսքերից, որովհետեւ ես այս մասին խոսում եմ գրեթե 20 տարի: Չեմ ասում, որ քիչ բան է արվել, որպեսզի մենք ունենանք մեր երազանքի դատարանները, բայց, ցավոք, նաեւ ներկայիս քաղաքական իշխանությունը բազմաթիվ անգամներ պնդել է, որ այդ արդյունքները, որոնք արվել են դատական համակարգում, բավարար չեն: Ես փորձել եմ նպաստել դատական համակարգի, դատարանների լավը լինելուն՝ որպես դասախոս, որպես փաստաբան, որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան, որպես գործարար, որպես ՀԿ ներկայացուցիչ, որպես միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչ եւ վերջում՝ որպես նախարար»,-ընդգծել է թեկնածուն:
Նա տեղեկացրել է, որ բոլոր այդ փորձերն ունեցել են մասնակի հաջողություն, մեծամասամբ նաեւ ձախողումներ: Թեկնածուն խոստացել է, որ վստահության քվեի դեպքում կլինի ԲԴԽ այն անդամներից մեկը, որը կգործի արդար, իսկ դա, ըստ նրա, բավական է ավելի շատ բան անելու համակարգի համար, քան բոլոր թվարկված պաշտոններում ու հանգամանքներում: «Արդար դատարանը միշտ եղել է իմ երազանքը, եւ սա հնարավորություն է, ի վերջո, իմ երազանքին իսկապես մոտենալու»,- իր ելույթը եզրափակել է ԲԴԽ անդամի թեկնածու Կարեն Անդրեասյանը:
Թեկնածուն պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցադրումներին:
Պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը թեկնածուից մեկնաբանություն է խնդրել մամուլում շրջանառվող այն լուրերի վերաբերյալ, ըստ որոնց, Կարեն Անդրեասյանը չի կարող լինել ԲԴԽ անդամ՝ մասնավոր ընկերության սեփականատեր լինելու պատճառով:
Թեկնածուն, դիմելով լրագրողներին, խնդրել է, որ ինչ-որ հրապարակում անելուց առաջ գոնե ճշտեն այն տեղեկատվությունը, որը բաց է, ապա ավելացրել է, որ երբեք չի եղել այն իրավաբանական ընկերության բաժնետերը, որի մասին մամուլում գրված է: Նա ավելացրել է, որ այդ ընկերությունում իր կինն ունի բաժնեմաս, ինչը խոչընդոտ չէ իր՝ ԲԴԽ անդամի թեկնածու լինելու համար:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը թեկնածուից հետաքրքրվել է այն առաջնային ծրագրերով, որոնք կյանքի են կոչվելու անմիջապես: Կարեն Անդրեասյանը, պատասխանելով հարցին, նշել է, որ ԲԴԽ անդամը միայն մի անելիք ունի՝ քվեարկել արդար: Անդրադառնալով համակարգին՝ նա նշել է, որ կան հսկայածավալ ասելիքներ ու անելիքներ՝ դատարանների գերծանրաբեռնվածությունից մինչեւ դատավորների խմբավորումներ, որոնք փորձում են պահպանել յուրային եւ ոչ յուրային տրամաբանությունը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը թեկնածուից հետաքրքրվել է, թե ԲԴԽ անդամ դառնալու դեպքում արդյո՞ք չեն տուժի այն նպատակներն ու անելիքները, որոնք ուներ Արդարադատության նախարարը, ապա ավելացրել՝ դրանով արդարադատության համակարգն ավելի շատ շահելո՞ւ է, թե՞ տուժելու:
Կարեն Անդրեասյանն անկեղծացել է, որ ԲԴԽ անդամի թեկնածու դառնալու առաջարկը ստանալուց հետո ինքը եւս ունեցել է այդ ներքին պայքարը: Նա ընգդծել է, որ մեծ է եղել գայթակղությունը՝ ընտրե՞լ շարունակել այն բազմաթիվ ծրագրերը, որոնք մեկը մյուսից կարեւոր են լինելու ամբողջ արդարադատության համակարգի համար, թե՞ գնալ ԲԴԽ ու կենտրոնանալ հատկապես դատարանների վրա: Թեկնածուն կրկնել է, որ երբեմն մեկ արդար քվեով կարող է ավելի շատ բան փոխվել ամբողջ արդարադատական համակարգում:

Кандидат в члены ВСС К.Андреасян: “Справедливый суд всегда был моей мечтой, и это возможность реально приблизиться к своей мечте”
“Для меня большая честь быть выдвинутым в члены Высшего Судебного Совета”, - отметил кандидат в члены ВСС К.Андреасян, подчеркнув, что при положительном голосовании с удовлетворением займет эту должность.
6 октября по инициативе депутатов НС созвано внеочередное заседание. В повестке дня – избрание   двух членов ВСС.
Согласно ч.2 ст.144 конституционного закона "Регламент Национального Собрания", фракция "Гражданский договор" выдвинула кандидатуру К.Андреасяна на должность члена ВСС.
Биографические данные и профессиональный путь кандидата представил председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян.
Затем обстоятельно и по существу выступил К.Андреасян. Он, в частности, отметил, что пытался внести свой вклад в совершенствование судебной системы и судов как преподаватель, юрист, омбудсмен, бизнесмен,  представитель общественной и международной организаций, наконец, как министр".
Кандидат пообещал, что, удостоившись вотума доверия, будет одним из членов ВСС, который будет действовать справедливо, а этого, по его словам, достаточно, чтобы сделать для системы больше, чем на всех вышеперечисленных должностях. “Справедливый суд всегда был моей мечтой, и это возможность реально приблизиться к своей мечте”, - завершил свое выступление кандидат в члены ВСС.
К.Андреасян исчерпывающе ответил на вопросы депутатов А.Акопян, Г.Папояна, Б.Туняна.
К.Андреасян и Е.Туманянц избраны членами ВСС
6 октября на внеочередном заседании НС К.Андреасян и Е.Туманянц избраны членами Высшего Судебного Совета (ВСС) 67 голосами депутатов. Обе кандидатуры были выдвинуты парламентской фракцией “Гражданский договор”.Новоизбранные члены ВСС с принятием присяги вступили в должность....
“При избрании приложу все усилия к  становлению независимой и пользующейся общественным доверием судебной власти”, - заверила кандидат на должность члена Высшего Судебного Совета (ВСС) Е.Туманянц при обсуждении на заседании НС 6 октября вопроса своего избрания.Согласно ч.2 ст.144 конституционно...
6 октября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швейцарской Конфедерации Лукаса Розенкранца.На встрече обсуждались повестка развития межпарламентских отношений двух стран, а также детали предстоящего визита швейцарских парламентариев. Затронуты вторжение азербайджанской...
На основании инициативы депутатов НС о созыве внеочередного заседания НС и решения Совета НС от 6 октября 2022 г., руководствуясь ст.100 Конституции и ст.41 конституционного закона "Регламент Национального Собрания", распоряжением Председателя НС 6 октября, в 12:00 часов, созывается внеочередное зас...
6 октября Совет НС созвал заседание под председательством А.Симоняна и принял решение о созыве внеочередного заседания парламента 6 октября, в 12:00, согласно повестке дня и срокам, установленным инициатором.Совет также утвердил график проведения предварительных обсуждений проекта закона "О Государс...