Այս պահի դրությամբ բարձրլեռնային բնակավայրերում բնակվող աշխատավորները, որպես լրավճար սահմանված աշխատավարձին, ստանում են 8.000 դրամ: Հետագայում, եթե լրավճարի վերանայման կարիք լինի, ապա այս լիազորող նորմը կտա այդ հնարավորությունը: Այս մասին ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը:
«ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է հոկտեմբերի 4-ի հերթական նիստում:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ՝ նախագծով ապահովվում է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմին չհանդիսացող բյուջետային հիմնարկների աշխատողներին բարձրլեռնային բնակավայրերում աշխատելու համար լրավճար սահմանող` Կառավարության 2015 թ. որոշման լիազորող նորմը:
Բացի լիազորող նորմից՝ նախագծով առաջարկվում է սահմանել նաեւ «բարձրլեռնային բնակավայր» հասկացությունը: Այս պարագայում դրանք ծովի մակերեւույթից 2.000 մետր եւ ավելի բարձրության վրա գտնվող բնակավայրերն են: Դրանց ցանկը կսահմանի ՀՀ կառավարությունը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը հայտնել է, որ նախագծով աշխատավարձի բարձրացում կամ փոփոխություն չի սահմանվում: «Այն, ինչ կար սահմանված Կառավարության որոշմամբ, ամրագրում ենք դրա իրավական հիմքերն օրենքում»,- պարզաբանել է նա:

By this moment, the workers residing in the highland settlements, as a surcharge to the established salary, receive 8000 AMD. Later, if there is need for review, then this authorizing norm will give that opportunity. The Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan said about this.
The parliament debated in the first reading the draft law on Making Addenda to the RA Labor Code at October 4 regular sitting.
As the Deputy Minister has informed, the draft provides the authorizing norm of the Government decision of 2015 establishing surcharge to the employees of the budgetary institutions for working in the highland settlements not being a state and local self-government body.
Besides the authorizing norm, the draft proposes also to establish the ‘highland settlement’ notion. In this case they are the settlements being 2000 metre and higher from the sea level. The RA Government will establish their list.
The Chair of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan informed that rise of the salary by the draft or amendment is not established. “What is established by the decision of the Government, we reserve its legal bases in the law,” she clarified.