Քննարկումների առանցքում եղել են լրատվամիջոցների խնդիրները
Պատերազմից հետո մեդիադաշտի խնդիրները մեզ մոտ այլ կերպ են ընկալվում, որովհետեւ առաջնահերթ դիտարկում ենք պատերազմական եւ հետպատերազմական խնդիրները. նշել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը սեպտեմբերի 26-ին կայացած հանդիպման ընթացքում: Պատգամավորը հյուրընկալել էր Երեւանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին, Խոսքի ազատության հարցերով համագործակցության բաժնի ղեկավար Արդիտա Աբդիուին եւ միջազգային փորձագետ Քրիստինա Ռոզգոնյիին:
Թագուհի Թովմասյանը, բարձրաձայնելով մեդիադաշտում առկա խնդիրները, անդրադարձել է սահմանում Ադրբեջանի կողմից պատերազմը լուսաբանող լրագրողների թիրախավորման փաստին: Նրա խոսքով՝ թիրախավորումը շարունակվում է մինչ օրս նաեւ սոցիալական ցանցերի միջոցով: Պատգամավորը կարեւորել է երկրում խոսքի ազատությունը, մեդիահավասարությունը: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանում կա մեդիագրագիտության խնդիր: «Այս դաշտում պայքարելիս չենք հաջողում, քանի որ ատելության խոսքը շարունակում է մեզ մոտ մեծ լսարան ունենալ»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը: Թագուհի Թովմասյանի կարծիքով՝ իշխանությունը պիտի քայլեր ձեռնարկի այս ոլորտի խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ:
Նա նաեւ անդրադարձել է մեդիադաշտին առնչվող օրենսդրությանը եւ հավելել, որ որոշ դեպքերում խնդիրները չեն քննարկվել ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Մարտինա Շմիդտը խորհրդարանի հանձնաժողովների եւ խմբակցությունների հետ համագործակցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Արդիտա Աբդիուն շնորհակալություն է հայտնել Թագուհի Թովմասյանին մեդիադաշտի կարիքների գնահատման վերաբերյալ զեկույցի քննարկմանը սեպտեմբերի 27-ին մասնակցելու համաձայնության համար: Միջազգային փորձագետ Քրիստինա Ռոզգոնյին կարեւորել է ոլորտում իրականացվող աշխատանքները՝ հույս հայտնելով, որ ներկայացված դիտարկումները կնպաստեն մեդիադաշտի բարեփոխման աշխատանքներին:

Проблемы СМИ – в центре обсуждений
“После войны проблемы медиаполя воспринимаются нами по-разному, потому что мы отдаем приоритет военным и послевоенным проблемам”, - отметила на состоявшемся 26 сентября заседании председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян. В гостях у депутата была глава Ереванского офиса Совета Европы Мартина Шмидт, руководитель отдела сотрудничества по вопросам свободы слова Ардита Абдиу и международный эксперт Кристина Розгоньи.
Т.Товмасян, подняв проблемы в сфере СМИ, коснулась преследования Азербайджаном журналистов, освещающих войну. По ее словам, таргетинг продолжается и по сей день, в том числе через социальные сети. Депутат подчеркнула важность свободы слова и равноправия СМИ в стране. Товмасян заметила, что в Армении существует проблема медиаграмотности. “У нас не получается бороться на этом поле, потому что слово ненависти продолжает иметь большую аудиторию”, - подчеркнула председатель комиссии, добавив, что правительство должно предпринять шаги для преодоления проблем в этой сфере.
Она также затронула законодательство, касающееся медиасферы, заметив, что в некоторых случаях проблемы не обсуждались с представителями СМИ.
Мартина Шмидт выразила готовность сотрудничать с парламентскими комиссиями и фракциями. Ардита Абдиу поблагодарила Т.Товмасян за согласие принять участие в обсуждении 27 сентября доклада об оценке потребностей сферы СМИ. Международный эксперт Кристина Розгоньи отметила работу, проводимую в этой области, выразив надежду, что представленные наблюдения будут способствовать реформе медиаполя.