Քննարկումների առանցքում եղել են լրատվամիջոցների խնդիրները
Պատերազմից հետո մեդիադաշտի խնդիրները մեզ մոտ այլ կերպ են ընկալվում, որովհետեւ առաջնահերթ դիտարկում ենք պատերազմական եւ հետպատերազմական խնդիրները. նշել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը սեպտեմբերի 26-ին կայացած հանդիպման ընթացքում: Պատգամավորը հյուրընկալել էր Երեւանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին, Խոսքի ազատության հարցերով համագործակցության բաժնի ղեկավար Արդիտա Աբդիուին եւ միջազգային փորձագետ Քրիստինա Ռոզգոնյիին:
Թագուհի Թովմասյանը, բարձրաձայնելով մեդիադաշտում առկա խնդիրները, անդրադարձել է սահմանում Ադրբեջանի կողմից պատերազմը լուսաբանող լրագրողների թիրախավորման փաստին: Նրա խոսքով՝ թիրախավորումը շարունակվում է մինչ օրս նաեւ սոցիալական ցանցերի միջոցով: Պատգամավորը կարեւորել է երկրում խոսքի ազատությունը, մեդիահավասարությունը: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանում կա մեդիագրագիտության խնդիր: «Այս դաշտում պայքարելիս չենք հաջողում, քանի որ ատելության խոսքը շարունակում է մեզ մոտ մեծ լսարան ունենալ»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը: Թագուհի Թովմասյանի կարծիքով՝ իշխանությունը պիտի քայլեր ձեռնարկի այս ոլորտի խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ:
Նա նաեւ անդրադարձել է մեդիադաշտին առնչվող օրենսդրությանը եւ հավելել, որ որոշ դեպքերում խնդիրները չեն քննարկվել ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Մարտինա Շմիդտը խորհրդարանի հանձնաժողովների եւ խմբակցությունների հետ համագործակցելու պատրաստակամություն է հայտնել: Արդիտա Աբդիուն շնորհակալություն է հայտնել Թագուհի Թովմասյանին մեդիադաշտի կարիքների գնահատման վերաբերյալ զեկույցի քննարկմանը սեպտեմբերի 27-ին մասնակցելու համաձայնության համար: Միջազգային փորձագետ Քրիստինա Ռոզգոնյին կարեւորել է ոլորտում իրականացվող աշխատանքները՝ հույս հայտնելով, որ ներկայացված դիտարկումները կնպաստեն մեդիադաշտի բարեփոխման աշխատանքներին:

Problems of Media Are at the Core of Discussions
After the war the problems of the media field are perceived in another way because we consider as a priority the war and post-war problems: the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan noted during the meeting held on September 26. The MP hosted the Head of the Council of Europe Office in Armenia Martina Schmidt, he Head of Division Cooperation on Freedom of Expression Ardita Abdiu and the International Expert Krisztina Rozgonyi.
Voicing the problems existing in the media field, Taguhi Tovmasyan touched upon the fact of targeting the journalists covering the war on the border from Azerbaijan. According to her, the targeting continues until now also through social networks. The MP highlighted the freedom of speech and the media equality in the country. In her opinion, there is a problem of media literacy in Armenia. “We don’t succeed fighting in this field, as the hate speech continues having a big audience among us,” the Committee Chair underlined. According to Taguhi Tovmasyan, the power should take steps in overcoming the problems of this sphere.
She also touched upon the legislation of the media field and added that in some cases the problems were not discussed with the representatives of the sphere.
Martina Schmidt expressed readiness for cooperating with the committees and the factions of parliament. Ardita Abdiu thanked Taguhi Tovmasyan for agreeing to take part in the discussion of the report on the needs assessment of the media field on September 27. The International Expert Krisztina Rozgonyi emphasized the work being done in the sphere, expressing hope that the presented considerations will promote the work of the media field improvement.