Հասանելի եւ մատչելի ուսումնական հաստատություններ. ներկայացվել է ՀՀ կրթության մինչեւ 2030թ. զարգացման պետական ծրագիրը
Հարափոփոխ աշխարհում գիտելիքն ու ստեղծարարությունը դարձել են մարդկային կապիտալի զարգացման, տնտեսական եւ մշակութային կայուն առաջընթացի գրավական: Այս համոզմունքն է ընկած ՀՀ կրթության՝ մինչեւ 2030 թ. զարգացման ծրագրի հիմքում. նշել է Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 26-ին հրավիրված հերթական նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով  ««ՀՀ կրթության մինչեւ 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը» հաստատելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախարարի խոսքով՝ ռազմավարությունը տեւական ժամանակ եղել է քննարկման փուլում եւ պահանջված փաստաթուղթ է:
Նշվել է, որ նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 4-րդ կետի պահանջով, համաձայն որի՝ կրթության բանագավառում պետական քաղաքականության կազմակերպական հիմքը կրթության զարգացման պետական ծրագիրն է, որը Կառավարության ներկայացմամբ հաստատում է Ազգային ժողովը: Նա ասել է, որ կրթության ոլորտի զարգացման նախորդ պետական ծրագիրն ընդունվել է 2011 թ.՝ 2011-2015 թթ. համար:
Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է, որ ծրագրի կենտրոնում մարդն է, իսկ նրա կարողությունների ընդլայնումը՝ մարդկային կապիտալը զարգացնելու եւ իրացնելու միջոց: Միաժամանակ, ծրագիրը հռչակում է ՀՀ կրթական ծառայությունների եւ արտադրանքի գլոբալ մրցունակության կարեւորությունը՝ նպատակ դնելով ձեւավորել կայուն օրակարգ կրթական համակարգի միջազգային ինտեգրման, հայկական կրթական ծառայությունների եւ արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման համար, ինչպես նաեւ կնպաստի մեծ թվով հայերի հայրենադարձությանն ու ինտեգրմանը՝ նաեւ Հայաստանում կրթություն ստանալու միջոցով: Փաստաթղթի առավել նշանակալից հայեցակարգային դրույթներն են, մասնավորապես, հասանելի եւ մատչելի ուսումնական հաստատություններ, դպրոց ընդունվող բոլոր երեխաներն առնվազն մեկ տարի ընդգրկված կլինեն նախադպրոցական ծրագրերում, մսուրային ծառայություններ կգործեն բոլոր խոշորացված համայնքներում, բոլոր դպրոցները կունենան պատշաճ կահավորված եւ արդիական սարքավորումներով հագեցած, սանիտարահիգենիկ, անվտանգային ստանդարտներին բավարարող համընդհանուր մատչելի շենքեր, կապահովվի համացանցի որակյալ հասանելիություն, ժամանակակից հետազոտական ենթակառուցվածքների, մարզադահլիճների, ֆիզիկական եւ թվային, բնագիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի եւ այլ լաբորատորիաների ու գրադարանների նորարարական ոճով կահավորված անհատական եւ թիմային աշխատանքային տարածքների առկայություն:
Հարակից զեկուցմամբ հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը նշել է, որ վերոնշյալ փաստաթուղթը հիմնական նախագծերից մեկն է եղել, որը պահանջել է նաեւ ընդդիմությունը: Նրա խոսքով՝ սրանք այն հիմնական ուղղություններն են, որոնցով մեր երկիրը շարժվելու է կրթության ոլորտում: «Նախագծով արձանագրվում է կրթական հիմնական քաղաքական ուղղությունը, որը մենք որդեգրել ենք եւ առաջ ենք մղում»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահը:
Հանձնաժողովը հեղինակի առաջարկով մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգել է ԱԺ պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումը:
Հունիսի 7-ին՝ ժամը 13:00-ին, 414 դահլիճում նիստ կհրավիրի Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նիստ կգումարի հունիսի 9-ին՝ ժամը 11:00-ին, 214 դահլիճում: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հա...

Представлена государственная программа развития образования РА до 2030 г.: доступные учебные заведения
“В меняющемся мире знания и новаторство стали залогом развития человеческого капитала, устойчивого экономического и культурного прогресса. Эта убеждение – в основе   плана развития образования РА до 2030 г.”, - отметил министр образования, науки, культуры и спорта В.Думанян в ходе состоявшегося 26 сентября очередного заседания Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, представляя законопроект об утверждении “Государственной программы развития образования РА до 2030 г.”. По словам министра, стратегия долго была в стадии обсуждения и является востребованным документом.
Отмечено, что необходимость принятия проекта обусловлена ​​требованием п.4 ст.4 закона “Об образовании”, согласно которому организационной основой государственной политики в сфере образования является государственная программа развития образования, утверждаемая Национальным Собранием по представлению правительства. Министр сообщил, что предыдущая госпрограмма развития сферы образования на 2011-2015 гг. была принята в 2011 г.
В.Думанян подчеркнул, что в центре программы находится человек, а расширение его возможностей – это способ развития и реализации человеческого капитала. В то же время программа провозглашает важность глобальной конкурентоспособности образовательных услуг и продуктов РА по формированию стабильной повестки международной интеграции системы образования, расширение возможностей экспорта армянских образовательных услуг и продуктов, а также будет способствовать репатриации и интеграции большого количества армян посредством получения образования в Армении. Наиболее значимыми концептуальными положениями документа являются, в частности, доступные образовательные учреждения, все дети, обучающиеся в школе, будут охвачены дошкольными программами не менее одного года, во всех укрупненных населенных пунктах будут действовать детские сады, все школы будут оснащены современным оборудованием, санитарно-гигиеническими и универсальными стандартами безопасности, доступными зданиями, качественным доступом в Интернет, современной исследовательской инфраструктурой, спортивными залами, физическими и цифровыми, научными, технологическими, инженерными, математическими и другими лабораториями и библиотеками.
В содокладе С.Габриелян отметил, что обсуждаемый документ был одним из основных проектов, которого также требовала оппозиция. По его словам, это основные векторы продвижения страны в сфере образования. “В проекте зафиксировано основное политическое направление образования, которое мы приняли и продвигаем”, - подчеркнул председатель комиссии.
По предложению автора депутата Г.Папояна комиссия отложила рассмотрение законодательного пакета  о внесении изменений в закон "Об аудиовизуальных медиа" на срок до двух месяцев.