ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարկոս Գոմես Մարտինեսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Մարտինեսին Հայաստանի Հանրապետությունում Իսպանիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հետագա հաջողություններ: Շնորհավորելով Իսպանիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ հայ-իսպանական համագործակցությունը հիմնված է ոչ միայն երկու ժողովուրդների դարավոր կապերի, այլեւ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ իրավունքի գերակայության հիմնարար արժեքների վրա:
Հանդիպմանը զրուցակիցները փաստել են երկկողմ փոխգործակցության ակտիվացման եւ փոխշահավետ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունների սահմանման կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում մշտական ներկայացուցչություն բացելու՝ Իսպանիայի կառավարության որոշման կապակցությամբ:
Կողմերն անդրադարձել են սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական ագրեսիային եւ փխրուն հրադադարին: ՀՀ ԱԺ նախագահը կոչ է արել բոլոր միջազգային գործընկերներին, այդ թվում՝ Իսպանիային, խստորեն եւ ուղիղ դատապարտել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան, ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառման եւ ուժի սպառնալիքի արգելքի սկզբունքի կոպտագույն խախտումները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Իսպանիայի դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կենդանի եւ դինամիկ ժողովրդավարությունը լավ օրինակ է, ինչն էլ դրվելու է հետագա նախագծերի առանցքում:

23 сентября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Испания в РА Маркоса Гомеса Мартинеса.
Спикер НС поздравил Мартинеса с назначением на должность Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Испания в РА, пожелав ему дальнейших успехов. Поздравляя с 30-летием дипломатических отношений с Испанией, А.Симонян отметил, что армяно-испанское сотрудничество основано не только на многовековых связях двух народов, но и на фундаментальных ценностях демократии, защиты прав человека и верховенства закона.
На встрече собеседники отметили важность активизации двустороннего взаимодействия и определения новых перспективных направлений взаимовыгодного сотрудничества.
Глава Национального Собрания выразил удовлетворение решением правительства Испании открыть постоянное представительство в Армении.
Стороны коснулись военной агрессии Азербайджана 13 сентября и достигнутого хрупкого перемирия. Спикер НС призвал всех международных партнеров, в том числе Испанию, строго и прямо осудить азербайджанскую военную агрессию, грубые нарушения принципа запрета применения силы и угрозы силой против территориальной целостности, закрепленной Устав ООН.
Посол Испании, поблагодарив за прием, подчеркнул, что динамичная демократия Армении является хорошим примером, ключевым в   будущих проектах.