Մենք ամեն ինչ անում ենք, որ բանակցությունների միջոցով կարողանանք կարգավորել այս հարցերը եւ առաջ շարժվել խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների շուրջ. ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 16-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում:
Խմբակցության քարտուղարը հավելել է, որ բանակցություններում որեւէ առաջընթաց չկա, հետեւաբար անիմաստ է խոսել իրավիճակի մասին, որն արդյունք չի տվել: «Երբ արդյունք, որեւէ առաջընթաց կլինի, մոտարկում կլինի մեր եւ Ադրբեջանի մոտեցումների միջեւ, մենք այդ մասին կհայտարարենք»,-նշել է պատգամավորը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից խորհրդարանական ճեպազրույցներին մասնակցել է նաեւ Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը: Վերջինիս պնդմամբ՝ պետք է զգոն լինել, մեր զինված ուժերը համապատասխան տեղակատվությունը ստուգելու բոլոր հնարավորություններն ունեն, անհրաժեշտության դեպքում պետք է գտնել նման զարգացումները կանխող ռեսուրսներ եւ կառավարման միջոցներ:
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե ինչու զոհերի, վիրավորների, գերիների թվի մասին պաշտոնական տեղեկատվություն չի հրապարակվում:
Խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ կհրապարակվեն վերջնական ճշտված տվյալներ: Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի համոզմամբ՝ չճշտված տեղեկատվությունը կարող է հակամարտող կողմերի ուժային կառույցներին ավելի մեծ վնաս հասցնել:
Լրագրողի հարցին ի պատասխան՝ Արթուր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստին:
«Նշված հայտարարությունները հիմք են լինելու մեր հետագա դիվանագիտական աշխատանքի եւ միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի նկատմամբ մեծացնելու համար: Սա է այս պահի ձեռքբերումը: Արձանագրենք, որ հարցը մտել էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ: Մինչ այս պահը նման նախադեպ որպես այդպիսին չէր եղել»,- նշել է Արթուր Հովհաննսիյանը: Նա հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրության ճնշման ներքո ագրեսորը կդադարեցնի գործողությունները:
Անդրանիկ Քոչարյանը հավելել է, որ միջազգային հարթակներում այս արձագանքները կապված են մեր զինված ուժերի հստակ պաշտպանական գործողությունների հետ: Պատգամավորն այս օրերին կարեւորել է երկրի ներսում համերաշխության մթնոլորտի ապահովումը:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամները սեպտեմբերի 16-ին հանդիպել են Արցախի խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներին եւ հանձնաժողովների նախագահներին: Հանդիպման առանցքում եղել է Հայաստանի ու Արցախի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, որը շարունակում է լարված մնալ: Քննարկվել են ստեղծվ...
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը սեպտեմբերի 16-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությանը: Արցախի պատվիրակության կազմում եղել են ԱՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունները եւ մշտական հանձնաժողովները ներկայացնող պատգամավորները: Արցախի պատգամավորները ներկայացրել են Արցախի Հանրապետությունում ...
Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի Հայաստանի Հանրապետության հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամները դատապարտում են 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ի գիշերն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ռազմական հարձակումը: Լուրջ մտահոգություն է հայտնվում Տավուշի, Գեղարքունիքի, Արարատի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի մարզերում խոշոր տ...
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի, Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հետ ընդունել է Արցա...
Այս պահին, թեեւ հարաբերական դադար է առաջնագծում, բայց դեռեւս պարզ չէ, թե ինչ իրական դրդապատճառներ դա ունի. այս մասին նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը սեպտեմբերի 16-ին խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում: Պատգամավորը նաեւ անդրադարձել է ՄԱԿ-ում  Հայաստանի ներ...
Ադրբեջանը 44-օրյա պատերազմում տարած հաղթանակից հետո փորձում է սեղմել օղակը Հայաստանի շուրջ. Սեյրան Օհանյան
«Հայաստան» խմբակցությունն իր եւ գաղափարակիցների աջակցությունն է հայտնում ՀՀ զինված ուժերին, յուրաքանչուր զինվորին, զինծառայողին, հրամանատարին, ինչպես նաեւ եռամսյա հավաքների մասնակիցներին եւ կամավորագրվածներին: Այս մասին ասել է «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ սեպտեմբերի 16-ի խորհրդար...

А.Ованнисян: “Предпринимаем все для урегулирования вопросов путем переговоров и продвижения в переговорах по мирному договору”
16 сентября в ходе парламентских брифингов секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян подчеркнул: “Предпринимаем все для урегулирования вопросов путем переговоров и продвижения в переговорах по мирному договору”.
Он добавил, что прогресса в переговорах нет, поэтому говорить о ситуации, которая не дала результатов, бессмысленно. "Когда будет результат, какой-то прогресс, будет сближение нашего и азербайджанского подходов, мы об этом объявим", - заметил депутат.
В парламентских брифингах от фракции "Гражданский договор" также принял участие председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян. Он подчеркнул, что мы должны быть бдительными, наши вооруженные силы имеют все возможности для проверки соответствующей информации, в случае необходимости мы должны найти ресурсы и управленческие меры для предотвращения такого развития событий.
Корреспондент поинтересовался, почему не публикуется официальная информация о количестве жертв, раненых и пленных.
Секретарь фракции А.Ованнисян сообщил, что будут опубликованы окончательные данные. По мнению председателя оборонной комиссии А.Кочаряна, неуточненная информация может нанести ощутимый вред силовым структурам конфликтующих сторон.
В ответ на вопрос журналиста Артур Ованнисян коснулся заседания Совета Безопасности ООН.
“Эти заявления станут основой для нашей дальнейшей дипломатической работы и усиления международного давления на Азербайджан. Именно это – достижение момента. Следует отметить, что вопрос передан на рассмотрение в Совет Безопасности ООН. До этого такого прецедента как такового не было", - заметил А.Ованнисян. Он выразил надежду, что агрессор прекратит свои действия под давлением международного сообщества.
А.Кочарян добавил, что такая реакция на международных площадках связана с явными оборонительными действиями наших вооруженных сил. Депутат подчеркнул важность обеспечения в эти дни атмосферы солидарности внутри страны.
16 сентября члены фракции НС "Честь имею" встретились с руководителями парламентских фракций Арцаха и председателями комиссий. В центре внимания встречи создавшаяся вокруг Армении и Арцаха военно-политическая ситуация, которая продолжает оставаться напряженной. Обсуждены вопросы согласования в созда...
Фракция “Армения” встретилась с делегацией НС Республики Арцах
16 сентября фракция НС "Армения" встретилась с делегацией НС Республики Арцах. В составе арцахской делегации – представители  всех фракций и постоянных комиссий парламента республики.Депутаты Арцаха представили политическую, социальную и морально-психологическую атмосферу, создавшуюся в республ...
Заявление депутатской группы дружбы Литва-Армения Сейма Литвы
Члены группы по межпарламентским связям Сейма Литовской Республики с Республикой Армения осуждают военное нападение Азербайджана на Армению в ночь на 13 сентября 2022 г. Серьезную озабоченность вызывают сообщения о применении в Тавушской, Гегаркуникской, Араратской, Вайоцдзорской и Сюникской областя...
Члены фракции “Гражданский договор” приняли депутатов НС Арцаха
Председатель фракции “Гражданский договор” А.Конджорян, секретарь фракции А.Ованесян, председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян приняли в парламенте депутатов Арцаха. В ходе вст...
А.Мамиджанян: “Как РА была дружественным и достойным стратегическим партнером и союзником, должна быть также адекватная поддержка Армении”
“На данный момент, несмотря на относительное затишье на передовой, до сих пор неясно, каковы реальные причины этого”, -  заявил 16 сентября на брифинге в парламенте депутат фракции "Честь имею" Т.Абрамян. Он также сослался на заявление представителя Армении в ООН, согласно которому Азербайджан ...
С.Оганян: “После победы в 44-дневной войне Азербайджан пытается сжать кольцо вокруг Армении”
Фракция “Армения” выражает свою поддержку Вооруженным Силам Армении, каждому солдату, военнослужащему, командиру, а также участникам и волонтерам трехмесячных сборов. Об этом 16 сентября в ходе парламентских брифингов заявил глава фракции "Армения" С.Оганян. По словам С.Оганяна, имевшая место агресс...