ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 15-ին ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Ալեքսանդր Բելսկու գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման, զոհերի, հայկական դիրքերի գնդակոծմանն առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել հրադադարի պայմանավորվածությանը. զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ այն տեւական կլինի:
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ուժով փորձում է հասնել իր մաքսիմալիստական նպատակներին եւ անտեսում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հիշեցնելով, որ իշխանությունները դիմել են միջազգային հանրությանը՝ ներկայացնելով տիրող իրավիճակը:
Նա հավելել է, որ կոչ է անում միջազգային գործընկերներին եւ դաշնակիցներին առավելագույնս հստակ եւ հասցեական արձագանքել Ադրբեջանական Հանրապետության գործողություններին եւ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ջանքերին աջակցելու համար՝ ապագայում նման գործողությունները կանխելու նպատակով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Ռուս գործընկերը ներկայացրել է Հայաստան այցի ընթացքում կայանալիք հանդիպումների օրակարգը՝ նշելով, որ Երեւանի ավագանու եւ Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի միջեւ Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել, ինչը հնարավորություն կընձեռի նախանշելու արդյունավետ եւ կառուցողական փոխգործակցության նոր վեկտորներ:

15 сентября Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с председателем Законодательного собрания Санкт-Петербурга А.Бельским.
На встрече обсуждались подробности нарушения 13 сентября вооруженными силами Азербайджана режима перемирия, с жертвами и обстрелом армянских позиций. Коснувшись договоренности о прекращении огня, собеседники выразили надежду на ее долговременность.
“Военно-политическое руководство Азербайджана пытается силой добиться своих максималистских целей и игнорирует усилия армянской стороны по установлению мира в регионе”, - отметил А.Симонян, напомнив, что власти обратились к международному сообществу, представив сложившуюся ситуацию.
Глава НС добавил, что призывает международных партнеров и союзников максимально четко и адресно среагировать на действия Азербайджанской Республики, предпринять эффективные   шаги для поддержки усилий Республики Армения с целью предотвращения подобных действий в будущем.
На встрече также обсуждены вопросы армяно-российского парламентского сотрудничества. Российский партнер представил повестку встреч, запланированных в ходе визита в Армению, отметив, что между Советом старейшин Еревана и Законодательным собранием Санкт-Петербурга подписан Меморандум о взаимопонимании, что даст возможность наметить новые векторы плодотворного и конструктивного взаимодействия.