ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 15-ին ընդունել է Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Ալեքսանդր Բելսկու գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման, զոհերի, հայկական դիրքերի գնդակոծմանն առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել հրադադարի պայմանավորվածությանը. զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ այն տեւական կլինի:
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ուժով փորձում է հասնել իր մաքսիմալիստական նպատակներին եւ անտեսում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հիշեցնելով, որ իշխանությունները դիմել են միջազգային հանրությանը՝ ներկայացնելով տիրող իրավիճակը:
Նա հավելել է, որ կոչ է անում միջազգային գործընկերներին եւ դաշնակիցներին առավելագույնս հստակ եւ հասցեական արձագանքել Ադրբեջանական Հանրապետության գործողություններին եւ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ջանքերին աջակցելու համար՝ ապագայում նման գործողությունները կանխելու նպատակով:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Ռուս գործընկերը ներկայացրել է Հայաստան այցի ընթացքում կայանալիք հանդիպումների օրակարգը՝ նշելով, որ Երեւանի ավագանու եւ Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի միջեւ Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել, ինչը հնարավորություն կընձեռի նախանշելու արդյունավետ եւ կառուցողական փոխգործակցության նոր վեկտորներ:

On September 15, the RA NA President Alen Simonyan received the delegation led by the Chairman of the Legislative Assembly of Saint Petersburg Alexander Belsky.
At the meeting details on violation of ceasefire regime by the armed forces of Azerbaijan on September 13, casualties and the shelling of the Armenian positions were discussed. The agreement for ceasefire was touched upon, the interlocutors expressed hope that it will be lasting.
“The military-political leadership of Azerbaijan tries to reach its maximalist goals and ignores the efforts of the Armenian side for the establishment of peace in the region,” Alen Simonyan noted, reminding Alexander Belsky that the authorities addressed to the international community, presenting the current situation.
He has added that he calls on his international colleagues and allies for distinctly and targeted responding to the maximum to the actions of the Republic of Azerbaijan and take effective steps for supporting the efforts of the Republic of Armenia, in the future to prevent such actions.
During the meeting issues on the Armenian-Russian parliamentary cooperation were also discussed. The Russian colleague presented the agenda of the meetings during the visit to Armenia, noting that a Memorandum of Understanding between the Council of Elders of Yerevan and the Legislative Assembly of Saint Petersburg was signed, which would give an opportunity to outline new vectors for effective and constructive cooperation.