««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է սովորելու առնչությամբ տարկետում ստացած ուսանողների զորակոչի տարիքը 27-ից դարձնել 28: Մեկ այլ առաջարկով նախատեսվում է Կառավարությանը լիազորել, որպեսզի նա յուրաքանչյուր տարի, ըստ իր որոշման, կարողանա տարկետում տալ բուհ ընդունված կամ կրթական տարբեր ծրագրերում՝  մագիստրատուրայում կամ ասպիրանտուրայում այն սովորողներին,  որոնց դեպքում Կառավարությունը կորոշի, որ դա բխում է Հայաստանի գերակայություններից:
Տարկետման պայմանները, բուհերի եւ մասնագիտությունների ցանկը սահմանելու է Կառավարությունը: Վերոնշյալ լրացումը վերաբերելու է բացառապես բնագիտական, ճարտարագիտական, տեխնոլոգիական եւ մաթեմատիկական ուղղվածությամբ մասնագիտություններին: Այս մասին հայտնել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Պատասխանելով Հովիկ Աղազարյանի հարցին՝ նախարարը հայտնել է, որ գործող օրենքով բանակից տարկետում ստանում են Կառավարության որոշմամբ՝ նշանակալի նվաճումների համար եւ այն ժամանակ, երբ սովորողը դիմում էր գործադիրին, իսկ նոր օրենքով Կառավարությունը նախօրոք է սահմանում մասնագիտությունների ցանկը եւ տեղերը:
Զորակոչի տարիքը 27-ից 28 բարձրացնելը նախարարը հիմնավորեց նրանով, որ այսօր դպրոցը դարձել է 12-ամյա՝ 18 տարեկանում են այն ավարտում, եւ ասպիրանտուրա 3 տարով սովորողներն արդեն 2-րդ տարում՝ 27 տարին լրանալուն պես, զորակոչվում են բանակ եւ չեն հասցնում պաշտպանել թեկնածուական թեզը:
Նախագծի վերաբերյալ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Վիլեն Գաբրիելյանը:

The draft law on Making Addenda to the RA Law on Military Service and Serviceman’s Status proposes to change the conscription age from 27 to 28 for students who have received deferment in connection with their studies. Another proposal envisages authorizing the Government so that every year, according to its decision, it can grant deferment to the students admitted to the university or in different educational programs, in the master’s degree or postgraduate studies, in case of which, the Government will decide that it stems from the priorities of Armenia.
The conditions for granting deferment, the list of universities and professions will be defined by the Government. The abovementioned addendum will exclusively relate to the following professions: natural sciences, engineering, technologies and mathematics. The Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan informed about this.
In response to Hovik Aghazaryan’s question, the Minister noted that according to the current law, deferment from the army is granted by the decision of the Government for significant achievements and when the student applied to the executive body, and, according to the new law, the Government determines the list of professions and places in advance.
The Minister justified the change in the conscription age from 27 to 28 by the fact that today we have 12-year general education, they finish it at the age of 18, and those who study for a postgraduate course for 3 years already in the 2nd year, as soon as they turn 27, are drafted into the army and do not have time to defend their PHD thesis.
Vilen Gabrielyan presented the endorsement of the NA standing Committee on Defense and Security on the draft.