ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է միջազգային գործընկերներին՝ տեղեկացնելով սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի ամբողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինված ուժերի ինտենսիվ հարձակումների վերաբերյալ: «Նրանք գնդակոծում են հայկական դիրքերը Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Ջերմուկի եւ հարակից բնակավայրերի ուղղությամբ՝ անօդաչու թռչող սարքերի եւ ականանետերի կիրառմամբ»,-մասնավորապես նշված է նամակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական ուժերը նաեւ միտումնավոր թիրախավորում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները եւ գնդակոծում: «Հայկական կողմն ունի զոհեր, այդ թվում խաղաղ բնակիչներ են տուժել, ռազմական տեխնիկայի զգալի կորուստներ ենք կրել: Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հարձակվելու փորձերը»,- ընդգծված է նամակներում:
ԱԺ նախագահը միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ վերջին օրերի ընթացքում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը համառորեն տեղեկատվական բազա է ստեղծել այդ ռազմական սադրանքի համար՝ ամեն օր կեղծ տեղեկատվություն տարածելով «հայկական կողմի ենթադրյալ գնդակոծության» մասին: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ այդ պահվածքն ադրբեջանական հայտնի ոճ է, որն ապացուցվել է 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո: «Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ Հայաստանի կառավարությունը դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդին, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն (ՀԱՊԿ) եւ Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ խնդրելով հղում կատարել Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին երկկողմ պայմանագրին: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի այսօրինակ աղաղակող եւ ապօրինի գործողությունները հնարավոր են դարձել  միջազգային հանրության լռության հետեւանքով նաեւ: Նպատակաուղղված արձագանքի եւ համարժեք գործողությունների բացակայությունն այսօր հանգեցրել է Ադրբեջանի իշխանությունների ավելի սանձարձակ ագրեսիային»,-ամփոփել է Ալեն Սիմոնյանը՝ կոչ անելով միջոցներ ձեռնարկել այդ կենսական հարցը լուծելու համար եւ նպաստել Ադրբեջանի ագրեսիայի դադարեցմանը, որը խաթարում է ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պաշտոնապես դիմել է Միջխորհրդարանական միության նախագահ Դուարտե Պաչեկոյին եւ գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին, ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինին, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին եւ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլային:

On September 13, the RA NA President officially addressed to his international colleagues, informing them about the intensive attacks of the armed forces of Azerbaijan along the entire Armenian-Azerbaijani border of the sovereign territory of the Republic of Armenia. “They shell the Armenian positions in the directions of Sotk, Vardenis, Goris, Kapan, Artanish, Ishkhanasar, Jermuk and adjacent settlements, using the unmanned aerial vehicles (UAV) and mortars,” it was particularly noted in the letters.
The RA NA President informed that the Azerbaijani forces also deliberately target the civilian infrastructures and shell them. “The Armenian side have casualties, including dead civilians, and we have considerable losses of military technique,” it was underlined in the letters.
The NA President drew his international colleagues’ attention to the fact that during the last days the military-political leadership of Azerbaijan stubbornly created information base for that military provocation, every day spreading information about ‘the alleged shelling of the Armenian side.’ Alen Simonyan reminded that that behavior is an Azerbaijani well known style, which was proved after the 44-day war of 2020. “Regarding the aggression of Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia, the Government of Armenia addressed the Security Council of the United Nations Organization (UN), the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and the Russian Federation, asking them to quote the bilateral Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Assistance. It is obvious that such outrageous and illegal actions of Azerbaijan became possible also as a consequence of the international community silence. Today, the absence of the targeted response and adequate actions resulted in more unbridled aggression of the Azerbaijani authorities,” Alen Simonyan summed up, calling on his colleagues to take measures for solving that vital issue and promote ceasing the aggression of Azerbaijan, which disrupts the stability and security of the whole region.
The RA NA President officially addressed to the President of the Inter-Parliamentary Union Duarte Pacheco and the Secretary General Martin Chungong, to the Chairman of the CSTO Parliamentary Assembly Vyacheslav Volodin, to the Chair of the IPA CIS Council Valentina Matvienko and to the President of the European Parliament Roberta Metsola.