ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Ադրբեջանի զինված հարձակման վերաբերյալ ԱԺ հայտարարության քննարկման ժամանակ:
Խորհրդարանի ղեկավարը, դիմելով ընդդիմադիր պատգամավորներին, հարցրել է՝ ինչի՞ն են իրենք մասնակցելու, ի՞նչ պետք է լինի, որ այս դահլիճում նրանց օրակարգը սպասարկվի:
«Հայաստանը գրավե՞ն վերջնականապես, բոլորս մեռնե՞նք, ի՞նչ պետք է լինի, որ դուք գաք դահլիճ: Ո՞րն է ձեր օրակարգն անվտանգությունից դուրս: Ուզում եմ հասկանալ: Կամ դուք ինչի՞ եք եկել, ուզում եմ դա էլ հասկանալ: Ի՞նչ եք անում դուք երկուսով այստեղ: Ադրբեջանի մասին հայտարարություն ենք ընդունում, երրորդ կետով ներքաղաքական հարց եք լուծում, այսպես կոչված, խաղաղության դարաշրջանի քաղաքականության սնանկությունը: Ու՞մ է դա հետաքրքիր: Հիմա մենք դրա մասին ենք խոսո՞ւմ: Ձեր սնանկության մասին 30 տասնամյակ կարելի է խոսել: Չորրորդ կետով էլ ասում եք բանակցություններից դուրս գանք Ադրբեջանի հետ: Լո՞ւրջ, դուրս գա՞նք: Բա ի՞նչ անենք դուրս գանք: Երկու հոգով գնալու եք սահման պահե՞ք: Հազար ափսոս, որ նույնիսկ այս իրավիճակում դուք չեք կարողանում Հայաստանի Հանրապետության շահը սպասարկել: Այստեղ քաղաքական ոչ մի հարց չկա»,- իր ելույթում նշել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նշենք, որ նիստին ներկա են եղել «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը եւ քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը:

Председатель НС А.Симонян выступил от имени фракции НС "Гражданский договор" в ходе обсуждения Заявления НС в связи с азербайджанским нападением.
Обращаясь к депутатам от оппозиции, глава парламента спросил: в чем они собираются участвовать, что должно произойти, чтобы их повестка была представлена в этом зале?
“Неужели Армения будет завоевана окончательно, мы все умрем? Что должно произойти, чтобы вы пришли в зал? Какова ваша повестка дня помимо безопасности? Хочу понять. Или зачем вы пришли, это я тоже хочу понять. Что вы двое здесь делаете? Мы принимаем заявление об Азербайджане, третьим пунктом вы решаете внутриполитический вопрос – банкротство так называемой политики мирной эпохи. Кому это сейчас интересно? Мы сейчас об этом говорим? О вашем банкротстве можно говорить 30 десятилетий. По четвертому пункту вы говорите о выходе из переговоров с Азербайджаном. Серьезно, должны выйти? Так что же нам делать, пойдем? Вы вдвоем едете удерживать границу? Весьма жаль, что даже в этой ситуации вы не в состоянии служить интересам РА. Здесь нет никакого политического вопроса", - отметил в своем выступлении Председатель НС А.Симонян.
Отметим, что на заседании присутствовали руководитель фракции “Армения” С.Оганян и секретарь А.Минасян.