Սեպտեմբերի 13-ին Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են այսօր կեսգիշերն անց ադրբեջանական սադրանքի հետեւանքով զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ նախորդ օրը քննարկված նախագծերի քվեարկությունները, ինչպես նաեւ օրակարգային հարցերի քննարկումը հետաձգվում են:
Անդրադառնալով իրավիճակին՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, մասնավորապես, ասել է. «Ստեղծված իրավիճակում պետք է լինենք մաքսիմալ միասնական. թե՛ մեր ժողովուրդը, թե՛ մեր քաղաքական ուժերը պետք է համախմբվեն, այս իրավիճակում մենք չենք կարող քաղաքական  եւ այլ տարաձայնություններին տեղ տալ: Նաեւ մեր համաքաղաքացիներին եմ ուզում դիմել՝ որեւէ խուճապի չմատնվել: Մենք շատ բարդ իրավիճակում ենք, եւ խնդրում եմ ձեզ թե՛ ապատեղեկատվությանը, թե՛ տարբեր, տարածվող լուրերին տեղիք չտալ եւ հետեւել միայն պաշտոնական տեղեկատվությանը: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ ես ներկայացնելու եմ հայտարարության նախագիծ: Ժամը 11:00-ին այստեղ գալու է վարչապետը, որին դուք կարող եք հարցեր ուղղել»:
ՀՀ Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 13-ի նիստում քննարկել եւ ընդունել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի եւ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն Ադրբեջանի զինված հարձակման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագի...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Ադրբեջանի զինված հարձակման վերաբերյալ ԱԺ հայտարարության քննարկման ժամանակ: Խորհրդարանի ղեկավարը, դիմելով ընդդիմադիր պատգամավորներին, հարցրել է՝ ինչի՞ն են իրենք մասնակցելու, ի՞նչ պետք է լինի, որ այ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն Ադրբեջանի զինված հարձակման վերաբերյալ
ՀՀ Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 13-ի նիստում քննարկել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի եւ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն Ադրբեջանի զինված հարձակման վերաբերյալ» ԱԺ հայտարարության նախագիծը: Քննարկու...
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 13-ի ԱԺ նիստում ելույթի ժամանակ անդրադարձել է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացմանը՝ նշելով. «Ադրբեջանը, այլակերպելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, խոսում է Հայաստանի տարածքով միջանցք ունենալու մասին: Մեր դիրքորոշումը հետեւյալն է՝ ՀՀ տարածքով մեն...
Կեսգիշերին Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակողական գործողություններ են ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ուղղությամբ. չորս ուղղություններով, հետագայում երկու-երեք ուղղություն եւս ավելացել է: Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել, թե այդ գործողությունները եղել են ի պատասխան հայկական կողմի սադրանքների: Պետք է...

On September 13, the National Assembly continued the work of the regular sittings. At the proposal of the NA President Alen Simonyan the deputies observed a minute of silence standing to honour the memory of our compatriots fallen because of the Azerbaijani provocation today, after midnight. Alen Simonyan informed that conditioned by created situation, the voting of the drafts debated on the previous day, as well as the debate of the agenda items are postponed.
Touching upon the situation, the NA President Alen Simonyan, particularly, said: “In the created situation we should be maximum united, both our people and our political forces should be united, in this situation we cannot give room to political and other disagreements. I would like also to address our fellow citizens not to panic. We are in a very hard situation, and I ask you not to give rise to disinformation and different disseminating news and follow only the official information. According to the law the NA Rules of Procedure, I will present a draft statement. At 11:00, the Prime Minister will come here, and you can address questions to him.”
At September 13 sitting, the RA National Assembly discussed and adopted the NA Draft Statement “The Statement of the National Assembly of the Republic of Armenia on the Armed Attack of Azerbaijan” authored by the NA President Alen Simonyan, the NA Vice President Ruben Rubinyan and the deputy Vladimi...
Alen Simonyan to Opposition: It is a pity that you are not able to serve the interests of the Republic of Armenia even in this situation
The RA NA President Alen Simonyan made a speech on behalf of the RA NA Civil Contract Faction during the debate of the NA Statement on the Armed Attack of Azerbaijan. Addressing the deputies of the opposition, the Head of Parliament asked: What are they going to participate in? What should happen fo...
Statement of the National Assembly of the Republic of Armenia on the Armed Attack of Azerbaijan
At September 13 sitting, the RA National Assembly discussed the NA draft statement “The Statement of the National Assembly of the Republic of Armenia on the Azerbaijani Attack” authored by the NA President Alen Simonyan, the NA Vice President Ruben Rubinyan and the deputy Vladimir Vardanyan.As a res...
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the opening of regional infrastructures during his speech at the NA sitting held on September 13, noting: “Azerbaijan, distorting the statement of November 9, 2020, talks about having a corridor through the territory of Armenia. Our position is the f...
At midnight, the armed forces of Azerbaijan launched offensive actions in the direction of the Republic of Armenia: in four directions, later on two-three directions were added. Azerbaijan tries to present that those actions have been in response to the Armenian side’s provocations. We should defini...