«Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում առկա տարընթերցումները, իրավական անորոշությունները եւ հակասությունները բացառելու համար առաջարկվում է հստակ շարադրել, որ գրավոր համաձայնությունը բժշկական միջամտության համար անհրաժեշտ պայման է լիազոր մարմնի սահմանած դեպքերի համար: Այդ պահանջը բխում է «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքից` ոչ բավարար հստակության, տարաբնույթ ընկալման, ինչպես նաեւ նորմատիվ իրավական ակտի կիրառման բնագավառում ծագած հարցերի պարզման անհրաժեշտությունից: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Էմմա Պալյանը:
Մանրամասները՝ այստեղ:
Խորհրդարանը սեպտեմբերի 12-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Էմմա Պալյանի, ինչպես նաեւ Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի հեղինակած «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ նախատեսող երկու օրենսդրական նախագիծ:
«Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին»՝ հաջորդ օրենքի լրացման պատճառը բուժաշխատողների պաշտպանության հարցն է:
Կարգավորումների մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ կից հղմամբ:
Լուսինե Բադալյանի ներկայացմամբ՝ առաջարկվում է օրենքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել նոր կետով. «Շարունակական մասնագիտական զարգացման գործընթացն իրականացնելու՝ սույն հոդվածի չորրորդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերի համապատասխան՝ նվազագույն անհրաժեշտ կրեդիտների ապահովման ժամանակահատվածում պահպանվում են բուժաշխատողի աշխատատեղը, ինչպես նաեւ պայմանագրով եւ աշխատանքի ընդունման մասին անհատական իրավական ակտով նախատեսված հիմնական աշխատավարձը»:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը նշել է, որ առաջարկվող խմբագրությամբ օրենքի ընդունումը ՇՄԶ գործընթացում բժշկական հաստատությունների համար առաջացնելու է ֆինանսական, մարդկային ռեսուրսների եւ աշխատանքի բաժանման անհամամասնություն: Կարեւորելով բուժաշխատողների պաշտպանվածությունը՝ Կառավարությունն առաջարկել է նախագիծը լրամշակել. աշխատանքային պայմանագրով նախատեսված հարաբերությունների, այդ թվում՝ աշխատավարձի կարգավորումը թողնել գործատուի եւ բուժաշխատողի փոխադարձ համաձայնության վրա:
Նարեկ Զեյնալյանի ներկայացմամբ՝ նախագիծը քննարկվել է նախարարության եւ շահագրգիռ կողմերի հետ համատեղ: Նա նշել է, որ որոշակի հարցեր կան, որոնք կքննարկվեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
Քննարկված նախագծերը գլխադասային՝ Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից արժանացել են դրական եզրակացության:

The draft proposes to clearly state that the written consent is a necessary condition for medical intervention for the cases determined by the authorized body in order to exclude interpretations, legal uncertainties and contradictions existing in the law on Medical Aid and Service for Population. This requirement stems from the law on Normative Legal Acts, insufficient clarity, different understanding, as well as the need to clarify the issues arising in the field of application of the normative legal act. The RA NA deputy Emma Palyan informed about this.
On September 12, the parliament debated in the first reading two legislative drafts providing for the addenda to the law on Medical Aid and Service for Population authored by the deputies Narek Zeynalyan and Emma Palyan, as well as Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan.
The reason for the addendum to the next law on Medical Aid and Service for Population is the protection of healthcare workers.
According to Lusine Badalyan, it is proposed adding a new paragraph to part 2 of Article 33 of the law.
The RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan noted that the adoption of the law with the proposed version will cause a disproportion in the financial, human resources and division of labor for medical institutions in the CPD process. Emphasizing the protection of healthcare workers, the Government proposed to revise the draft: to leave the regulation of the relations provided for in the labor contract, including the salary, to the mutual agreement of the employer and the healthcare worker.
According to Narek Zeynalyan, the draft was debated together with the Ministry and the interested parties. He noted that there are certain issues which will be debated during the period from the first to the second reading.