Գործնականում առքուվաճառքով զբաղվող անձինք հաճախ խոտան արտադրանք են ստանում մատակարարներից կամ ապրանքի երաշխիքային ժամանակահատվածում շահագործման ընթացքում է խոտան լինելը ի հայտ գալիս: Պայմանագրերով նախատեսված է ապրանքի վերադարձ, փոխարինում նորով կամ գումարի փոխհատուցում: Այդ անձինք վնաս են կրում, եւ հաճախ իրենց մատակարարները վնասը փոխհատուցելու պայմանագրային պարտավորություններ ստանձնած չեն լինում: Հարկային օրենսդրությունն այս մասով լուծում չունի: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում Հարկային օրենսգրքում Կառավարության առաջարկած լրացումը ներկայացնելիս նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը:
Նոր կարգավորմամբ՝ առաջարկվում է առեւտրական գործունեության նպատակով ձեռք բերված խոտան ապրանքը կամ ապրանքի մատակարարման հրապարակային պայմանագրով սահմանված երաշխիքային ժամանակահատվածում գնորդի մոտ հայտնաբերված եւ հետ ընդունված խոտան ապրանքի գծով ծախսը հնարավոր լինի նվազեցնել շահութահարկով հարկման բազայից` համախառն եկամտի մեկ տոկոսի չափով: Նվազեցման հնարավորությունը տրվելու է այն դեպքում, երբ ապրանքի մատակարարը խոտան ապրանքի համար փոխհատուցում տրամադրելու պայմանագրային պարտավորություն չի ստանձնել:
Խոտան ապրանք է համարվելու ապրանքի արտադրության գործընթացով պայմանավորված՝ պատշաճ որակական հատկանիշներ չունեցող ապրանքը, որը չի կարող օգտագործվել ըստ նշանակության:
Անցումային դրույթներով առաջարկվում է 2022 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ եղած խոտան արտադրանքի մնացորդի գծով նվազեցումը կատարել այդ տարվա համախառն եկամտի երկու տոկոսի չափով: Առաջարկվում է օրենքին հետադարձ ուժ տալ, եւ կարգավորումը կիրառել 2022 թ. հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների նկատմամբ:
Փոխնախարարը հստակեցրել է, որ կարգավորումը վերաբերելու է շահութահարկ վճարողներին:
Պատգամավորներին հետաքրքրել է՝ ձեւավորված խոտանի նկատմամբ վերահսկությունն ինչպե՞ս է իրականացվելու, արդեն վաճառված ապրանքը խոտան որակելուց հետո ի՞նչ գործընթացներ են լինելու, ո՞ր մարմինն է որակելու խոտան ապրանքը:

“На практике лица, занимающиеся куплей-продажей, часто получают бракованные товары от поставщиков или дефект проявляется в процессе эксплуатации в течение гарантийного срока товара. Контракты предусматривают возврат, замену товара или возмещение суммы. Эти лица несут убытки, и зачастую их поставщики не берут на себя договорные обязательства по компенсации убытков. Налоговое законодательство не имеет решения в этом отношении”, - отметил заместитель министра финансов РА А.Погосян, представляя в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам предложенное правительством дополнение к Налоговому кодексу.
Согласно новому положению, предлагается вычесть из налоговой базы стоимость товаров, приобретенных для целей коммерческой деятельности, или товаров, обнаруженных и возвращенных покупателем в течение гарантийного срока, определенного договором поставки, налог на прибыль в размере 1% от валового дохода. Возможность снижения будет предоставлена ​​в том случае, если поставщик товара не взял на себя договорное обязательство по предоставлению компенсации за дефектный товар.
Замминистра уточнил, что регулирование коснется плательщиков налога на прибыль.
Депутатов интересовало, как будет осуществляться контроль за браком, какие процессы будут происходить после квалификации уже реализованного товара как дефектного, какой орган будет квалифицировать бракованный товар.
В итоге дебатов инициатива получила положительное заключение комиссии.
Предлагаемая поправка будет определять прием перевозки по поддельным проездным документам на рейсах, выполняемых перевозчиком, прием перевозки с нарушением требований международных медико-санитарных правил и связанных с ними положений, а также период с момента посадки воздушного судна в аэропорту пр...