Լցակայանում թերլիցքավորում հայտնաբերելու փաստով տուգանք նշանակելու մասին վարչական ակտի անբողոքարկելի դառնալուց հետո՝ հաջորդող երեք օրվա ընթացքում, բաշխիչ կայաններում՝ վարորդի համար տեսանելի հատվածում, պետք է տեղադրվի ցուցանակ, որում կնշվի, որ տվյալ լցակայանը տուգանվել է թերլիցքավորում կատարելու համար: Փոփոխությունն ավելի շատ կանխարգելիչ բնույթ է կրում: Հաշվի առնելով նմանօրինակ պատիժը՝ տնտեսավարողներն ավելի աչալուրջ կգտնվեն: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը սեպտեմբերի 7-ի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանի եւ Բաբկեն Թունյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, ըստ հիմնական զեկուցողի, մշակվել է Կառավարության հետ համատեղ: Օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ քննարկումներ են տեղի ունեցել նաեւ տնտեսավարողների հետ, եւ վերջիններս դրական են արձագանքել առաջարկվող փոփոխություններին:
Ցուցանակը փակցվելու է մեկ ամիս ժամկետով, եւ այն դիտավորությամբ հեռացնելը նույնպես տուգանման ենթակա արարք է: Պոկված ցուցանակը հայտնաբերվելու օրվանից այն դարձյալ փակցվելու է եւս մեկ ամիս ժամկետով: Յուրաքանչյուր լցակայան հասցեական ունենալու է QR կոդ, եւ քաղաքացիները կկարողանան դրա միջոցով տիրապետել ստուգումների մասին տեղեկատվությանը: Սա հանրային վերահսկողության գործիք է, որով հաճախորդները կտեղականան տնտեսավարողի գործունեության մասին ամբողջական տեղեկատվությանը:
Գործող կարգավորումով՝ թերլիցքավորման արդյունքում ձեւավորված տուգանքը ֆիքսված գումար է՝ 500 հազար դրամ: Առաջարկվել է ավելի համաչափության սկզբունք ներդնել. տուգանք սահմանել ֆիքսված 200 հազար դրամ եւ տվյալ հասցեում արձանագրված խախտման օրվան նախորդող եռամսյակի շրջանառության 0.5 տոկոսի չափով:
Առաջարկվող փոփոխությունները կապահովեն տուգանքների սահմանման առավել արդարացի բաշխման համակարգ, որի միջոցով տուգանք կսահմանվի կազմակերպության այն հասցեների նկատմամբ, որոնք կատարել են տվյալ խախտումը՝ տուգանքի հաշվարկում ներառելով տվյալ տնտեսվարողի շրջանառությանը վերաբերող գործակից:
Պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի կարծիքով տուգանքի չափը 0,5 տոկոսի փոխարեն պետք է լինի 3 տոկոս:
Ծովինար Վարդանյանի խոսքով՝ օրենքների նախագծերի փաթեթի հիմքում դրված է համաչափության սկզբունքը:
Բաբկեն Թունյանի դիտարկմամբ՝ լրացուցիչ պատժամիջոցը՝ թերլիցքավորման վերաբերյալ ցուցանակ փակցնելը, ավելի զգաստացնող եւ խիստ պատիժ է, քան տուգանքի չափը, եւ հասարակությունն անհամբեր սպասում է այդ փոփոխությանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը նշել է, որ Կառավարության նախնական դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ դրական է: Նա տեղեկացրել է, որ 2022 թ. առաջին կիսամյակում իրականացվել է 80 ստուգում, թերլիցքավորման մասով հայտնաբերվել է 5 խախտում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ «Հարկային ծառայության մասին» եւ «Մաքսային ծառայության մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Նախատեսվում է հարկային (մաքսային) մարմնի օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանման պաշտոնների համալրումն իրականացնել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի սահմանած կարգով եւ պայմաններով անցկացվող մրցույթի արդյունքների հիման վրա: Հարցը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը:
24.09.2022
Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Գորիս
Մեր երկիր այցելած Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանի Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին այցելել է Գորիս: Հյուրերը նախ հանդիպել են Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի, ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի եւ ԱՀ ԱԺ սոցիալական եւ ...

After the administrative act on imposing a fine for undercharging at a filling station became final, during the following three days, a sign must be posted at the distribution stations, in a visible area for the driver, stating that the given filling station has been fined for undercharging. The change is more of a preventive nature. Taking into account such a punishment, economic entities will be more vigilant. The RA NA deputy Tsovinar Vardanyan noted at the sitting of the Standing Committee on Economic Affairs on September 7.
According to the key reporter, the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offenses and on Making Addenda to the Law on Trade and Services authored by the deputies Tsovinar Vardanyan and Babken Tunyan was jointly developed with the Government. Debates related to the legislative package were also held with economic entities, and the latter responded positively to the proposed amendments.
The sign will be posted for a period of one month, and a fine will be imposed for removing it on purpose. From the day the torn sign was discovered, it will be posted again for another month. Each filling station will have a QR code, and citizens will be able to get information about inspections through it. This is a public control tool, with which customers will be informed of the complete information about the activities of the economic entity.
According to the current regulation, the fine formed as a result of undercharging is a fixed amount: 500 thousand AMD . It was proposed to introduce a more proportional principle : set a fixed fine of 200 thousand AMD and 0.5% of the turnover of the quarter preceding the day of the violation recorded at the given address.
The proposed amendments will provide a fairer distribution system for setting fines, through which a fine will be set for the addresses of the organization that have committed the given violation, including a coefficient related to the turnover of the given economic entity in the calculation of the fine.
According to the deputy Hovik Aghazaryan, the amount of the fine should be 3% instead of 0.5%.
According to Tsovinar Vardanyan, the package of draft laws is based on the principle of proportionality.
According to Babken Tunyan, the additional punishment, posting a sign on undercharging, is a more significant and severe punishment than the amount of the fine, and the society is eagerly waiting for that change.
Artur Asoyan, the Head of Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the Office of the RA Prime Minister, noted that the initial position of the Government on the draft is positive. He informed that, 80 inspections were carried out, 5 violations were found regarding undercharging in the first semester of 2022.
The legislative package envisaging amendments to the Laws on Tax Service and on Customs Service was also debated in the first reading.
It is planned to fill the positions of the operational-investigative department of the tax (customs) body based on the results of the competition held under the procedure and conditions established by the RA Chairman of the State Revenue Committee. The Deputy Chairperson of the RA State Revenue Committee Tsovinar Soghomonyan presented the issue for debate.
“Currently, there are tax benefits for those economic entities of the IT sector, whose number of employees does not exceed 30. They are exempt from profit tax until December 31, 2022, and the income tax rate is 10%. Taking into account the fact that there is a flow of IT specialists from the Russian...
Tigran Hakobyan’s Candidacy to Be Nominated for Vacancy of Member on Commission of Television and Radio
In accordance with the RA constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, Tigran Hakobyan’s candidacy was nominated by the Civil Contract Faction for the vacancy of the member of the Commission on Television and Radio (CTR).The issue of the latter’s candidacy was debated at Septe...
On the initiative of the deputy Zaruhi Batoyan, it is proposed to clarify the types of programs broadcast in Armenian sign language and with subtitles and increase their volume, clarify the powers of the regulatory state body regarding the minimum technical requirements for the presentation of audio...
Additional Guarantees to Be Created for Realization of Right to Education for People with Special Educational Needs
The deputy of the National Assembly Zaruhi Batoyan proposed amendments to the Law on Education due to the need to ensure the inclusion of the organization of education for people with special educational needs, including those with disabilities, in pre-school, general education, primary (handicraft)...
Article 3 of the Labor Code defines the prohibition of any form of forced labour and violence against employees, but there is no definition of the term compulsory or forced labour in the domestic legislation. It is proposed to define the term “compulsory or forced labour” and the scope of work that ...