Լցակայանում թերլիցքավորում հայտնաբերելու փաստով տուգանք նշանակելու մասին վարչական ակտի անբողոքարկելի դառնալուց հետո՝ հաջորդող երեք օրվա ընթացքում, բաշխիչ կայաններում՝ վարորդի համար տեսանելի հատվածում, պետք է տեղադրվի ցուցանակ, որում կնշվի, որ տվյալ լցակայանը տուգանվել է թերլիցքավորում կատարելու համար: Փոփոխությունն ավելի շատ կանխարգելիչ բնույթ է կրում: Հաշվի առնելով նմանօրինակ պատիժը՝ տնտեսավարողներն ավելի աչալուրջ կգտնվեն: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը սեպտեմբերի 7-ի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանի եւ Բաբկեն Թունյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, ըստ հիմնական զեկուցողի, մշակվել է Կառավարության հետ համատեղ: Օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ քննարկումներ են տեղի ունեցել նաեւ տնտեսավարողների հետ, եւ վերջիններս դրական են արձագանքել առաջարկվող փոփոխություններին:
Ցուցանակը փակցվելու է մեկ ամիս ժամկետով, եւ այն դիտավորությամբ հեռացնելը նույնպես տուգանման ենթակա արարք է: Պոկված ցուցանակը հայտնաբերվելու օրվանից այն դարձյալ փակցվելու է եւս մեկ ամիս ժամկետով: Յուրաքանչյուր լցակայան հասցեական ունենալու է QR կոդ, եւ քաղաքացիները կկարողանան դրա միջոցով տիրապետել ստուգումների մասին տեղեկատվությանը: Սա հանրային վերահսկողության գործիք է, որով հաճախորդները կտեղականան տնտեսավարողի գործունեության մասին ամբողջական տեղեկատվությանը:
Գործող կարգավորումով՝ թերլիցքավորման արդյունքում ձեւավորված տուգանքը ֆիքսված գումար է՝ 500 հազար դրամ: Առաջարկվել է ավելի համաչափության սկզբունք ներդնել. տուգանք սահմանել ֆիքսված 200 հազար դրամ եւ տվյալ հասցեում արձանագրված խախտման օրվան նախորդող եռամսյակի շրջանառության 0.5 տոկոսի չափով:
Առաջարկվող փոփոխությունները կապահովեն տուգանքների սահմանման առավել արդարացի բաշխման համակարգ, որի միջոցով տուգանք կսահմանվի կազմակերպության այն հասցեների նկատմամբ, որոնք կատարել են տվյալ խախտումը՝ տուգանքի հաշվարկում ներառելով տվյալ տնտեսվարողի շրջանառությանը վերաբերող գործակից:
Պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի կարծիքով տուգանքի չափը 0,5 տոկոսի փոխարեն պետք է լինի 3 տոկոս:
Ծովինար Վարդանյանի խոսքով՝ օրենքների նախագծերի փաթեթի հիմքում դրված է համաչափության սկզբունքը:
Բաբկեն Թունյանի դիտարկմամբ՝ լրացուցիչ պատժամիջոցը՝ թերլիցքավորման վերաբերյալ ցուցանակ փակցնելը, ավելի զգաստացնող եւ խիստ պատիժ է, քան տուգանքի չափը, եւ հասարակությունն անհամբեր սպասում է այդ փոփոխությանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը նշել է, որ Կառավարության նախնական դիրքորոշումը նախագծի վերաբերյալ դրական է: Նա տեղեկացրել է, որ 2022 թ. առաջին կիսամյակում իրականացվել է 80 ստուգում, թերլիցքավորման մասով հայտնաբերվել է 5 խախտում:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ «Հարկային ծառայության մասին» եւ «Մաքսային ծառայության մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Նախատեսվում է հարկային (մաքսային) մարմնի օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանման պաշտոնների համալրումն իրականացնել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի սահմանած կարգով եւ պայմաններով անցկացվող մրցույթի արդյունքների հիման վրա: Հարցը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը:
24.09.2022
Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Գորիս
Մեր երկիր այցելած Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանի Բելգիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարկ Դեմեսմեկերի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին այցելել է Գորիս: Հյուրերը նախ հանդիպել են Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի, ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի եւ ԱՀ ԱԺ սոցիալական եւ ...

“После вступления в законную силу административного акта о наложении штрафа за недозаправку на АЗС в течение трех дней на распределительных станциях на видном для водителя месте должна быть вывешена табличка об оштрафовании данной АЗС за недолив. Изменение носит скорее превентивный характер: учитывая такое наказание, хозяйствующие субъекты будут более бдительны”, - заявила 7 сентября депутат Ц.Варданян на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
По словам основного докладчика, пакет проектов о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях и в закон "О торговле и услугах", авторами которого являются депутаты Ц.Варданян и Б.Тунян, был разработан совместно с правительством. Обсуждения инициативы велись и с бизнесменами, положительно отреагировавшими на предложенные изменения.
Табличка будет вывешена сроком на один месяц, а его умышленное удаление также наказывается штрафом. Со дня обнаружения сорванной таблички она будет снова размещена еще на месяц. Каждая АЗС будет иметь QR-код, позволяющий гражданам получать информацию о проверках. Это инструмент общественного контроля, с помощью которого клиенты будут получать полную информацию о деятельности предпринимателя.
Согласно действующему положению, штраф, образующийся в результате недолива, составляет фиксированную сумму в 500 тыс. драмов. Предложено ввести более пропорциональный принцип. установить фиксированный штраф в размере 200 тыс. и 0,5% от оборота квартала, предшествующего дню совершения нарушения, зафиксированного по данному адресу.
Предлагаемые изменения обеспечат более справедливую систему распределения штрафов, посредством которой штраф будет устанавливаться по адресам организации, совершившей данное нарушение, с включением в расчет штрафа коэффициента, относящегося к обороту данного хозяйствующего субъекта.
По О.Агазаряну, размер штрафа должен составить 3% вместо 0,5%.
По словам Ц.Варданян, в основе пакета законопроектов лежит принцип пропорциональности.
В оценке Б.Туняна, дополнительная санкция в виде вывешивания таблички о недоливе является более отрезвляющим и строгим наказанием, чем размер штрафа, и общество с нетерпением ждет этого изменения.
Руководитель координационного офиса инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА А.Асоян отметил, что предварительная позиция правительства в отношении проекта положительная. Он сообщил, что в первом полугодии 2022 г. проведено 80 проверок, выявлено 5 нарушений по недозаправке.
В первом чтении также обсужден законодательный пакет, предусматривающий внесение изменений в законы “О налоговой службе” и “О таможенной службе”. Замещение должностей оперативно-розыскного подразделения налогового (таможенного) органа намечается по результатам конкурса, проведенного в порядке и на условиях, установленных председателем КГД РА. Вопрос к рассмотрению представила заместитель председателя к омитета Ц. Согомонян.
Депутат НС З.Батоян предложила внести изменения в закон “Об образовании” в связи с необходимостью обеспечить включение организации образования лиц с особыми образовательными потребностями, в том числе с ограниченными возможностями, в дошкольное, общеобразовательное, допрофессиональные (профессиональ...
3-я статья  Трудового кодекса определяет запрет на любые формы принудительного труда и насилия в отношении работников, но во внутригосударственном законодательстве отсутствует определение термина “обязательный или принудительный труд”. Предлагается определить в кодексе указанный термин и объем ...