«Ոստիկանության մասին» օրենքում Կառավարության առաջարկած լրացումն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 5-ի նիստում:
Նախագծով անչափահաս մեղադրյալի, մեկ տարվա ընթացքում երկու կամ ավելի անգամ վարչական իրավախախտում կատարած, հանցանքը կատարելու պահին քրեական պատասխանատվության համար սահմանված տարիքի չհասած, երկու կամ ավելի անգամ բնակության վայրն ինքնակամ լքած մինչեւ 16 տարեկան անչափահասների նկատմամբ Կառավարության սահմանած կարգով կիրականացվի պրոֆիլակտիկ (կանխարգելիչ) հաշվառում: Այս կարգավորումը կվերաբերի նաեւ մանկավարժական խորհրդի համապատասխան որոշման հիման վրա պարտադիր ուսուցումից 120 եւ ավելի ժամ անհարգելի բացակայած, թափառաշրջիկությամբ, մուրացկանությամբ, շահումով խաղերով զբաղվող, ոգելից խմիչքներ, թմրամիջոցներ օգտագործող անչափահասներին:
Կանխարգելիչ հաշվառում կիրականացվի նաեւ այլ խմբերում ընդգրկված մի շարք անչափահասների, ինչպես նաեւ նրանց վրա բացասական ազդեցություն ունեցող ծնողների կամ այլ օրինական ներկայացուցիչների նկատմամբ: Հիմնական կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ անչափահասներին դաստիարակելու, հաշվառելու եւ վերահսկողության տակ պահելու գործառույթը կարգավորվում է դեռեւս 1996 թ. ընդունված հրամանով, որը նորմատիվ-իրավական ակտ չէ, եւ այսօր ոլորտը կարգավորելու առումով խնդիրներ է հարուցում: Այս լրացմամբ նորմատիվ բնույթի պարտադիր վարքագծի կանոններ են սահմանվելու:
Հեղինակների առաջարկով մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է «Մասնավոր խուզարկուական գործունեության մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

5 сентября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности обсуждена в первом чтении предложенная правительством поправка в закон “О полиции”.
Согласно проекту, профилактический (превентивный) учет будет осуществляться в установленном правительством порядке для несовершеннолетних в возрасте до 16 лет, совершивших административное правонарушение два и более раза в течение года, не достигших возраста уголовной ответственности в момент совершения преступления, либо самовольно покинувших место жительства два и более раза. Это положение будет распространяться и на несовершеннолетних, которые на основании соответствующего решения педсовета отсутствуют на обязательном обучении в течение 120 и более часов, занимаются бродяжничеством, попрошайничеством, азартными играми, употребляют спиртные напитки, наркотики.
Также будет проводиться профилактический учет ряда несовершеннолетних, входящих в другие группы, а также родителей или иных законных представителей, оказывающих на них негативное влияние. Основные положения представил заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян.
В содокладе заместитель председателя комиссии А.Хачатрян отметил, что функция воспитания, учета и содержания под надзором несовершеннолетних регулируется принятым еще в 1996 г. приказом, который не является нормативно-правовым актом, и на сегодняшний день вызывает проблемы в части регламентации сферы. Этим дополнением будут установлены обязательные каноны поведения нормативного характера.
Обсуждение законопроекта “О частной розыскной деятельности” по предложению авторов отложено на срок до двух месяцев.
“Мы работаем в условиях высокой неопределенности и часто вынуждены принимать решения, которых требует ситуация, что правительство делает с большим успехом. Иными словами, пытаемся реагировать на текущие вопросы и находить выходы в данной ситуации для поддержания экономической активности на достаточн...
Предлагаются изменения в законе “О воинской службе и статусе военнослужащего”.По проекту обстоятельно выступил заместитель министра образования, науки, культуры, и спорта (МОНКС) К.Гилоян, представивший дополнения ст.21 вышеуказанного закона частями 5.1 и 5.2, освобождающими определенную катего...