ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել « «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» ու ««Դեղերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերը: Առաջին ընթերցումից հետո նախագծերը չեն փոփոխվել:
Գործադիրը լրացում է առաջարկել նաեւ « «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում: Հարցը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ: Փոխնախարար Արմեն Նազարյանը ներկայացրել է առաջին ընթերցումից հետո արված փոփոխությունները: Կնախատեսվեն իրավական հիմքեր ռեֆերենս լաբորատորիաների գործունեության դադարեցման համար: Առաջարկվում է նախագիծը լրացնել նոր հոդվածով. Կառավարությունը կունենա իրավական հիմք՝ ռեֆերենս լաբորատորիաների համար սահմանելու հատուկ պայմաններ: Մեկ այլ հոդվածով էլ օրենքից բխող իրավական ակտերի ընդունումը պետք է իրականացվի 6 ամսվա ընթացքում: Կատարվել են նաեւ տեխնիկական որոշակի շտկումներ:
«Առաջարկվող բնակարանային ապահովության իրավունքը կտարածվի նաեւ սահմանապահ զորքերում սպայական պաշտոն զբաղեցնող զինծառայողների վրա: Խոսքը վերաբերում է ՀՀ ռազմաուսումնական հաստատություններում սովորող սպաներին, ովքեր հետագայում ծառայության են անցնելու սահմանապահ զորքերում»,- ներկայացնելով  Կառավարության հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի՝ առաջին ընթերցման քննարկման շրջանակում կատարված լրացումները՝ ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ « «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթում առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ գործադիրը ներկայացրել է խմբագրական բնույթի առաջարկներ: Մասնավորապես, առաջարկվում է Ազգային պահուստում արժեքների հաշվեգրումն իրականացնել կառավարության որոշումներով՝ փորձագիտական եզրակացությունների հիման վրա:  Հաշվեգրման անցկացման կարգը կսահմանի Կառավարությունը՝ պետական ֆինանսների կառավարման լիազոր մարմնի ներկայացմամբ:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանի տեղեկացմամբ՝ ստացվել են առաջարկներ, որոնց մեծ մասն ընդունվել է:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է ««Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է մասնավորեցնել «Արմենիկում» եւ ««Հեր-Հեր» հիդրոէլեկտրակայան» փակ բաժնետիրական ընկերությունները:
Ըստ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանի՝ մասնավորեցման ցանկում ընդգրկելու նպատակն ընկերությունների պետական բաժնեմասի մասնավորեցման միջոցով դրանց գործունեության արդյունավետության բարձրացումն ու մրցակցային միջավայրի բարելավումն է:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում առաջարկներ չեն եղել:
««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ « «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը: ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո ներկայացվել են տեխնիկական բնույթի մի շարք առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են: Փաթեթում ներառվել է ««Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» նոր օրենքի նախագիծը, որում ամրագրվել է «զեղչ» հասկացությունը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը նշել է, որ առաջարկություններ չեն եղել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո լրամշակվել է, փաթեթից հանվել է Քրեակատարողական օրենսգրքին վերաբերող նախագիծը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ՝ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի վերաբերյալ, ըստ հիմնական զեկուցողի, որեւէ առաջարկ չի եղել, եւ նախագիծը փոփոխության չի ենթարկվել:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ « «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որում կատարվել են միայն տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ. իմաստային որեւէ փոփոխություն չի եղել:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, որում կատարվել է միայն մեկ տեխնիկական բնույթի փոփոխություն:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արփինե Դավոյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փոփոխության չի ենթարկվել, նախաձեռնության վերաբերյալ որեւէ առաջարկ չի եղել:
Զեկուցողներն անդրադարձել են նաեւ արտահերթ ռեժիմով օրենսդրական նախաձեռնությունները ներկայացնելու հրատապությանը:
Հանձնաժողովների հուլիսի 7-ին հրավիրված արտահերթ նիստերում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները ստացել են դրական եզրակացություն:
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 7-ին ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի (PAYFA) ղեկավար Արամ Ղահրամանյանին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյ...
Հուլիսի 7-ին Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը հաջորդ թեկնածուին տրամադրելու մասին թիվ 8 արձանագրությո...
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը հուլիսի 6-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հ...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հուլիսի 7-ին հրավիրած արտահերթ նիստում հավանություն է տվել հանձնաժողովի որոշմանը` 2022 թ. հուլիսի 12-ին` ժամը 11:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում հրավիրել խորհրդարանական լսումներ` «Ներքին գործերի ...
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 10:00-ին կայանալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 9:30-ին տեղի ունենալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 9:30-ին կայանալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...

The bills on Making Addendum and Amendment to the Law on State Property Privatization Programme for 2017-2020 and on Amending the Law on Medicines presented by the Deputy Minister of Health Care Armen Nazaryan were debated in the second reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Health. The drafts were not amended after the first reading.
The executive body also proposed to make an addendum to the Law on Medical Aid and Service for Population. The issue was debated in the second reading. The Deputy Minister presented the amendments made after the first reading. Legal bases will be provided for the termination of reference laboratories. It is proposed to add a new Article in the draft. The Government will have a legal basis to set special conditions for reference laboratories. According to another Article, the adoption of legal acts stemming from the law should be carried out within 6 months. Certain technical corrections were also made.
The proposed right to housing security will also be extended to servicemen holding officer positions in the border guard troops. It refers to the officers studying in RA military educational institutions, who will later serve in the border guard troops,” the RA Minister of Defense Suren Papikyan said, presenting the addenda made to the draft law authored by the Government on Making Amendments and Addenda to the Law on Military Service and Serviceman’s Status author within the framework of the debate in the first reading.
The Chair of the Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan informed that no proposals were submitted in the period from the first to the second reading in the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Defense.
The draft law on Precious Metals was debated with the related package in the second reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs.
The RA Deputy Minister of Finance Armen Hayrapetyan informed that the executive body submitted proposals of an editorial nature. In particular, it is proposed to carry out the accrual of values in the National Reserve by the decisions of the Government on the basis of expert conclusions. The Government will establish the procedure for carrying out the accrual with the presentation of the authorized body of state finance management.
The NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection debated the revised draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Water Code with the related legislative package.
According to the Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan, proposals were received, most of which were accepted.
The NA Standing Committee on Economic Affairs debated the package of drafts on Making Addenda to the Law on Food Safety and the related ones. The Head of Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the Office of the RA Prime Minister Artur Asoyan noted that the proposals were not submitted after the first reading.
The draft law on Making Addenda to the Law on State Property Privatization Programme for 2017-2020 proposes to privatize “Armenikum” CJSC and “Her-Her” Hydroelectric Power Plant CJSC.
According to the Chairman of the State Property Management Committee Arnak Avetisyan, the inclusion of companies in the list of privatization is aimed at increasing the efficiency of their activities and improving the competitive environment through the privatization of the state share of companies.
There were no proposals in the first to the second reading.
No proposals were submitted on the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on State Property Management.
The package of drafts on Making Addenda to the Law on Trade and Services and on Making Addendum to the RA Tax Code was also debated in the second reading. The RA Chairman of Competition Protection Commission Gegham Gevorgyan informed that a number of proposals of a technical nature were submitted after the first reading, which were accepted. The new draft law on Making Amendment and Addendum to the Law on Competition Protection Commission was included in the package.
The RA Deputy Chairperson of the State Revenue Committee Tsovinar Soghomonyan noted that there were no proposals on the package of the drafts on Making Amendments and Addendum to the RA Tax Code and on Making Addendum and Amendment on Gambling Games, Internet Gambling Games and Casinos.
The legislative package on Making Amendments and Addenda to the RA Penitentiary Code, on Making Amendments to the Law on Detention of the Arrested and Detained Persons authored by the Government was debated in the second reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, which was revised after the adoption in the first reading. The draft related to the Penitentiary Code was removed from the package.
Hakob Arshakyan Receives Head of Pan-Armenian Youth Football Association
On July 7, the RA NA Vide President Hakob Arshakyan received the Head of the Pan-Armenian Youth Football Association (PAYFA) Aram Ghahramanyan.The Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielayn, the deputy Aren Mkrtchyan, the Deputy Mini...
Parliament Finishes Work of Extraordinary Session
On July 7, the National Assembly continued the work of the extraordinary session.The NA President Alen Simonyan informed that the Central Electoral Commission presented the Protocol 8 on providing the mandate of the deputy elected NA deputy and prematurely terminated the authorities to the next cand...
NA President’s Statement on Resignation Letter of RA NA Deputy Artur Ghazinyan
Pursuant to Article 155.1 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia Artur Ghazinyan submitted his resignation letter on July 6.Pursuant to Article 155.2 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of...
At July 7 extraordinary sitting moderated by Andranik Kocharyan, the NA Standing Committee on Defense and Security approved the decision of the Committee to convene parliamentary hearings on the theme “The Creation of the Ministry of Interior Affairs, the Importance of the Civilian Oversight” in the...