ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել « «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» ու ««Դեղերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերը: Առաջին ընթերցումից հետո նախագծերը չեն փոփոխվել:
Գործադիրը լրացում է առաջարկել նաեւ « «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում: Հարցը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ: Փոխնախարար Արմեն Նազարյանը ներկայացրել է առաջին ընթերցումից հետո արված փոփոխությունները: Կնախատեսվեն իրավական հիմքեր ռեֆերենս լաբորատորիաների գործունեության դադարեցման համար: Առաջարկվում է նախագիծը լրացնել նոր հոդվածով. Կառավարությունը կունենա իրավական հիմք՝ ռեֆերենս լաբորատորիաների համար սահմանելու հատուկ պայմաններ: Մեկ այլ հոդվածով էլ օրենքից բխող իրավական ակտերի ընդունումը պետք է իրականացվի 6 ամսվա ընթացքում: Կատարվել են նաեւ տեխնիկական որոշակի շտկումներ:
«Առաջարկվող բնակարանային ապահովության իրավունքը կտարածվի նաեւ սահմանապահ զորքերում սպայական պաշտոն զբաղեցնող զինծառայողների վրա: Խոսքը վերաբերում է ՀՀ ռազմաուսումնական հաստատություններում սովորող սպաներին, ովքեր հետագայում ծառայության են անցնելու սահմանապահ զորքերում»,- ներկայացնելով  Կառավարության հեղինակած ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի՝ առաջին ընթերցման քննարկման շրջանակում կատարված լրացումները՝ ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ « «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթում առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Թանկարժեք մետաղների մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ գործադիրը ներկայացրել է խմբագրական բնույթի առաջարկներ: Մասնավորապես, առաջարկվում է Ազգային պահուստում արժեքների հաշվեգրումն իրականացնել կառավարության որոշումներով՝ փորձագիտական եզրակացությունների հիման վրա:  Հաշվեգրման անցկացման կարգը կսահմանի Կառավարությունը՝ պետական ֆինանսների կառավարման լիազոր մարմնի ներկայացմամբ:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի լրամշակված նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանի տեղեկացմամբ՝ ստացվել են առաջարկներ, որոնց մեծ մասն ընդունվել է:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է ««Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է մասնավորեցնել «Արմենիկում» եւ ««Հեր-Հեր» հիդրոէլեկտրակայան» փակ բաժնետիրական ընկերությունները:
Ըստ ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանի՝ մասնավորեցման ցանկում ընդգրկելու նպատակն ընկերությունների պետական բաժնեմասի մասնավորեցման միջոցով դրանց գործունեության արդյունավետության բարձրացումն ու մրցակցային միջավայրի բարելավումն է:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում առաջարկներ չեն եղել:
««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ « «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթը: ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո ներկայացվել են տեխնիկական բնույթի մի շարք առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են: Փաթեթում ներառվել է ««Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» նոր օրենքի նախագիծը, որում ամրագրվել է «զեղչ» հասկացությունը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը նշել է, որ առաջարկություններ չեն եղել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո լրամշակվել է, փաթեթից հանվել է Քրեակատարողական օրենսգրքին վերաբերող նախագիծը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցի ներկայացմամբ՝ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի վերաբերյալ, ըստ հիմնական զեկուցողի, որեւէ առաջարկ չի եղել, եւ նախագիծը փոփոխության չի ենթարկվել:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ « «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որում կատարվել են միայն տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ. իմաստային որեւէ փոփոխություն չի եղել:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը, որում կատարվել է միայն մեկ տեխնիկական բնույթի փոփոխություն:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արփինե Դավոյանի եւ Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փոփոխության չի ենթարկվել, նախաձեռնության վերաբերյալ որեւէ առաջարկ չի եղել:
Զեկուցողներն անդրադարձել են նաեւ արտահերթ ռեժիմով օրենսդրական նախաձեռնությունները ներկայացնելու հրատապությանը:
Հանձնաժողովների հուլիսի 7-ին հրավիրված արտահերթ նիստերում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները ստացել են դրական եզրակացություն:
Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 7-ին ընդունել է Համահայկական երիտասարդական ֆուտբոլի ասոցիացիայի (PAYFA) ղեկավար Արամ Ղահրամանյանին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյ...
Հուլիսի 7-ին Ազգային ժողովը շարունակել է արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր ընտրված եւ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարած պատգամավորի մանդատը հաջորդ թեկնածուին տրամադրելու մասին թիվ 8 արձանագրությո...
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը հուլիսի 6-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հ...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հուլիսի 7-ին հրավիրած արտահերթ նիստում հավանություն է տվել հանձնաժողովի որոշմանը` 2022 թ. հուլիսի 12-ին` ժամը 11:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում հրավիրել խորհրդարանական լսումներ` «Ներքին գործերի ...
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 10:00-ին կայանալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 9:30-ին տեղի ունենալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 9:30-ին կայանալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...

На внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения заместитель министра здравоохранения А.Назарян представил для обсуждения во втором чтении проекты о внесении изменений и дополнений в законы “О программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.”, “О лекарственных средствах». Законопроекты не претерпели изменений с первого чтения.
Исполнительная власть также предложила внести поправки в закон “О медицинской помощи и обслуживании населения”. Вопрос обсуждался во втором чтении. Заместитель министра А.Назарян представил изменения, внесенные после первого чтения. Будут предоставлены правовые основания для закрытия референс-лабораторий. Предлагается дополнить проект новой статьей. Правительство будет иметь правовую основу для установления конкретных условий для референс-лабораторий. Согласно другой статье, принятие правовых актов, вытекающих из закона, должно быть осуществлено в течение 6 месяцев. Также были внесены некоторые технические правки.
“Предлагаемое право на обеспечение жильем будет распространено и на военнослужащих, занимающих офицерские должности в пограничных войсках. Речь идет об офицерах, обучающихся в военно-учебных заведениях РА, которые впоследствии будут служить в пограничных войсках”, - сообщил министр обороны РА С.Папикян, представляя предложенные правительством поправки, внесенные в рамках первого чтения проекта в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего”.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян сообщил, что в период между первым и вторым чтением по пакету законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон "Об обороне" не было представлено никаких предложений.
На внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во втором чтении рассмотрен законопроект "О драгоценных металлах" с прилагаемым пакетом.
Заместитель министра финансов А.Айрапетян сообщил, что исполнительная власть представила предложения редакционного характера. В частности, предлагается осуществлять начисление ценностей в Национальный резерв по решениям правительства на основании экспертных заключений. Порядок ведения бухгалтерского учета устанавливается правительством по представлению уполномоченного органа управления государственными финансами.
Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсудила доработанный проект о внесении дополнений и изменений в Водный кодекс РА с приложенным пакетом законодательных актов.
По словам заместителя министра окружающей среды Г.Габриелян, поступили предложения, большая часть которых принята.
Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила пакет поправок в закон “О безопасности пищевых продуктов” и смежные проекты. Как отметил руководитель офиса по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА А.Асоян, после первого чтения рекомендаций представлено не было.
Согласно проекту о внесении изменений в закон “О приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.”, предлагается приватизировать ЗАО“Арменикум» и “Гер-Гер ГЭС”.
По словам председателя Комитета по управлению государственным имуществом РА А.Аветисяна, целью включения в список приватизации является повышение эффективности деятельности компаний и улучшение конкурентной среды за счет приватизации государственной доли.
Предложений с первого по второе чтения не поступило.
По проекту о внесении изменений и дополнений в закон “Об управлении государственным имуществом” рекомендаций не поступало.
Во втором чтении также обсуждался пакет проектов о внесении дополнений в закон "О торговле и услугах" и в Налоговый кодекс РА. Председатель Комиссии по защите конкуренции Г.Геворкян сообщил, что после первого чтения был представлен ряд рекомендаций технического характера, которые приняты. В пакет вошел проект о внесении изменений и дополнений в закон “О защите экономической конкуренции”.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов РА Ц.Согомонян отметила, что рекомендаций по пакету проектов о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА и в закон “Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах" не поступало.
На внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам обсуждены во втором чтении предложенные правительством проекты   о внесении изменений и дополнений в Уголовно-исполнительный кодекс РА, в закон “О содержании арестованных и задержанных лиц”.
Представленный заместителем министра юстиции РА Е.Туманянц проект о внесении изменений в закон "О пробации" обсужден во втором чтении.
Во втором чтении комиссия также обсудила законопроект о внесении изменений и дополнений в закон “О гражданстве Республики Армения”, в который внесены лишь технические изменения.
Во втором чтении также обсуждался законопроект о внесении изменений в УПК РА, в который внесено лишь одно техническое изменение.
Законопроект о внесении поправок в УПК РА, в авторстве депутатов А.Давоян и В.Варданяна, не претерпел изменений после первого чтения.
Выступавшие также упомянули об актуальности представления законодательных инициатив во внеочередном режиме.
Законодательные инициативы, рассмотренные во втором чтении на созванных 7 июля внеочередных заседаниях комиссий, получили положительное заключение.
А.Аршакян принял руководителя Всеармянской молодежной футбольной ассоциации
7 июля вице-спикер НС А.Аршакян принял руководителя Всеармянской молодежной футбольной ассоциации (PAYFA) А.Каграманяна.На встрече также присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян, депутат А.Мкртчян, заместител...
7 июля Национальное Собрание продолжило работу внеочередной сессии.Председатель НС А.Симонян сообщил, что ЦИК представила протокол № 8 о предоставлении мандата избранного в НС депутата, полномочия которого досрочно прекращены, следующему кандидату – К.Саруханяну.Согласно ч.4 ст.33 конституционного з...
Согласно ч.1 ст.55 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания" депутат НС А.Казинян 6 июля подал прошение об отставке.Согласно ч.2 ст.155 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания”, если в течение недели после опубликования прошения об отставке депутат письменно отзыва...
Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством А.Кочаряна одобрила решение созвать 12 июля 2022 г., в 11:00, в зале заседаний НС парламентские слушания на тему “Создание Министерства внутренних дел, важность гражданского надзора”.С основным докладом выступят председа...