Ազգային ժողովը հուլիսի 6-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախաձեռնության մշակման համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում քննչական մարմնի ղեկավարի լիազորությունների հստակեցումը: Այդ նպատակով առաջարկվում է օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետից հանել «որոշմամբ» բառը եւ երկրորդ նախադասությունը:
Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի տեղեկացմամբ՝ առաջարկվող փոփոխությամբ կամրագրվի քննչական մարմնի ղեկավարի լիազորությունների արդյունավետությունը՝ բացառելով կազմակերպչական-տեխնիկական բնույթի հարցի կապակցությամբ որոշումների կայացումը եւ դրանց վերաբերյալ համապատասխան վերադաս դատախազի գրավոր համաձայնության առկայությունը:

On July 6, the National Assembly debated in the first reading the draft law on Amending the RA Criminal Procedure Code.
The clarification of the authorities of the investigative body head in the RA Criminal Procedure Code served as a basis for the elaboration of the initiative.
As the Deputy Chairman of the Investigative Committee Arsen Ayvazyan informed, the efficiency of the authorities of the investigative body will be set with the proposing amendment, excluding the decision making in relation to the issue of organizational-technical character and the availability of the consent in written form of the relevant superior prosecutor on them.