ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանի, Քրիստինե Պողոսյանի եւ Լիլիթ Կիրակոսյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի համապատասխան հոդվածով ԱՊՊԱ պայմանագիր չկնքած անձին տրվում է հնարավորություն իրավախախտումը հայտնաբերելու պահից 24 ժամվա ընթացքում իրավախախտման հատկանիշները վերացնելու դեպքում ազատվել նշանակված տուգանքի 75 տոկոսից:
Հիմնական զեկուցող Արմեն Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկություններ չեն ներկայացվել:
Նշվել է նաեւ, որ առաջարկվող փոփոխությունները դրական կանդրադառնան տրանսպորտային միջոցի սեփականատեր հանդիսացող քաղաքացիների վրա` վերջիններիս սոցիալական բեռը թեթեւացնելու տեսանկյունից:
Հարակից զեկուցողներ ԱԺ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը եւ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը դրական են արտահայտվել առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ: Կարեւորվել է Կառավարության վարած քաղաքականությունը, ինչը հնարավորություն է տալիս մեղմել որոշ իրավախախտումների համար սահմանված տուգանքները:

Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности обсудила во втором чтении предложенный группой депутатов проект о внесении изменения и дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях, в соответствии с соответствующей статьей которого лицу, не подписавшему договор ОСАГО, при обнаружении правонарушения предоставляется возможность устранить признаки правонарушения в течение 24 часов, что   освобождает его от 75% наложенного штрафа.
Основной докладчик А.Хачатрян сообщил, что после первого чтения рекомендаций представлено не было.
Отмечено также, что с точки зрения облегчения социальной нагрузки предлагаемые поправки окажут положительное влияние на граждан-собственников транспортных средств.
Содокладчики депутат НС В.Габриелян и заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян положительно высказались о предлагаемых изменениях. Политика правительства стала более значимой, что позволяет снизить штрафы, налагаемые за некоторые правонарушения.