ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 4-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է հստակ ամրագրել, որ պետական սահմանին գործառույթներ են իրականացնում բացառապես ազգային անվտանգության մարմինների սահմանապահ զորքերը եւ մաքսային հսկողություն իրականացնող մաքսային մարմինները: Բոլոր տեսակի այլ սահմանային վերահսկողական կամ հսկողական գործառույթներն օրենքով ուղղակի նախատեսված լինելու դեպքում կիրականացվեն ԱԱԾ-ի կամ մաքսային մարմինների միջոցով: Կառավարության որոշմամբ՝ առանձին դեպքերում օրենքով նախատեսված սահմանային այլ վերահսկողություն կամ հսկողություն իրականացնելու նպատակով պետական սահմանի անցման կետերում ժամանակավորապես կարող են տեղակայվել օրենքով վերահսկողություն կամ հսկողություն իրականացնելու գործառույթ իրականացնող այլ պետական մարմիններ:
Որպես մաքսային մարմինների սահմանային վերահսկողության գործառույթ՝ նախատեսվում է ավելացնել նաեւ սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային, անասնաբուժական, բուսասանիտարական վերահսկողության գործառույթները:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է բովանդակային եւ խմբագրական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
Կառավարությունն առաջարկել է նաեւ համալրել օրենսդրական փաթեթը «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, քանի որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մարմինները քննում են օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն վարչական իրավախատումների վերաբերյալ գործերը, որոնք հայտնաբերվել են պետական սահմանի անցման կետերում:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի հավաստմամբ՝ այս առաջարկությունը նույնպես ընդունվել է:
Հանձնաժողովականներն օրենսդրական փաթեթին տվել են դրական եզրակացություն:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման  է ներկայացրել ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը, ըստ նրա, ուղղված է տարածական պլանավորման փաստաթղթերի առկայության դեպքում համայնքի լիազորությունների, պարտականությունների ու քաղաքաշինության ոլորտի լիազոր մարմնի հետ իրավահարաբերությունների հստակեցմանը, ինչպես նաեւ համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, կառուցապատման նպատակներով հողամասերի եւ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների տրամադրման կարգի սահմանմանը:
Նունե Պետրոսյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է իրավական տեխնիկայի վերաբերյալ եւ խմբագրական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:

At July 4 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs, the draft law on Making Addend and Amendments to the law on Customs Regulation and the enclosed package of drafts were debated in the second reading.
It is proposed to clearly set that exclusively the border guard troops of the national security bodies and the customs bodies implementing customs control carry out functions on the state border. In case of being designed by law the other border oversight or control functions of all kinds will be performed through National Security Service or customs bodies. By the decision of the Government, in certain cases to carry out other border oversight or control at the state border checkpoints temporarily other state bodies carrying out oversight or control can be deployed by law.
As a border oversight function of the customs bodies, it is designed also to increase the sanitary-hygienic and anti-epidemiological, veterinary, phytosanitary oversight functions.
The Deputy Chairperson of the State Revenue Committee (SRC) Tsovinar Soghomonyan noted that after the first reading the Government presented proposals of substantive and editorial character, which were accepted.
The Government also proposed to replenish the legislative package with the draft law on Making Amendments and Addendum to the RA Code on Administrative Offences, as the RA national security bodies examine the cases on the administrative offences designed by Article 201.1 of the Code, which disclosed on the state border checkpoints.
As the RA SRC Chairman has assured, this proposal was also accepted.
The RA Deputy Chairperson of the Urban Development Committee Nune Petrosyan presented for debate in the second reading the draft law on Making Amendments and Addendum to the law on Urban Development, which, according to her, in case of availability of the spatial planning documents is directed to the specification of the community liabilities, duties and the legal relationship with the authorized body of the urban development sphere, as well as the establishment of the order for providing to the community urban development programme documents, the plots of lands and architectural plan tasks for building/
Nune Petrosyan informed that after the first reading the Government presented proposals on legal technique and of editorial character, which were accepted.