ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 4-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվում է հստակ ամրագրել, որ պետական սահմանին գործառույթներ են իրականացնում բացառապես ազգային անվտանգության մարմինների սահմանապահ զորքերը եւ մաքսային հսկողություն իրականացնող մաքսային մարմինները: Բոլոր տեսակի այլ սահմանային վերահսկողական կամ հսկողական գործառույթներն օրենքով ուղղակի նախատեսված լինելու դեպքում կիրականացվեն ԱԱԾ-ի կամ մաքսային մարմինների միջոցով: Կառավարության որոշմամբ՝ առանձին դեպքերում օրենքով նախատեսված սահմանային այլ վերահսկողություն կամ հսկողություն իրականացնելու նպատակով պետական սահմանի անցման կետերում ժամանակավորապես կարող են տեղակայվել օրենքով վերահսկողություն կամ հսկողություն իրականացնելու գործառույթ իրականացնող այլ պետական մարմիններ:
Որպես մաքսային մարմինների սահմանային վերահսկողության գործառույթ՝ նախատեսվում է ավելացնել նաեւ սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային, անասնաբուժական, բուսասանիտարական վերահսկողության գործառույթները:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է բովանդակային եւ խմբագրական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
Կառավարությունն առաջարկել է նաեւ համալրել օրենսդրական փաթեթը «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, քանի որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության մարմինները քննում են օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված այն վարչական իրավախատումների վերաբերյալ գործերը, որոնք հայտնաբերվել են պետական սահմանի անցման կետերում:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահի հավաստմամբ՝ այս առաջարկությունը նույնպես ընդունվել է:
Հանձնաժողովականներն օրենսդրական փաթեթին տվել են դրական եզրակացություն:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման  է ներկայացրել ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը, ըստ նրա, ուղղված է տարածական պլանավորման փաստաթղթերի առկայության դեպքում համայնքի լիազորությունների, պարտականությունների ու քաղաքաշինության ոլորտի լիազոր մարմնի հետ իրավահարաբերությունների հստակեցմանը, ինչպես նաեւ համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, կառուցապատման նպատակներով հողամասերի եւ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների տրամադրման կարգի սահմանմանը:
Նունե Պետրոսյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է իրավական տեխնիկայի վերաբերյալ եւ խմբագրական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:

4 июля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам обсужден во втором чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон “О таможенном регулировании” и прилагаемые проекты.
Рекомендуется четко указать, что только пограничные войска органов национальной безопасности и таможенные органы, осуществляющие таможенный контроль, осуществляют функции на государственной границе. Все остальные виды функций пограничного контроля или мониторинга, если они прямо предусмотрены законодательством, будут осуществляться через СНБ или таможенные органы. По решению правительства в отдельных случаях в целях осуществления иного пограничного контроля или контроля, предусмотренного законодательством, в пунктах пропуска через государственную границу могут быть временно размещены иные государственные органы, осуществляющие в соответствии с законодательством функцию надзора или контроля.
В качестве функции пограничного контроля таможенных органов предусматривается усиление функций санитарно-гигиенического, противоэпидемического и ветеринарного контроля.
Заместитель председателя КГД РА Ц.Согомонян отметила, что после первого чтения правительство представило основные и редакционные рекомендации, которые были приняты.
Правительство также предложило дополнить законодательный пакет проектом о внесении изменения и дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях.
По словам председателя КГД, данное предложение также было принято.
Члены комиссии дали положительное заключение на пакет законодательных актов.
Заместитель председателя Комитета по градостроительству РА Н.Петросян представила во втором чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О градостроительстве”, который, по ее словам, направлен на полномочия, обязанности и правоотношения общины с уполномоченным органом в области градостроительства при наличии уточнения территориально-планировочных документов, а также определения порядка предоставления градостроительных программных документов общины, земельных участков для целей строительства и архитектурно-дизайнерских заданий.
Н.Петросян сообщила, что после первого чтения правительство представило рекомендации по правовым методам и редакционного характера, которые были приняты.