ՀՀ քրեական դատավարության եւ քրեակատարողական նախկին օրենսգրքերում նախատեսված են եղել դրույթներ, որոնց համաձայն` ծանր հիվանդության հետեւանքով պատժից ազատելու, ինչպես նաեւ բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու հետ կապված հարցերի առնչությամբ բժշկական հանձնաժողովները ներկայացրել են եզրակացություն: Այս համատեքստում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը նշել է, որ վերոնշյալ օրենսգրքերում հստակ ամրագրված չի եղել այն լիազորող նորմը, ըստ որի կամրագրվեր, որ բժշկական հանձնաժողով ստեղծելու կարգը սահմանում է Կառավարությունը:
Ներկայում անհրաժեշտություն է առաջացել օրենքով սահմանել առանձին դրույթ, որի համաձայն` պրոբացիայի ծառայության ներքին կանոնակարգը կհաստատի ՀՀ կառավարությունը` ՀՀ արդարադատության նախարարի ներկայացմամբ:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 4-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Արդարադատության փոխնախարարի տեղեկացմամբ` խորհրդարանն արդեն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ՀՀ քրեակատարողական նոր օրենսգիրքն ու ««Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որով արդեն լուծվել են բժշկական հանձնաժողովների գործունեության կարգին առնչվող լիազորող նորմերի հարցերը: Բացի այդ, հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգիրքը, որի արդյունքում, ըստ զեկուցողի, ուժը կորցրած ճանաչված օրենսգրքում վերոնշյալ փոփոխությունների եւ լրացումների կատարման անհրաժեշտությունը բացակայում է: Ուստի, գործադիրն առաջարկում է ներկայացված փաթեթից հանել «ՀՀ քրեակատարողական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Արփինե Դավոյանը նշել է, որ փոփոխությունը տեխնիկական բնույթի է եւ առաջարկել է հանձնաժողովին տալ դրական եզրակացություն:
Հանձնաժողովը հավանության է արժանացրել ««Պրոբացիայի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը. այն կընդգրկվի առաջիկայում գումարվելիք ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը: Նախատեսվում է մինչեւ 15 տարվա վաղեմություն ունեցող ՄԻԵԴ վճիռներով բացահայտված խախտումներով դատավորի նկատմամբ հարուցել կարգապահական վարույթներ: Զեկուցողի խոսքով` առաջինից երկրորդ ընթերցում գործադիրը նախագծում կատարել է հստակեցումներ, տեխնիկական խմբագրումներ:
Նիստը վարող հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանն ընդգծել է, որ հանձնաժողովում նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում պատգամավորների բարձրացրած խնդիրները լուծվել են: Պատգամավորը կոչ է արել կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը:

In the former Criminal Procedure and Penitentiary Codes provisions were designed, according to which, in accordance with which the Medical Committees presented conclusion related to the issues on release from punishment because of severe illness, as well as applying coercion measures of medical character. In this context the RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants noted that in the abovementioned codes the authorizing norm had not been distinctly stipulated, according to which, the Government sets the order of creating a Medical Committee.
At present, a need emerged to set a separate provision by law, according to which, the RA Government will approve the internal regulation of the probation service by the presentation of the RA Minister of Justice.
At July 4 extraordinary sitting, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated in the first reading the package of bills om Making Addenda to the RA Penitentiary Code, on Making Addendum to the RA Criminal Procedure Code and on Making Addendum to the RA Law on Probation.
As the Deputy Minister of Justice informed, the RA Criminal Procedure New Code and the bill on Making Amendments and Addenda to the law on the Arrested and Detained Persons, by which the issues of the authorizing norms had related to the activity order of the medical committees had been already solved. Besides, From July 1 the new RA Criminal Procedure Code entered into force, the need of making abovementioned amendments and addenda in the Code recognized invalid lacks. Thus, the executive body proposes to remove from the submitted package the bills on Making Addenda to the RA Penitentiary Code and on Making Addendum to the RA Criminal Procedure Code.
The co-rapporteur, the deputy Arpine Davoyan noted that the amendment is of technical character and proposed the Committee to give an endorsement.
The Committee approved the draft law on Making Addendum to the RA Law on Probation: it will be included in the agenda of the NA extraordinary session to be convened in the near future.
The draft law on Making Amendments and Addenda to the constitutional law the Judicial Code of the Republic of Armenia authored by the Government was debated in the second reading. The RA Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan presented it. It is designed to sue disciplinary proceedings towards the judge with the disclosed violation of the ECHR judgments until 15 years According to the rapporteur, the executive body made specifications, technical editing from the first to the second reading.
The moderator, the Deputy Chair of the Committee Vahagn Hovakimyan underlined that during the debate of the draft law in the first reading at the Committee the deputies’ raised problems were solved. The MP called on his colleagues to vote for the initiative.