Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի՝ Կենտրոնական դրամատունն առաջնորդվել է կատարողականի վերաբերյալ միջնաժամկետ պարտքի կայունության ապահովման, հարկաբյուջետային քաղաքականության ուղղվածության եւ դիրքի, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ աճին նպաստելու ուղղությամբ գնահատականների ներկայացմամբ: 2021 թ. մակրոմիջավայրի տեսանկյունից 2020 թ. ճգնաժամից հետո 2021 թ. ՀՀ տնտեսությունը վերականգնվել է սպասվածից արագ տեմպերով՝ արձանագրելով տնտեսական աճի 5.7 տոկոս մակարդակ: Նրա հավաստմամբ՝ տնտեսական աճին նպաստել են ե՛ւ համաշխարհային պահանջարկի, ե՛ւ ներքին պահանջարկի՝ առավելապես մասնավոր հատվածի սպառման աճի ավելացումով: Կապիտալ ներդրումները որոշակի վերականգնվել են՝ պայմանավորված ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր ներդրումների աճով: Հայաստանում բարձր գնաճային միջավայրը պահպանվել է ամբողջ տարվա ընթացքում: Գների կայունության ապահովման նպատակով 2021 թ. ԿԲ-ն վարել է դրամավարկային պայմանների խստացման քաղաքականություն՝ աստիճանաբար չեզոքացնելով խթանող դիրքը: Տարվա ընթացքում քաղաքականության տոկոսադրույքը բարձրացվել է ընդհանուր առմամբ 2.5 տոկոսային կետով, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը տարեվերջին կազմել է 7.7 տոկոս:
Անդրադառնալով այս տարվա մակրոտնտեսական զարգացումներին՝ Մարտին Գալստյանը նշել է, որ 2022 թ. առաջին կեսին շարունակվել է տնտեսական բարձր ակտիվությունը, որին նպաստել են միջազգային այցելուների հոսքը եւ ներքին մասնավոր ծախսումներով պայմանավորված՝ ամբողջական պահանջարկի ավելացումը: Ըստ նրա՝ ԿԲ-ն վերանայել է տնտեսական աճի կանխատեսումը՝ բարձրացնելով այն մինչեւ 4.9 տոկոս:
Ամբողջական պահանջարկի աճը հանգեցրել է ընդհանուր գնաճային միջավայրի ընդլայնմանը, որի պարագայում մայիսին 12-ամսյա գնաճն ավելացել եւ կազմել է 9 տոկոս: Այդ իրավիճակում հաշվի առնելով նաեւ մատակարարման շղթաների խաթարումներով եւ առկա մեծ անորոշությամբ պայմանավորված գնաճային սպասումների աճը՝ Կենտրոնական դրամատունը առաջին եռամսյակի ընթացքում արդեն 1.5 տոկոսային կետով բարձրացրել է քաղաքականության տոկոսադրույքը: Միաժամանակ դրամի արժեւորումը դրական ազդակ է փոխանցել գնաճային միջավայրի թուլացմանը, եւ 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար նվազելով միջնաժամկետ հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4 տոկոս մակարդակի:
Հարկաբյուջետային քաղաքականության պահպանման եւ միջնաժամկետ տնտեսական աճի վերականգնման համար, բարենպաստ միջավայրի ձեւավորման նպատակով 2021 թ. հարկաբյուջետային քաղաքականությունը պայմանավորվել է սահուն կոնսոլիդացիայի ճանապարհով պարտքի որոշակի նվազեցմամբ: Վերջինս արտացոլել է հարաբերականորեն զսպող քաղաքականության դիրքը՝ ուղեկցվելով հարկերի հավաքագրման բարելավման եւ դրանց համահունչ պետական ծախսերի գծով ծրագրային ցուցանիշների ավելացումով:
Տնտեսական աճի վերականգնման, ինչպես նաեւ հարկային օրենսդրության փոփոխության եւ վարչարարության բարելավման արդյունքում 2021 թ. հարկային եկամուտների գծով արձանագրվել է 14.6 տոկոս աճ:
Նշվել է, որ հարկային եկամուտները ՀՆԱ-ում ավելացել են 0.3 տոկոսային կետով, ինչը դեռեւս ցածր է Կառավարության ծրագրով նպատակադրված թիրախից: Պետական ծախսային քաղաքականությունը 2021 թ. առաջնորդվել է տնտեսական աճի վերականգնման եւ պարտքի աստիճանական կայունության սկզբունքներով՝ այդ թվում կարեւորելով համավարակի եւ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքների մեղմանն ուղղված ծախսերի եւ ծրագրերի իրականացումը: Արդյունքում նախորդ տարվա համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 5.8 տոկոսով՝ պայմանավորված ընթացիկ ծախսերի աճով:
ՀՀ ԿԲ նախագահը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում առնչվել են դրամի արժեւորմանը, ապրանքների ներմուծմանն ու արտահանմանը:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունը 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ:
Ըստ բանախոսի՝ 2021 թ. կատարողականի առնչությամբ Հաշվեքննիչ պալատը իրականացրել է բյուջեի ծախսային մասի ավելի քան 91 տոկոսի ծածկույթից ընտրանքի նկատմամբ 18 գերատեսչությունում 72 հաշվեքննություն. արձանագրվել են 138 անհամապատասխանություն 13 գերատեսչությունում եւ բյուջեի ծախսային մասի շուրջ 0.15 տոկոսին վերաբերող 26 խեղաթյուրում, որոնք տեղ են գտել բյուջեի հաշվետվությունների մեջ 6 գերատեսչությունների հաշվեքննությունների ընթացիկ եզրակացություններում:
Հաշվեքննիչ պալատը 2021 թ. հաշվեքննությունների ընթացքում ստացել է ողջամիտ հավաստիացում այն մասին, որ ֆինանսական հաշվետվությունները բոլոր առումներով զերծ են էական խեղաթյուրումներից:
Նշվել է, որ խեղաթյուրումները կարող են առաջանալ ինչպես սխալի կամ բացթողման հետեւանքով, այնպես էլ առերեւույթ հանցագործության հատկանիշների արդյունքում եւ կհամարվեն էական, երբ ողջամտորեն կանկալվի, որ դրանք կարող են ազդել առանձին վերցրած ֆինանսական հաշվետվություններն օգտագործողների կողմից որոշումների կայացման գործընթացի վրա:
Հաշվեքննիչ պալատը, հաշվեքննության ենթարկելով պետական բյուջեի միջոցների ֆինանսական գործառնությունների համար սահմանված ընթացակարգերի պահանջների կատարումը, հանգել է հետեւյալ եզրակացության: ՀՊ-ի կարծիքով ֆինանսական հաշվետվությունները բոլոր էական առումներով ճշմարիտ են ներկայացնում պետական բյուջեի մուտքերի ձեւավորման եւ ելքերի իրականացման կանոնակարգված գործունեությունը:
Ատոմ Ջանջուղազյանի հավաստմամբ՝ Հաշվեքննիչ պալատը 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն:

According to the Governor of the Central Bank Martin Galstyan, the Central Bank was guided by presenting assessments on the performance to ensure medium-term debt stability, fiscal policy orientation and position, as well as to promote long-term growth. In terms of macro-environment in 2021, after the crisis in 2020, the RA economy recovered faster than expected, recording a level of economic growth of 5.7%. He assured that the increase of both the global demand and the domestic demand, mainly the consumption of the private sector promoted the economic growth. Capital investments have been restored to some extent due to the growth of both state and private investments. The high inflationary environment in Armenia has been maintained throughout the year. In order to ensure price stability, the Central Bank pursued a policy of tightening monetary conditions in 2021, gradually neutralizing the stimulating position. During the year, the policy interest rate was raised by about 2.5 percentage point, as a result of which, 12-month inflation was 7.7% at the end of the year.
In order to maintain fiscal policy, to restore medium-term economic growth, to create a favorable condition, the fiscal policy was conditioned by a certain reduction of debt through smooth consolidation in 2021. The latter reflected the position of a relatively restraining policy, accompanied by an improvement in program indicators of tax collection and their consistent government spending.
As a result of the restoration of economic growth, as well as the change of tax legislation and the improvement of the administration, 14.6% growth in tax revenues was registered in 2021.
It was noted that tax revenues in GDP have increased by 0.3 percentage point, which is still lower than the target set by the Government programme. The public expenditure policy was guided by the principles of economic growth and gradual debt stability in 2021, including the importance of realization of expenditures and programmes to mitigate the effects of the pandemic and the 44-day war. As a result, compared to the previous year, the state budget expenditures have increased by 5.8% due to the increase in current expenditures.
The Governor of the Central Bank of the Republic of Armenia answered the deputies’ questions, which were mainly related to the dram appreciation, import and export of goods.
The RA Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan presented the conclusion of the Audit Chamber on the state budget execution for 2021.
According to the speaker, the Audit Chamber conducted 72 audits of the sample on more than 91% of the budget expenditures in 18 departments. There were 138 discrepancies in 13 departments and 26 misstatements of about 0.15% of the budget expenditures, which were included in the current conclusions of the 6 departments in the budget reports.
The Audit Chamber received reasonable assurance during the 2021 audits that the financial statements are free from material statements in all respects.
It was noted that misstatements can occur as a result of an error or omission, as well as a result of clear signs of a crime and will be considered significant, when it is reasonably expected that they may affect the decision-making process of users of separate financial statements.
The Audit Chamber, having conducted an audit on the fulfillment of the requirements of the procedures established for conducting financial transactions using the state budget funds, came to the following conclusion. According to the Audit Chamber, the financial statements in all essential respects present the regulated activities of the formation and implementation of state budget revenues.