Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի՝ Կենտրոնական դրամատունն առաջնորդվել է կատարողականի վերաբերյալ միջնաժամկետ պարտքի կայունության ապահովման, հարկաբյուջետային քաղաքականության ուղղվածության եւ դիրքի, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ աճին նպաստելու ուղղությամբ գնահատականների ներկայացմամբ: 2021 թ. մակրոմիջավայրի տեսանկյունից 2020 թ. ճգնաժամից հետո 2021 թ. ՀՀ տնտեսությունը վերականգնվել է սպասվածից արագ տեմպերով՝ արձանագրելով տնտեսական աճի 5.7 տոկոս մակարդակ: Նրա հավաստմամբ՝ տնտեսական աճին նպաստել են ե՛ւ համաշխարհային պահանջարկի, ե՛ւ ներքին պահանջարկի՝ առավելապես մասնավոր հատվածի սպառման աճի ավելացումով: Կապիտալ ներդրումները որոշակի վերականգնվել են՝ պայմանավորված ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր ներդրումների աճով: Հայաստանում բարձր գնաճային միջավայրը պահպանվել է ամբողջ տարվա ընթացքում: Գների կայունության ապահովման նպատակով 2021 թ. ԿԲ-ն վարել է դրամավարկային պայմանների խստացման քաղաքականություն՝ աստիճանաբար չեզոքացնելով խթանող դիրքը: Տարվա ընթացքում քաղաքականության տոկոսադրույքը բարձրացվել է ընդհանուր առմամբ 2.5 տոկոսային կետով, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը տարեվերջին կազմել է 7.7 տոկոս:
Անդրադառնալով այս տարվա մակրոտնտեսական զարգացումներին՝ Մարտին Գալստյանը նշել է, որ 2022 թ. առաջին կեսին շարունակվել է տնտեսական բարձր ակտիվությունը, որին նպաստել են միջազգային այցելուների հոսքը եւ ներքին մասնավոր ծախսումներով պայմանավորված՝ ամբողջական պահանջարկի ավելացումը: Ըստ նրա՝ ԿԲ-ն վերանայել է տնտեսական աճի կանխատեսումը՝ բարձրացնելով այն մինչեւ 4.9 տոկոս:
Ամբողջական պահանջարկի աճը հանգեցրել է ընդհանուր գնաճային միջավայրի ընդլայնմանը, որի պարագայում մայիսին 12-ամսյա գնաճն ավելացել եւ կազմել է 9 տոկոս: Այդ իրավիճակում հաշվի առնելով նաեւ մատակարարման շղթաների խաթարումներով եւ առկա մեծ անորոշությամբ պայմանավորված գնաճային սպասումների աճը՝ Կենտրոնական դրամատունը առաջին եռամսյակի ընթացքում արդեն 1.5 տոկոսային կետով բարձրացրել է քաղաքականության տոկոսադրույքը: Միաժամանակ դրամի արժեւորումը դրական ազդակ է փոխանցել գնաճային միջավայրի թուլացմանը, եւ 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար նվազելով միջնաժամկետ հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4 տոկոս մակարդակի:
Հարկաբյուջետային քաղաքականության պահպանման եւ միջնաժամկետ տնտեսական աճի վերականգնման համար, բարենպաստ միջավայրի ձեւավորման նպատակով 2021 թ. հարկաբյուջետային քաղաքականությունը պայմանավորվել է սահուն կոնսոլիդացիայի ճանապարհով պարտքի որոշակի նվազեցմամբ: Վերջինս արտացոլել է հարաբերականորեն զսպող քաղաքականության դիրքը՝ ուղեկցվելով հարկերի հավաքագրման բարելավման եւ դրանց համահունչ պետական ծախսերի գծով ծրագրային ցուցանիշների ավելացումով:
Տնտեսական աճի վերականգնման, ինչպես նաեւ հարկային օրենսդրության փոփոխության եւ վարչարարության բարելավման արդյունքում 2021 թ. հարկային եկամուտների գծով արձանագրվել է 14.6 տոկոս աճ:
Նշվել է, որ հարկային եկամուտները ՀՆԱ-ում ավելացել են 0.3 տոկոսային կետով, ինչը դեռեւս ցածր է Կառավարության ծրագրով նպատակադրված թիրախից: Պետական ծախսային քաղաքականությունը 2021 թ. առաջնորդվել է տնտեսական աճի վերականգնման եւ պարտքի աստիճանական կայունության սկզբունքներով՝ այդ թվում կարեւորելով համավարակի եւ 44-օրյա պատերազմի հետեւանքների մեղմանն ուղղված ծախսերի եւ ծրագրերի իրականացումը: Արդյունքում նախորդ տարվա համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 5.8 տոկոսով՝ պայմանավորված ընթացիկ ծախսերի աճով:
ՀՀ ԿԲ նախագահը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում առնչվել են դրամի արժեւորմանը, ապրանքների ներմուծմանն ու արտահանմանը:
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է Հաշվեքննիչ պալատի եզրակացությունը 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ:
Ըստ բանախոսի՝ 2021 թ. կատարողականի առնչությամբ Հաշվեքննիչ պալատը իրականացրել է բյուջեի ծախսային մասի ավելի քան 91 տոկոսի ծածկույթից ընտրանքի նկատմամբ 18 գերատեսչությունում 72 հաշվեքննություն. արձանագրվել են 138 անհամապատասխանություն 13 գերատեսչությունում եւ բյուջեի ծախսային մասի շուրջ 0.15 տոկոսին վերաբերող 26 խեղաթյուրում, որոնք տեղ են գտել բյուջեի հաշվետվությունների մեջ 6 գերատեսչությունների հաշվեքննությունների ընթացիկ եզրակացություններում:
Հաշվեքննիչ պալատը 2021 թ. հաշվեքննությունների ընթացքում ստացել է ողջամիտ հավաստիացում այն մասին, որ ֆինանսական հաշվետվությունները բոլոր առումներով զերծ են էական խեղաթյուրումներից:
Նշվել է, որ խեղաթյուրումները կարող են առաջանալ ինչպես սխալի կամ բացթողման հետեւանքով, այնպես էլ առերեւույթ հանցագործության հատկանիշների արդյունքում եւ կհամարվեն էական, երբ ողջամտորեն կանկալվի, որ դրանք կարող են ազդել առանձին վերցրած ֆինանսական հաշվետվություններն օգտագործողների կողմից որոշումների կայացման գործընթացի վրա:
Հաշվեքննիչ պալատը, հաշվեքննության ենթարկելով պետական բյուջեի միջոցների ֆինանսական գործառնությունների համար սահմանված ընթացակարգերի պահանջների կատարումը, հանգել է հետեւյալ եզրակացության: ՀՊ-ի կարծիքով ֆինանսական հաշվետվությունները բոլոր էական առումներով ճշմարիտ են ներկայացնում պետական բյուջեի մուտքերի ձեւավորման եւ ելքերի իրականացման կանոնակարգված գործունեությունը:
Ատոմ Ջանջուղազյանի հավաստմամբ՝ Հաշվեքննիչ պալատը 2021 թ. պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն:

По словам председателя Центрального банка (ЦБ) РА М.Галстяна, казначейство, представляя исполнение госбюжета, руководствовалось оценками по обеспечению стабильности среднесрочного долга, направленности и позиции фискальной политики, а также содействию долгосрочному росту. В 2021 г. экономика Армении, с точки зрения макросреды, после кризиса 2020 года восстановилась быстрее, чем ожидалось, зафиксировав экономический рост на 5,7%. По его словам, экономическому росту способствовало увеличение как мирового спроса, так и внутреннего, в основном потребления частного сектора. Капитальные вложения восстановлены за счет роста как государственных, так и частных инвестиций. Высокая инфляционная среда в Армении сохраняется в течение всего года. Для обеспечения стабильности цен в 2021 г. ЦБ проводил политику ужесточения денежно-кредитных условий, постепенно нейтрализуя стимулирующую позицию. В течение года учетная ставка выросла в общей сложности на 2,5 процентных пункта, в результате чего 12-месячная инфляция составила 7,7 % на конец года.
Касаясь макроэкономических развитий текущего года, М.Галстян отметил, что в первом полугодии 2022 г. сохранялась высокая экономическая активность, чему способствовали поток иностранных посетителей и увеличение совокупного спроса за счет внутренних частных расходов. По его словам, ЦБ пересмотрел прогноз экономического роста до 4,9%.
Рост совокупного спроса привел к расширению общей инфляционной среды, при этом 12-месячная инфляция в мае увеличилась до 9%. В этой ситуации, принимая во внимание рост инфляционных ожиданий из-за перебоев в цепочках поставок и текущей неопределенности, ЦБ уже повысил учетную ставку на 1,5 процентных пункта в первом квартале. В то же время, ревальвация драма подала положительный сигнал об ослаблении инфляционной среды, и 12-месячная инфляция будет постепенно снижаться и в среднесрочной перспективе достигнет целевого уровня 4%.
Для сохранения фискальной политики и восстановления среднесрочного экономического роста создать благоприятную среду в 2021 г налогово-бюджетная политика была обусловлена ​​определенным сокращением долга за счет плавной консолидации. Последнее отражало позицию относительно сдерживающей политики, сопровождавшейся улучшением программных показателей собираемости налогов и их последовательного государственного расходования.
В результате восстановления экономического роста, а также изменения налогового законодательства и совершенствования администрирования в 2021 г. налоговые поступления увеличились на 14,6%.
Отмечено, что налоговые поступления увеличились на 0,3 п.п. ВВП, что все еще ниже установленного правительством целевого показателя. Политика государственных расходов на 2021 г. руководствовалась принципами восстановления экономического роста и постепенной устойчивости долга, в том числе важностью реализации расходов и программ по смягчению последствий пандемии и 44-дневной войны. В результате по сравнению с предыдущим годом расходы государственного бюджета увеличились на 5,8% за счет увеличения текущих расходов.
Председатель ЦБ ответил на вопросы депутатов, в основном касавшиеся ревальвации драма, импорта и экспорта товаров.
Председатель Аудиторской палаты (АП) РА А.Джанджугазян представил заключение ведомства об исполнении государственного бюджета на 2021 г.
По словам докладчика, в 2021 г. АП проведено 72 выборочные проверки по более чем 91% расходов бюджета в 18 ведомствах. Выявлено 138 несоответствий по 13 управлениям и 26 искажений, относящихся примерно к 0,15% расходов бюджета, которые были учтены в текущих выводах бюджетных отчетов 6 управлений.
В отчетном году АП в ходе аудиторских проверок пришла к заключению, что финансовая отчетность не содержит существенных искажений.
Отмечено, что искажения могут возникать в результате ошибки или упущения, а также появления явных признаков преступления и будут считаться значительными, если разумно ожидать, что они могут повлиять на процесс принятия решений по отдельным финансовым отчетам.
АП, проведя аудит по исполнению требований порядка, установленного для проведения финансовых операций по средствам государственного бюджета, пришла к выводу, что финансовая отчетность во всех существенных отношениях представляет собой регламентированную деятельность по формированию и реализации доходов госбюджета.