ԿԳՄՍ նախարարությունը 2021 թ. իրականացրել է 21 բյուջետային ծրագիր՝ 196 միջոցառումով: Ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 174,8 մլրդ դրամ՝ ապահովելով ծրագրված ցուցանիշի 97,7 տոկոսը՝ 2020 թ. 95 տոկոսի դիմաց: Այս մասին տեղեկացրել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը հունիսի 15-ի ԱԺ հերթական նիստում:
Իր ելույթում նախարարը մանրամասն ներկայացրել է ոլորտներում իրականացված աշխատանքները:
Չնայած համավարակի եւ պատերազմի հարուցած դժվարություններին՝ նախարարությունը շարունակել է աշխատանքն իր համակարգման ներքո գտնվող բոլոր ոլորտներում: Կրթության ոլորտում շարունակվել են հիմնական բարեփոխումները, որոնց նպատակը կրթության որակի բարձրացումն է:
Իրավական դաշտի բարելավմանն ուղղված աշխատանքներ են իրականացվել, մասնավորապես, հանրակրթության ոլորտում:
Աշխատանքներ են տարվել գիտության ոլորտը երիտասարդ կադրերով համալրելու նպատակով: Սկսած ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից՝ Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության բազային ֆինանսավորման ծրագրում ընդգրկված գիտական կադրերի աշխատավարձն աստիճանաբար բարձրանում է եւ կհասնի հանրապետության մասշտաբով պետական համակարգում համադրելի եւ համեմատելի արժեքների:
Արտերկրում հայագիտությունը զարգացնելու նպատակով 9 պետությունների 11 համալսարաններում կազմակերպվել է հայերենի եւ հայագիտական առարկաների դասավանդում: 2020թ. նման աշխատանքներ իրականացվել են 4 պետությունների 6 համալսարաններում:
Հաշվետու տարում շարունակվել են մշակութային արժեքների պահպանմանն ու հանրահռչակմանը, մշակութային ժառանգության վերականգնմանն ուղղված աշխատանքները:
Պետական թանգարանների ֆոնդը համալրվել է 10 հազարից ավելի միավոր թանգարանային առարկաներով:
Իրականացվել են շուրջ 701,4 մլն դրամի կապիտալ ներդրումներ՝ ուղղված մշակութային հաստատությունների ու պատմամշակութային ժառանգության բնագավառի 26 օբյեկտի պահպանմանը, նյութատեխնիկական եւ գույքային բազայի արդիականացմանը:
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ոլորտում եւս նախատեսված ծրագրերը իրականացվել են:
Պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը հետաքրքրվել է դպրոցների տնօրենների աշխատավարձերի բարձրացմամբ: Ի պատասխան՝ Վահրամ Դումանյանը նշել է. «Անկեղծ՝ չգիտեմ, թե տնօրեններն ինչու են հենց տնօրենների մասով նման հարց բարձրացնում: Կարծում եմ՝ նախ պետք է ուսուցչի աշխատավարձից  խոսենք եւ նաեւ տնօրենին դիտարկենք  որպես ուսուցիչ: Ուսուցիչների աշխատավարձերի հետ կապված՝ գիտեք, թե ինչպիսի կտրուկ փոփոխություններ են արվել: Տնօրենը, եթե  առաջին հերթին իրեն դիտարկի որպես ուսուցիչ, ապա կստանա հարաբերական առումով ավելի բարձր եւ արժանավայել աշխատավարձ, քան այսօր ստանում է որպես տնօրեն: Դրա համար կա մեկ պայման. պետք է լինել բարձր որակի ուսուցիչ»,-մասնավորապես ասել է  նախարարը՝  տնօրեններին  առաջարկելով ամբողջությամբ ընդգրկվել կրթական եւ ուսումնական գործընթացներում:

В 2021 г. Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) реализовало 21 бюджетную программу с 196 мероприятиями. Израсходовано 174,8 млрд драмов, обеспечив 97,7% запланированного показателя 2020 года в 95%. Об этом сообщил 15 июня министр образования и науки В. Думанян на очередном заседании НС.
В своем выступлении министр подробно представил работу, проделанную в сферах.
Несмотря на пандемию коронавируса и трудности, вызванные войной, министерство продолжало работу по всем подведомственным ему направлениям. В сфере образования осуществлены крупные реформы по повышению качества образования.
Проведена работа по совершенствованию нормативно-правовой базы, в частности, в сфере общего образования.
Проведена работа по пополнению научной сферы молодыми кадрами. Начиная с 1 января текущего года зарплата научных кадров, включенных в базовую программу финансирования научной и научно-технической деятельности, будет постепенно увеличиваться и достигнет сопоставимых и сравнимых значений в государственной системе в масштабе республики.
В целях развития арменоведения за рубежом в 11 университетах 9 государств организовано преподавание армянского языка и арменоведческих дисциплин. В 2020 г. такие работы проведены в 6 университетах 4 стран.
В отчетном году продолжались работы по сохранению и популяризации культурных ценностей, восстановлению объектов культурного наследия.
Фонд государственных музеев пополнен более чем на 10 тысяч музейных экспонатов.
Осуществлены капиталовложения в размере около 701,4 млн драмов, направленные на сохранение 26 объектов в сфере учреждений культуры и историко-культурного наследия, модернизацию материально-технической и имущественной базы.