ԿԳՄՍ նախարարությունը 2021 թ. իրականացրել է 21 բյուջետային ծրագիր՝ 196 միջոցառումով: Ընդհանուր առմամբ ծախսվել է 174,8 մլրդ դրամ՝ ապահովելով ծրագրված ցուցանիշի 97,7 տոկոսը՝ 2020 թ. 95 տոկոսի դիմաց: Այս մասին տեղեկացրել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը հունիսի 15-ի ԱԺ հերթական նիստում:
Իր ելույթում նախարարը մանրամասն ներկայացրել է ոլորտներում իրականացված աշխատանքները:
Չնայած համավարակի եւ պատերազմի հարուցած դժվարություններին՝ նախարարությունը շարունակել է աշխատանքն իր համակարգման ներքո գտնվող բոլոր ոլորտներում: Կրթության ոլորտում շարունակվել են հիմնական բարեփոխումները, որոնց նպատակը կրթության որակի բարձրացումն է:
Իրավական դաշտի բարելավմանն ուղղված աշխատանքներ են իրականացվել, մասնավորապես, հանրակրթության ոլորտում:
Աշխատանքներ են տարվել գիտության ոլորտը երիտասարդ կադրերով համալրելու նպատակով: Սկսած ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից՝ Գիտական եւ գիտատեխնիկական գործունեության բազային ֆինանսավորման ծրագրում ընդգրկված գիտական կադրերի աշխատավարձն աստիճանաբար բարձրանում է եւ կհասնի հանրապետության մասշտաբով պետական համակարգում համադրելի եւ համեմատելի արժեքների:
Արտերկրում հայագիտությունը զարգացնելու նպատակով 9 պետությունների 11 համալսարաններում կազմակերպվել է հայերենի եւ հայագիտական առարկաների դասավանդում: 2020թ. նման աշխատանքներ իրականացվել են 4 պետությունների 6 համալսարաններում:
Հաշվետու տարում շարունակվել են մշակութային արժեքների պահպանմանն ու հանրահռչակմանը, մշակութային ժառանգության վերականգնմանն ուղղված աշխատանքները:
Պետական թանգարանների ֆոնդը համալրվել է 10 հազարից ավելի միավոր թանգարանային առարկաներով:
Իրականացվել են շուրջ 701,4 մլն դրամի կապիտալ ներդրումներ՝ ուղղված մշակութային հաստատությունների ու պատմամշակութային ժառանգության բնագավառի 26 օբյեկտի պահպանմանը, նյութատեխնիկական եւ գույքային բազայի արդիականացմանը:
Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ոլորտում եւս նախատեսված ծրագրերը իրականացվել են:
Պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը հետաքրքրվել է դպրոցների տնօրենների աշխատավարձերի բարձրացմամբ: Ի պատասխան՝ Վահրամ Դումանյանը նշել է. «Անկեղծ՝ չգիտեմ, թե տնօրեններն ինչու են հենց տնօրենների մասով նման հարց բարձրացնում: Կարծում եմ՝ նախ պետք է ուսուցչի աշխատավարձից  խոսենք եւ նաեւ տնօրենին դիտարկենք  որպես ուսուցիչ: Ուսուցիչների աշխատավարձերի հետ կապված՝ գիտեք, թե ինչպիսի կտրուկ փոփոխություններ են արվել: Տնօրենը, եթե  առաջին հերթին իրեն դիտարկի որպես ուսուցիչ, ապա կստանա հարաբերական առումով ավելի բարձր եւ արժանավայել աշխատավարձ, քան այսօր ստանում է որպես տնօրեն: Դրա համար կա մեկ պայման. պետք է լինել բարձր որակի ուսուցիչ»,-մասնավորապես ասել է  նախարարը՝  տնօրեններին  առաջարկելով ամբողջությամբ ընդգրկվել կրթական եւ ուսումնական գործընթացներում:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sports (ESCS) implemented 21 budget programmes with 196 measures in 2021. In general, 174.8 billion AMD was spent, ensuring 97.7% for 95% of a planned indicator in 2020. The ESCS Minister Vahram Dumanyan informed about this at the NA regular sitting convened on June 15.
In his speech, the Minister presented the work carried out in the spheres in detail.
Despite the difficulties caused by the pandemic and the war, the Ministry has continued to work in all spheres under its coordination. The main reforms in the field of education has continued, the aim of which is to increase the quality of education.
Work has been done to improve the legal field, in particular, in the sphere of general education.
Work has been done to fill the field of science with young staff. From the beginning of January 1 of the current year, the salaries of the scientific staff included in the basic financing programme of scientific and scientific-technical activities are gradually increasing and will reach comparable values in the state system throughout the republic.
In order to develop Armenology abroad, teaching of the Armenian language and Armenological subjects has been organized in 11 universities of 9 states. Such work was done in 6 universities of 4 states in 2020.
In the reporting year, the work aimed at the preservation and popularization of cultural values, the restoration of cultural heritage continued.
The fund of state museums was replenished with more than 10 thousand units of museum items.
Capital investments of about 701.4 million were made, aimed at the preservation of 26 objects in the field of cultural institutions and historical and cultural heritage, the modernization of material-technical and property base.
The planned porgrammes in the sphere of physical training and sport were also implemented.
The deputy Hakob Aslanyan inquired about the increase in the salaries of school directors. In response to the question, Vahram Dumanyan noted: “Honestly, I do not know why the directors raise such a question about the directors. I think we should first talk about the teachers’ salaries and also consider the director as a teacher. We know what drastic changes were made to the teachers’ salaries. If the director first considers himself/herself a teacher, then he/she will receive a relatively higher and more decent salary than he/she receives now. There is one condition for that. You must be a high-quality teacher,” particularly said the Minister, offering the directors to be fully involved in educational and training processes.