ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հունիսի 14-ին հանդիպել է Լատվիայի Հանրապետության ԱԳՆ պետքարտուղարի տեղակալ Անջեյս Վիլումսոնսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել են Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի բաժնի երրորդ քարտուղար Նիկլավս Նեիմանիսը, Հայաստանում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ինգրիդ Լեւրենսը եւ Լատվիայի Հանրապետությունում Հայաստանի նորանշանակ դեսպան Հովհաննես Իգիթյանը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Լատվիայի հետ հարաբերությունները՝ որպես Եվրոպայում կարեւոր գործընկերոջ՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների, ինչպես նաեւ երկու ժողովուրդների միջեւ փոխադարձ հարգանքի եւ համակրանքի վրա: «Մենք հանձնառու ենք խորացնել եւ ընդլայնել Լատվիայի հետ փոխշահավետ միջպետական համագործակցությունը ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը՝ հույս հայտնելով, որ պատվիրակության այցը կնպաստի երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության մակարդակը պետք է ավելի ակտիվ լինի: Նա կարեւորել է միջազգային կազմակերպություններում խորհրդարանական պատվիրակությունների, ինչպես նաեւ խորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջեւ շփումները եւ հույս է հայտնել, որ Լատվիայի խորհրդարանն առաջիկայում կնշանակի բարեկամական խմբի նոր ղեկավար:
Հայկական կողմն անհամբեր սպասում է խորհրդարանականների փոխայցելություններին, որոնք նոր շունչ կհաղորդեն միջխորհրդարանական կապերին:
Անջեյս Վիլումսոնսը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: «Տեւական ժամանակ անց՝ սա իմ երկրորդ այցն է Հայաստան, եւ խորապես տպավորված եմ զարգացման նման աճով: Շատ է գեղեցկացել Երեւանը»,- ասել է Լատվիայի Հանրապետության ԱԳՆ պետքարտուղարի տեղակալը: Նա նշել է, որ անմիջական շփումները նոր շունչ կհաղորդեն միջխորհրդարանական համագործակցությանը՝ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման համար:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ 2018 թ. թավշյա հեղափոխությունից հետո նկատելի են Հայաստանում ժողովրդավարության արժեքների ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկված, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրականացված քայլերը:
Անդրադարձ կատարելով 44-օրյա պատերազմին եւ դրանից բխող  հումանիտար հետեւանքներին, հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների ու այլ պահվող անձանց հայրենադարձության եւ Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերը:
Կողմերը քննարկել են ԵՄ երկրների հետ հարաբերություններին, տարածաշրջանում անվտանգության պահպանմանը վերաբերող հարցեր:

14 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с делегацией, возглавляемой заместителем Госсекретаря МИД Латвийской Республики А.Вилумсонсом. Во встрече приняли участие третий секретарь Департамента Восточной Европы и Центральной Азии Н.Нейманис, Чрезвычайный и Полномочный посол Латвийской Республики в Армении И.Левренс и новоназначенный посол РА в Латвии О.Игитян.
Приветствуя гостей в парламенте, Э.Агаджанян отметил, что Армения высоко ценит отношения с Латвией как важным партнером в Европе, основанные на общих демократических ценностях, а также на взаимном уважении и симпатии между двумя народами. "Мы настроены на углубление и расширение взаимовыгодного межгосударственного сотрудничества с Латвией в сферах, представляющих взаимный интерес", - подчеркнул он, выразив надежду, что визит делегации будет способствовать развитию отношений между двумя странами.
По мнению председателя комиссии, уровень сотрудничества между парламентами двух стран должен быть более активным. Он подчеркнул важность контактов парламентских делегаций в международных организациях, а также парламентских группах дружбы и выразил надежду, что в скором времени латвийский парламент назначит нового руководителя группы дружбы.
Армянская сторона с нетерпением ждет взаимных визитов парламентариев, которые сообщат новое дыхание межпарламентским связям.
А.Вилумсонс поблагодарил за теплый прием. “Это мой второй визит в Армению за долгое время, я глубоко впечатлен таким ростом в развитии. Ереван стал еще краше", - заметил заместитель Госсекретаря МИД. Он подчеркнул, что прямые контакты придадут новый импульс межпарламентскому сотрудничеству для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес.
Э.Агаджанян отметил, что после Бархатной революции 2018 г. в Армении заметны шаги по укреплению ценностей демократии, а также противодействию коррупции.
Касаясь 44-дневной войны и ее гуманитарных последствий, председатель комиссии подчеркнул проблемы репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых лиц в Азербайджане, сохранения культурного наследия Арцаха.