«Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի կատարման 2021 թվականի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» հարցը խորհրդարանը քննարկել է հունիսի 14-ի նիստում:
Ըստ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանի՝ 2021 թ. մասնավորեցվել են դասական աճուրդով 2 ընկերությունների պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերը եւ ուղղակի վաճառքով 1 ընկերության պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնեմասը: Մասնավորեցումից ստացված միջոցները կազմել են 407 մլն 547 հազար դրամ, որից ՀՀ պետական բյուջեի սեփականաշնորհման հաշվին մուտքագրվել է 294 մլն 565 հազար դրամ, իսկ 112 մլն 981 հազար դրամ փոխանցվել է համայնքների բյուջեներ:
Նշվել է, որ փաստաթղթում արտացոլված են մասնավորեցման գործարքների արդյունքում նոր սեփականատերերի կողմից ստանձնած պարտավորությունների եւ դրանց կատարման վերաբերյալ տեղեկատվությունը, նաեւ՝ լուծարման գործընթացի եւ դրա արդյունքում մարված պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկություններ:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում ծրագրում կատարվել է լրացում` մասնավորեցման ծրագրի ցանկում ընդգրկվել է «Հատուկ լեռնափրկարար ծառայություն» ՓԲԸ-ն:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը հետաքրքրվել է, թե արդյո՞ք ինչ քայլեր են ձեռնարկվում մեր երկրում հանրային սեփականություն հանդիսացող պետական գույքի կառավարման բարելավման համակարգի ներդրման ուղղությամբ:
Առնակ Ավետիսյանի խոսքով՝ պետական գույքի կառավարման ոլորտում առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, ոչ արդյունավետ կառավարման երեւույթներ: Իրավիճակի բարելավման ուղղությամբ 2018 թ. սկսած իրականացվել են մի շարք քայլեր, որոնք ունեցել են դրական արդյունք, ընդգծել է զեկուցողը: «Ընդունվել է Պետական գույքի կառավարման նոր հայեցակարգ, որը մենք այս տարի կբարելավենք, կներդնենք պետական գույքի կառավարման, օտարման, մասնավորեցման ավելի ճկուն մեխանիզմներ: Նաեւ` Կառավարության ծրագրով առաջին անգամ սահմանվել են ոլորտում իրականացվելիք ծրագրերի մասով հստակ միջոցառումներ եւ ցուցանիշներ»,- ասել է Առնակ Ավետիսյանը:
Պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը փորձել է զեկուցողից պարզել, թե ինչ ընթացքում է գտնվում Ալավերդիում ադամանդի վերամշակման գործարան հիմնելու նպատակով ներդրողի կողմից պետական գույք հանդիսացող շենքի ձեռքբերման հայտը:
Պատասխանելով պատգամավորին՝ Առնակ Ավետիսյանը նշել է, որ ծրագրի վերաբերյալ առկա է Կառավարության որոշման նախագիծ, որն առաջիկայում կհաստատվի: Զեկուցողի խոսքով՝ պետական գույքը կօտարվի մրցույթային եղանակով: «Մենք հնարավորություն կունենանք իրականացնելու վերահսկողություն կատարվելիք ներդրումային պարտավորությունների վրա եւ ապահովելու ծրագրի իրականացումը»,- ընդգծել է զեկուցողը: Նա հավելել է, որ տարեսկզբից սկսած՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի կողմից հայտարարված մրցույթների արդյունքում տարբեր տնտեսվարողների կողմից առկա է շուրջ 10 մլրդ դրամի ստանձնած ներդրումային պարտավորություններ:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում եւ ստացել դրական եզրակացություն: Այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Ղահրամանյանը:

14 июня на заседании НС обсуждался вопрос “Об утверждении годового отчета за 2021 г. об исполнении программы приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.”.
Председатель Комитета по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур А.Аветисян проинформировал, что в 2021 г. приватизированы государственные акции двух компаний посредством классического аукциона и государственные акции одной компании путем прямой продажи. Средства, полученные от приватизации, составили 407 млн ​​547 тыс драмов, из которых за счет приватизации в государственный бюджет перечислено 294 млн 565 тыс драмов, а в бюджеты общин - 112 млн 981 тыс драмов.
Отмечено, что в документе отражена информация об обязательствах, принятых на себя новыми собственниками в результате приватизационных сделок и их совершения, а также информация о процессе ликвидации и погашенных в результате обязательствах.
В отчетный период в реестр программы приватизации дополнительно включено ЗАО “Специальная горноспасательная служба”.
Вице-спикер НС А.Аршакян поинтересовался, предпринимаются ли шаги по внедрению системы совершенствования управления общественным имуществом, являющимся в нашей стране общественным достоянием.
По словам А.Аветисяна, в сфере управления государственным имуществом немало проблем, явлений неэффективного управления. “Для улучшения ситуации с 2018 г. предпринят ряд шагов, давших положительный результат. Принята новая концепция управления государственным имуществом, которую мы будем совершенствовать в этом году, внедрять более гибкие механизмы управления, отчуждения и приватизации госимущества. Также впервые в программе правительства определены четкие меры и индикаторы программ, которые будут реализованы в сфере”, - отметил докладчик.
Были даны пояснения по интересующим депутатов вопросам.
Член Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Н.Каграманян представил положительное заключение комисссии по инициативе.