Հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքային իրավունքները պաշտպանելուն, իրավական հիմքերի հստակեցմանը, ներպետական օրենսդրության ներդաշնակության անհրաժեշտությանը միտված օրենսդրական նախաձեռնություն է ներկայացրել ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը: Հեղինակի խոսքով՝ այն բխում է ՀՀ Սահմանադրությունից եւ միջազգային պայմանագրերով ստանձնած երկրի պարտավորություններից:
2021 թ. հունիսի 4-ին ուժի մեջ է մտել «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքը, որը սահմանում է խելամիտ հարմարեցումների տրամադրումը: Ըստ այդ կարգավորման՝ աշխատավայրում կամ ուսումնական հաստատությունում հաշմանդամություն ունեցող անձի կամ նրա օրինական ներկայացուցչի դիմումի հիման վրա կատարվում է խելամիտ հարմարեցում գործատուի կամ ուսումնական հաստատության ղեկավարի հետ երկխոսության միջոցով:
Պատգամավորը նշել է, որ Աշխատանքային օրենսգրքում բացակայում են այնպիսի երաշխիքներ, որոնք սահմանում են խելամիտ հարմարեցումների տրամադրման մեխանիզմներ նաեւ այն պարագայում, երբ աշխատողն աշխատանքի ընթացքում է ճանաչվել հաշմանդամություն ունեցող անձ: Ուստի, առաջարկվում է փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարել ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում եւ հաշմանդամություն ունեցող աշխատողների համար նախատեսված երաշխիքներում սահմանել, որ աշխատանքային պարտականությունների պատշաճ կատարման  կամ նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի անցնելու նպատակով հաշմանդամություն ունեցող անձը կարող է դիմել գործատուին՝ ՀՀ օրենսդրության սահմանված կարգով խելամիտ հարմարեցումներ ստանալու նպատակով: Կազմակերպությունների պարտավորություններում առաջարկվում է ամրագրել աշխատողների տեղահանման պլանի առկայություն՝ կազմված հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքների վրա. սա անհրաժեշտ է հատկապես արտակարգ իրավիճակների դեպքում :
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանի գնահատմամբ՝ սրանք հիմնական մեխանիզմներ են, որոնք կապահովեն հաշմանդամություն ունեցող անձի աշխատանքային իրավունքների իրացումը :
«Հաշմանդամությունն ինքնին չի կարող դիտվել որպես աշխատանքից ազատման հիմք, եւ կարգավորումը միտված է նրան, որպեսզի եւս մեկ անգամ երաշխիք եւ իրավունք տրամադրվի հաշմանդամություն ունեցող անձին աշխատատեղի հարմարեցման համար դիմելու գործատուին, եւ վերջինս դա ընդունի որպես օրենսդրորեն իր վրա դրված պարտականություն»,- նշել է նա: Հանձնաժողովի նախագահի տեղեկացմամբ՝ նախագիծը քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում եւ ստացել դրական եզրակացություն, ուստի եւ կոչ է արել կողմ քվեարկել:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը նշել է, որ Կառավարությունը նախագծի առաջին տարբերակի վերաբերյալ ներկայացրել է առաջարկներ եւ դիտարկումներ, որոնց հիման վրա հեղինակը կատարել է համապատասխան փոփոխություններ ու լրացումներ: Փոխնախարարի խոսքով՝ օրինագիծը միտված է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներն ընդլայնելուն եւ աշխատանքային իրավունքները իրացնելուն:

Депутат З. Батоян представила законодательную инициативу, направленную на защиту трудовых прав лиц с инвалидностью, уточнение правовых основ, необходимость гармонизации национального законодательства. По ее мнению, это исходит из Конституции РА и обязательств республики, взятых на себя международными договорами.
4 июня 2021 г. вступил в силу закон “О правах лиц с инвалидностью”, который предусматривает предоставление им разумного приспособления. Согласно этому положению, на основании заявления инвалида по месту работы или в образовательном учреждении либо его законного представителя вносится обоснованная корректировка путем диалога с работодателем или руководителем образовательного учреждения.
Депутат отметила, что в Трудовом кодексе отсутствуют гарантии, определяющие механизмы предоставления обоснованных корректировок даже в случае признания работника инвалидом на производстве. Поэтому предлагается внести изменения и дополнения в кодекс, предусмотреть гарантии для работника с инвалидностью, который может обратиться к работодателю для надлежащего выполнения трудовых обязанностей или перейти на иную работу у того же работодателя для разумных корректировок в соответствии с законодательством РА. Предлагается закрепить наличие плана эвакуации таких сотрудников в обязательствах организаций, исходя из потребностей лиц с ограниченными возможностями, что особенно необходимо в случае чрезвычайных ситуаций.
По словам председателя Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян, это основные механизмы, которые обеспечат реализацию трудовых прав лиц с инвалидностью.
“Инвалидность не может рассматриваться как основание для увольнения, и урегулирование направлено на то, чтобы лишний раз предоставить гарантию и право инвалиду обратиться с заявлением о корректировке на работе к работодателю, а последний воспримет это как законодательно возложенное на него обязательство”, - пояснила председатель комиссии. Она сообщила, что законопроект обсужден с положительным заключением и призвала проголосовать в его пользу.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян отметил, что правительство представило предложения и замечания по первому варианту проекта, на основании которых автором были внесены соответствующие изменения и дополнения. По словам замминистра, законопроект направлен на расширение прав лиц с инвалидностью и реализацию трудовых прав.