ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի առաջարկած օրենսդրական կարգավորումը պայմանավորված է մեր երկրում ավտոտրանսպորտային կանոնավոր փոխադրումները ներառական եւ մատչելի դարձնելու, հաշմանդամություն ունեցող ուղեւորների իրավունքների իրացման համար իրավական հիմքեր ստեղծելու անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ միջազգային պայմանագրերով ՀՀ ստանձնած պարտավորությունների կատարմամբ:
Գործող օրենքով սահմանված է, որ մրցույթին ներկայացվող տրանսպորտային միջոցներում պետք է ներառվեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց նստեցման եւ իջեցման համար հարմարեցված ավտոբուսներ, որոնց նվազագույն քանակը սահմանում է Կառավարությունը: Գործադիրի որոշմամբ սահմանվել է, որ մրցույթներին ներկայացվող կազմակերպությունների համար սահմանված մատչելի տրանսպորտային միջոցների քանակը կազմում է ընդհանուր քանակի առնվազն տասը տոկոսը: Զարուհի Բաթոյանի գնահատմամբ՝ այս պայմանը չի բխում հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի սկզբունքներից եւ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներից: Պատգամավորը հավելել է, որ առկա կարգավորմամբ բավարար հնարավորություններ չեն ստեղծվում մատչելի տրանսպորտային փոխադրումների համար:
Առաջարկվում է ներհամայնքային փոխադրումների համար մրցույթին ներկայացվող տրանսպորտային բոլոր միջոցների համար սահմանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելիության պարտադիր պահանջ, կարգավորել երթուղիների կազմակերպման ընթացքում հաշմանդամություն ունեցող ուղեւորների կողմից աջակցող միջոցների տեղափոխման գործընթացը, հստակեցնել ավտովարորդների պարտականությունները՝ հաշմանդամություն ունեցող ուղեւորների փոխադրումը կազմակերպելու ընթացքում: Կսահմանվի մատչելիության նորմերի պահպանման պահանջ ավտոկայարանային գործունեության կազմակերպման համար, ինչպես նաեւ մատչելիության պարտադիր պահանջ մինչեւ այս օրենքի ուժի մեջ մտնելն արդեն գործող ներհամայնքային երթուղիները նոր տրանսպորտային միջոցներով համալրման կամ փոխարինման դեպքում:
Ներկայացնելով ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը՝ Լիլիթ Ստեփանյանը կարծիք է հայտնել, որ փոփոխությունները եւս մեկ քայլ են հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների իրացման եւ նրանց կյանքի որակը բարելավելու ճանապարհին:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը եւս հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում կարեւորել է նախաձեռնության ընդունումը:
«Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններն ու լրացումները քննարկվել են ԱԺ հունիսի 14-ի նիստում:

Законодательное регулирование, предложенное депутатом З.Батоян, обусловлено необходимостью сделать регулярные автомобильные перевозки в нашей стране инклюзивными и доступными, создать правовую основу для реализации прав пассажиров с ограниченными возможностями, а также выполнения Арменией обязательств по международным соглашениям.
Действующий закон предусматривает, что транспортные средства, представляемые на тендер, должны включать в себя автобусы, приспособленные для посадки и опускания людей с ограниченными возможностями, минимальное количество которых устанавливается правительством. Постановлением исполнительной власти предусмотрено, что количество имеющихся транспортных средств для организаций, участвующих в тендерах, составляет не менее 10% от их общего количества. По словам З.Батоян, это условие не исходит из принципов Конвенции ООН о правах инвалидов и требований закона РА “О правах лиц с инвалидностью”. Депутат добавила, что действующее регулирование не создает достаточных возможностей для доступного транспорта.
Предлагается установить требование обязательного допуска инвалидов для всех транспортных средств, представляемых на конкурс по внутриобщинным перевозкам, регламентировать процесс перевозки транспортных средств с сопровождением пассажиров с ограниченными возможностями при организации маршрутов, уточнить обязанности водителей при организации перевозки пассажиров с ограниченными возможностями. Вводится требование соблюдения норм доступности для организации парковочной деятельности, а также обязательное требование доступности в случае пополнения или замены существующих внутриобщинных  маршрутов новыми транспортными средствами.
Представляя положительное заключение Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам, Л.Степанян выразила мнение, что изменения являются еще одним шагом к реализации прав инвалидов и улучшению качества их жизни.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА К.Галечян также отметила важность принятия инициативы в вопросе защиты прав лиц с инвалидностью.