Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի՝ 2022 թ. մեր տնտեսության զարգացումները պայմանավորված են եղել աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններով:
2022 թ. առաջին եռամսյակում հիմնական գործընկեր երկրների տնտեսություններում նկատվել է տնտեսական աճ, սակայն ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ եւ դրա արդյունքում ՌԴ-ի նկատմամբ կիրառվող աննախադեպ պատժամիջոցների բացասական ազդեցություններով պայմանավորված՝ մարտ ամսից սկսել են դրսեւորվել տնտեսական ակտիվության դանդաղման միտումներ: 2022 թ. առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի նկատմամբ ԱՄՆ տնտեսությունը գրանցել է 3.6 տոկոս աճ, Եվրագոտու տնտեսությունն աճել է 5 տոկոսով, իսկ Չինաստանում գրանցվել է 4.8 տոկոս տնտեսական աճ: ՌԴ տնտեսությունը 2022 թ. առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ 3.7 տոկոս աճ է գրանցել:
Նշվել է, որ հունվար-մարտին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի (ՏԱՑ) 9.6 տոկոս աճ: Տնտեսական ակտիվության աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել ծառայությունների աճով (նպաստումը՝ 10.2 տոկոսային կետ): Առեւտրի, արդյունաբերության եւ շինարարության աճը եւս նպաստել է տնտեսական ակտիվությանը՝ համապատասխանաբար՝ 0.9, 0.7 եւ 0.4 տոկոսային կետ: 2022 թ. հունվար-մարտին արդյունաբերության համախառն թողարկումն աճել է 3.1 տոկոսով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է եղել մշակող արդյունաբերության աճով:
Շինարարության ճյուղում գրանցված 6.2 տոկոս աճը պայմանավորված է եղել հիմնականում կազմակերպությունների միջոցներով իրականացված շինարարության ծավալների աճով:
2022 թ. առաջին եռամսյակում 12 ամսյա գնաճը կազմել է 7.4 տոկոս, իսկ միջին գնաճն առաջին եռամսյակում՝ 7 տոկոս:
Արտաքին ապրանքաշրջանառությունը 2022 թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 2098 մլն ԱՄՆ դոլար` նախորդ տարվա համեմատ աճելով 38.5 տոկոսով: Հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել է դոլարային արտահայտությամբ արտահանման եւ ներմուծման աճ. արտահանումն աճել է 26.9 տոկոսով` կազմելով 731.8 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ներմուծումը` 45.6 տոկոսով եւ կազմել 1336.2 մլն ԱՄՆ դոլար:
2022 թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 425.5 մլրդ դրամ, ծախսերը` 396.8 մլրդ դրամ, հավելուրդը՝ 28.7 մլրդ դրամ: Բյուջեի եկամուտների գծով արձանագրվել է եռամսյակային ծրագրային ցուցանիշի գերակատարում, մինչդեռ ծախսերը զիջել են ծրագրված ցուցանիշը, արդյունքում՝ պակասուրդի փոխարեն արձանագրվել է հավելուրդ:
Առաջին եռամսյակում ստացվել է շուրջ 425.5 մլրդ դրամ փաստացի եկամուտ` 1.5 տոկոսով գերազանցելով եռամսյակային ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշը: Նշված գումարից շուրջ 424.2 մլրդ դրամը կազմել են ներքին աղբյուրներից ստացված եկամուտները` ապահովելով ծրագրի 102.7 տոկոսը, 1.3 մլրդ դրամը ստացվել է պաշտոնական դրամաշնորհների տեսքով, որոնք 79.4 տոկոսով զիջել են ծրագրված ցուցանիշը: 2021 թ. առաջին եռամսյակի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 21.8 տոկոսով կամ 76.2 մլրդ դրամով, որը հիմնականում պայմանավորված է հարկային եկամուտների եւ պետական տուրքերի աճով:
Տիգրան Խաչատրյանը նշել է նաեւ, որ միջին աշխատավարձը կազմել է 212 հազար դրամ:
Ֆինանսների նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում առնչվել են դրամի փոխարժեքին, գնաճին, արտահանման ու ներմուծման եւ այլ խնդիրներին:
Հայաստանի Հանրապետության 2022 թ. պետական բյուջեի առաջին եռամսյակի կատարման տարեկան հաշվետվությունն ընդունվել է ի գիտություն:
Հարցը քննարկվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 13-ի արտահերթ նիստում:

По словам министра финансов РА Т.Хачатряна, в 2022 г. развитие экономики РА обусловлено происходящими в мире событиями.
В первом квартале текущего года в экономиках основных стран-партнеров наблюдался экономический рост, однако из-за российско-украинского конфликта и негативного влияния беспрецедентных санкций на Россию экономическая активность с марта 2022 г. замедляется. В первом квартале экономика США выросла на 3,6% в годовом исчислении, экономика Еврозоны - на 5%, экономика Китая - на 4,8%. Российская экономика в первом квартале 2022 г. выросла на 3,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Отмечено, что в январе-марте индекс экономической активности вырос на 9,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Рост экономической активности произошел в основном за счет роста услуг (вклад – 10,2 процентных пункта). Росту в торговле, промышленности и строительстве также способствовала экономическая активность на 0,9, 0,7 и 0,4 п.п. соответственно. В январе-марте 2022 г. валовая продукция промышленности увеличилась на 3,1%, что произошло в основном за счет роста обрабатывающей промышленности.
Рост на 6,2% в строительном секторе в основном связан с увеличением объемов строительства, осуществляемого компаниями.
12-месячная инфляция в первом квартале 2022 г. составила 7,4%, а средняя инфляция в первом квартале - 7%.
Внешний товарооборот в первом квартале   2022 г. составил 2.098 млн долларов США, увеличившись на 38,5% по сравнению с предыдущим годом. В отчетный период зарегистрировано увеличение экспорта и импорта в долларовом выражении. Экспорт увеличился на 26,9% до 731,8 млн долларов США, а импорт - на 45,6% до 1336,2 млн долларов США.
За первый квартал 2022 г. доходы государственного бюджета составили 425,5 млрд драмов, расходы - 396,8 млрд драмов, профицит - 28,7 млрд драмов. По доходам бюджета квартальный программный показатель был превышен, а по расходам – ниже планового показателя, в результате чего вместо дефицита образовался профицит.
В первом квартале фактический доход составил около 425,5 млрд драмов, превысив показатель, прогнозируемый квартальной скорректированной программой, на 1,5%. Из этой суммы около 424,2 млрд драмов составили поступления из внутренних источников, обеспечив 102,7% программы, 1,3 млрд драмов было получено в виде официальных грантов, что на 79,4% ниже запланированного показателя. По сравнению с первым кварталом 2021 г. доходы государственного бюджета увеличились на 21,8%, или 76,2 млрд драмов, что в основном обусловлено ростом налоговых поступлений и государственных пошлин.
Т.Хачатрян также отметил, что средняя заработная плата составляет 212 тысяч драмов.
Министр финансов ответил на вопросы депутатов, которые в основном касались курса драма, инфляции, экспорта-импорта и других вопросов.
Годовой отчет об исполнении госбюджета РА   за первый квартал 2022 г. принят к сведению.
Вопрос обсуждался 13 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.