ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի եւ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի օրակարգում մեկ հարց էր. քննարկվում էր ՀՀ առողջապահության նախարարությունում նոր կորոնավիրուսային համավարակով (covid-19) պայմանավորված բյուջետային ծախսերի հաշվեքննության արդյունքների վերաբերյալ Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությունը: Նշենք, որ հաշվեքննության արդյունքում չեն արձանագրվել էական խեղաթյուրումներ ու անհամապատասխանություններ, եւ պալատը որեւէ խնդրի դեպքում չի գտել, որ պետք է տրվի քրեաիրավական գնահատական:
Ավելի քան երեք ժամ տեւած բուռն քննարկման սկզբում Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը մի քանի կետերի վրա է ուշադրություն հրավիրել: Նա նախ նշել է, որ հաշվեքննությունը կատարվել է Ազգային ժողովի նախաձեռնությամբ: Հաջորդ դիտարկումն այն էր, որ հաշվեքննությունը չի տվել եւ չի տալու պատասխան այն հարցին, թե համավարակի կանխարգելման եւ բուժման գործընթացի արդյունքները որքանով են բավարար, այլ` ինչպես են ծախսվել հանրային ֆինանսներն այդ արդյունքներին հասնելու ճանապարհին: Ըստ Ջանջուղազյանի՝ առաջին հարցի պատասխանը տալու համար հաշվեքննիչ պալատը համապատասխան կարողություններ չուներ: Այս ճշգրտումը նա կարեւորեց համարժեք սպասումներ ձեւավորելու համատեքստում: ԱԺ պատգամավոր, Առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանը համաձայնել է Հաշվեքննիչ պալատի կարողությունների վերաբերյալ դիտարկմանը, սակայն չի համաձայնել հաշվեքննության նպատակի մասին հնչեցված տեսակետին: Ըստ Թորոսյանի՝ ինչպես նշված է հաշվետվության մեջ, հաշվեքննության նպատակը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գործընթացի գնահատումն է: Արսեն Թորոսյանը տարօրինակ համարեց նաեւ այն փաստը, որ պալատի այն անդամը, որը համակարգել է այս հաշվեքննությունը, ներկա չի քննարկմանը: Կարծիքների նախնական փոխանակումից հետո հարցի հիմնական զեկուցող, հաշվեքննիչ պալատի VII վարչության պետ Խաչիկ Փափազյանը ներկայացրել է, որ համավարակի կանխման եւ բուժման նպատակով 2020 թ. Կառավարության պահուստային ֆոնդից տրամադրվել է 26,5 մլրդ դրամ: Ըստ նրա՝ հաշվեքննության շրջանակում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա հաշվեքննություն իրականացնող խումբը եզրահանգել է, որ համավարակի կանխարգելման ու բուժման նպատակով համարժեք պլանավորման աշխատանքներ չեն իրականացվել, հատկացված ֆինանսավորման համար չեն սահմանվել ծախսային ուղղություններ ու ոչ ֆինանսական արդյունքային ցուցանիշներ, որոշումների կայացման գործընթացում չեն կիրառվել սահմանված հաշվետվողականության մեխանիզմները:
Բժշկական կազմակերպությունների՝ մեկ պացիենտի համար կատարված մասնագիտական անձնակազմի վարձատրության եւ դեղորայքային ու բժշկական նշանակման ապրանքների ծախսերի միջեւ եւս արձանագրվել են տարբերություններ:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանի խոսքով՝ նախարարությունը բազմաթիվ հիմնավորումներ է ներկայացրել, թե ինչու կան տարբերություններ եւ բերել է օրինակ, որ մի հիվանդանոցում բուժվել են ամբուլատոր բուժօգնության կարիք ունեցողներ, մեկ այլ հիվանդանոցում՝ ծանր հիվանդներ, երրորդում՝ հղիներ, հետեւաբար այդ տարբերություններն առաջացել են այդ պատճառով, քանի որ նշված անձանց բուժումներն իրարից էապես տարբերվում են ու հղի կնոջ բուժումն ավելի թանկ արժե ու երկարատեւ է եղել, քան օրինակ՝ երիտասարդ առողջ տղայինը: Պատգամավորը տեսակետ հայտնեց նաեւ, որ հաշվեքննությունից տպավորություն է ստեղծվում, թե կորոնավիրուսի դեմ պայքարի գծով ոչինչ չի արվել: Պապոյանի խոսքով՝ բազմաթիվ պնդումներ կան եզրակացության մեջ, որոնք հերքվել են նախարարության կողմից տրված պարզաբանումներում, սակայն հաշվեքննողները դրանք հիմնականում անհասկանալիորեն չեն ընդունել: «Արդյո՞ք որեւէ աշխատանք չի իրականացվել: Արդյո՞ք որեւէ լավ բան չի արվել: Ի վերջո, այդքան մարդ է բուժվել այդքան աշխատանք է կատարվել»,- հարցրեց Պապոյանը՝ հետաքրքրվելով, թե արդյո՞ք միջազգային փորձն ուսումնասիրվել է, եւ այդ ո՞ր երկիրն է, որ 2019 թվականին քովիդի կանխարգելման ռազմավարություն է ունեցել: Ի պատասխան այս դիտարկմանը՝ Ատոմ Ջանջուղազյանը չնշեց որեւէ երկրի անուն եւ կրկին շեշտեց, որ հաշվեքննության նպատակը արդյունքի վերաբերյալ գնահատականներ տալը չի, այլ գործընթացի:
Արսեն Թորոսյանը Ջանջուղազյանի այս դիտարկմանն ի պատասխան մի մեջբերում արեց հաշվետվությունից. «2020 թվականի մարտ ամսին, երբ ՀՀ-ում արձանագրվեց հիվանդության դեպքերի աճ, լիազոր մարմինը, չունենալով համապատասխան գործողությունների եւ համավարակի կառավարման պլան, ինչպես նաեւ արտակարգ իրավիճակներում ծավալվող միջոցառումների ծրագիր, հիվանդության կանխարգելման՝ համավարակի առանձնահատկությունները հաշվի առնող համարժեք որեւ աշխատանք չի իրականացրել, այն դեպքում, երբ համավարակն աշխարհում տարածվում է սկսած 2019 թվականի վերջերից»: Ըստ Թորոսյանի՝ այդ ձեւակերպման առաջին մասը ոչ այլ ինչ է, քան գնահատական, իսկ երկրորդ մասն ակնհայտ կեղծիք է, քանի որ համավարակի առաջին դեպքերն ի հայտ են եկել ավելի ուշ: Թորոսյանը համոզմունք է հայտնել, որ ոչ մասնագետները փորձել են տալ մասնագիտական գնահատականներ:
Հաշվեքննիչ պալատի ընթացիկ եզրակացությանն անդրադարձել է Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Նա նշել է, որ համավարակը նոր էր. ընդգրկուն եւ շատ բարդ է արդյունքների վերաբերյալ գնահատականներ տալը: 2020 թ. նախարարությունը, աշխատելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եւ այլ երկրների համապատասխան կառույցների հետ, արագ ձեւավորել է աշխատանքային խումբ: Մշակվել են կորոնավիրուսային համավարակին վերաբերող հանրապետական եւ միջգերատեսչական պլաններ, որոնք երեք անգամ վերանայվել են: Նախարարը նշել է, որ ըստ միջազգային կառույցների արձագանքի՝ ճիշտ ժամանակին ձեռնարկվել են հստակ մեխանիզմներ եւ գործողություններ, որոնք հանգեցրել են համավարակի կառավարմանն ու պացիենտների բուժմանը: Ըստ նախարարի՝ Հաշվեքննիչ պալատի կողմից արվել են ոչ ճիշտ միջինացումներ, որն էլ հանգեցրել է արդյունքային սխալ ցուցանիշների: Նախարարը հիշեցրել է, որ 2020 թ., ի տարբերություն Եվրամիության շատ երկրների, Հայաստանում չի եղել դեղորայքի, դիմակների, կոնցենտրատորների խիստ պակաս, եւ արված ներդրումների արդյունքում հնարավոր է եղել ապահովել ամբողջական ապահովվածություն: Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ իրենք չեն ընդունում այն եզրահանգումները, որոնք խեղաթյուրում են կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի ամբողջ ընթացքում գերատեսչության վարած քաղաքականությունն ու արդյունքները:

There was one item on the agenda of the joint sitting of the Standing Committees on Financial-Credit and Budgetary Affairs and on Health Care of the RA National Assembly. The current conclusion of the Audit Chamber on the results of the audit of the budget expenditures conditioned by the new coronavirus pandemic (COVID-19) in the RA Ministry of Health was debated. It should be noted that no significant distortions and inconsistencies were recorded as a result of the audit, and the Audit Chamber did not consider it important to give a criminal-legal assessment in case of any problem.
At the beginning of the heated debate that lasted for more than three hours, the Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan drew attention to several points. First, he noted that the audit was conducted on the initiative of the National Assembly. The next observation was that the audit has not and will not answer the question of how satisfactory the results of the pandemic prevention and treatment process are, but how public finances were spent on achieving those results. According to Atom Janjughazyan, the Audit Chamber did not have appropriate capacity to answer the first question. He highlighted this adjustment in the context of formation of adequate expectations. The NA deputy, the former Minister of Health Arsen Torosyan agreed with the observation on the capacity of the Audit Chamber, however, he did not agree with a point of view expressed on the purpose of the audit. According to Torosyan, as stated in the audit, the purpose of the audit is to assess the process of fighting against the coronavirus. Arsen Torosyan also considered strange the fact that the member of the Chamber who coordinated this audit was not present at the debate. After the preliminary exchange of opinions, the key rapporteur of the issue, the Head of the Seventh Department of the Audit Chamber Khachik Papazyan presented that 26.5 billion AMD was allocated from the reserved fund of the Government aimed at the pandemic prevention and treatment in 2020. According to him, based on the sufficient evidence obtained within the framework of the audit, the group, conducting audit, concluded that adequate planning work was not carried out to prevent and treat the pandemic, no expenditure directions and non-financial outcome indicators were defined for the allocated funding, no accountability mechanisms were used in the decision-making process.
There were also discrepancies between the remuneration of professional staff in medical organizations per patient and the costs of medicines and medical products.
The deputy Gevorg Papoyan expressed an opinion that the audit gives the impression that nothing was done to fight against coronavirus. According to Papoyan, there are many allegations in the conclusion, which have been denied in the explanations given by the Ministry, but the auditors mainly did not accept them in a vague way? “Has any work been done? Has nothing good been done? After all, so many people have been treated, so much work has been done,” Papoyan asked, inquiring whether the international experience was studied, and which country had a strategy to prevent COVID-19 in 2019. In response to this observation, Atom Janjughazyan did not mention the name of any country. He again stressed that the purpose of the audit is not to give assessments of the result, but of the process.
The Minister of Health Anahit Avanesyan referred to the current conclusion of the Audit Chamber. She noted that the pandemic was new. It is comprehensive and very difficult to assess the results. The Ministry, working with the World Health Organization and the relevant structures in other countries, quickly formed a working group in 2020. Republican and interdepartmental plans for the coronavirus pandemic were developed, which were revised for three times. The Minister noted that according to the response of international organizations, clear mechanisms and actions were taken at the right time, which led to the management of the pandemic and the treatment of patients. The Minister reminded that in 2020, unlike many EU countries, there was no severe shortage of medicines, masks, concentrators in Armenia, and as a result of the investments made, it was possible to ensure fully security. Anahit Avanesyan noted that they do not accept those conclusions that distort the policy and results of the department during the whole process of fighting against the coronavirus pandemic.