Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արթուր Հովհաննիսյանը եւ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանը Պրահա կատարած այցի շրջանակում հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի առաջին փոխնախագահ Յիրժի Ռուժիչկայի հետ:
Քննարկվել են ռազմագերիների վերադարձին, Հայաստանի սուվերեն տարածք նախորդ տարվա մայիսի 12-ից ադրբեջանական զորքերի ներխուժմանը, Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պատմամշակութային հուշարձանների ոչնչացմանը վերաբերող հարցեր:
Յիրժի Ռուժիչկան բարձր է գնահատել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական գործընթացները եւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի ջանքերը:
Պատգամավորները հայտնել են՝ ակնկալում են, որ Հայաստանի բարեկամ Չեխիան, այս տարի ստանձնելով ԵՄ խորհրդում նախագահությունը, կներառի բարձրաձայնած խնդիրները սպասվող օրակարգերում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ ՀՀ ԱԺ-ի եւ Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի միջեւ համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր:

В рамках визита в Прагу руководитель группы дружбы Армения-Чехия А.Ованнисян и заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции М.Галстян встретились с первым вице-спикером Сената парламента Чехии Иржи Ружичкой .
Обсуждены вопросы, связанные с возвращением военнопленных, вторжением азербайджанских войск на суверенную территорию РА 12 мая прошлого года, уничтожением историко-культурных памятников на подконтрольных Азербайджану территориях в Нагорном Карабахе.
Иржи Ружичка высоко оценил демократические процессы в Армении и усилия армянской стороны по установлению мира в регионе.
Депутаты выразили свои ожидания, что дружественная Армении Чехия, принимая в этом году председательство в Совете ЕС, включит поднятые вопросы в предстоящие повестки дня.
В ходе встречи также обсуждены вопросы углубления сотрудничества между НС РА и Сенатом Парламента Чехии.