«Քաղաքաշինության մասին» օրենքով սահմանված է, որ 2024 թ. հունվարի 1-ից չի թույլատրվելու առանց սահմանված կարգով հաստատված համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, կառուցապատման նպատակներով հողամասերի եւ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների տրամադրումը` նպատակ ունենալով մինչեւ 2024 թ. բոլոր համայնքներն ապահովել գլխավոր հատակագծերով:
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ հստակեցվում է սահմանված կարգով հաստատված, ինչպես նաեւ առանց սահմանված կարգի հաստատված համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, կառուցապատման նպատակներով հողամասերի եւ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների տրամադրման կարգը:
Լրամշակվում են որոշ հոդվածներ. դրանք համապատասխանեցվում են քաղաքաշինական բնագավառի ռազմավարական մարտահրավերների պահանջներին:
Գործադիրը նաեւ հստակեցնում է քաղաքաշինական գործունեության համար առանձնացված հատուկ կարգավորման օբյեկտների ցանկը` ներառելով միջպետական եւ հանրապետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհների հարակից տարածքները:
««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 10-ի նիստում: Նախաձեռնությունը ներկայացրել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանը:
Հանձնաժողովը հավանություն է տվել նախագծին:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է եւ դրական եզրակացություն ստացել Կառավարության հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Թանկարժեք մետաղների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Մինչեւ երկամսյա ժամկետով հետաձգվել է Կառավարության հեղինակած ««Մայլեռե ներդրումային ծրագրի շրջանակում «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը խաղատան լիցենզիա տրամադրելու մասին» եւ ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթի քննարկումը:

It is set by the law on Urban Development that from January 1, 2024 it will not be allowed to provide land and architectural tasks for the construction without urban development programme documents of the community by the established order.
By the legislative initiative of the Government the order of providing land and architectural tasks for the construction without urban development programme documents of the community by the established order, as well as without established order is specified.
Some articles are revised they are complied with the requirements of the strategic challenges of the urban development sphere. The executive body also specifies the list of the facilities of separated special regulation for the urban development activity, including the adjacent territories of the highways of inter-state and republican importance.
The draft law on Making Amendments and Addendum to the Law on Urban Development was debated in the first reading at June 10 sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs. The Deputy Chairperson of the RA Urban Development Committee Nune Petrosyan presented the initiative.
The package of bills on Making Addendum to the RA Code on Administrative Offences and on Amending the RA Law on Precious Stones authored by the Government was debated in the second reading and endorsed.
The debate of the package of bills on Providing Casino License to the Myler Mountain Resort Closed Joint Stock Company within the framework of the Myler Investment programme authored by the Government and on Making Addendum to the RA Law on Gambling Games, Online Gambling Games and Casinos was postponed up to two-month term.