«Քաղաքաշինության մասին» օրենքով սահմանված է, որ 2024 թ. հունվարի 1-ից չի թույլատրվելու առանց սահմանված կարգով հաստատված համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, կառուցապատման նպատակներով հողամասերի եւ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների տրամադրումը` նպատակ ունենալով մինչեւ 2024 թ. բոլոր համայնքներն ապահովել գլխավոր հատակագծերով:
Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությամբ հստակեցվում է սահմանված կարգով հաստատված, ինչպես նաեւ առանց սահմանված կարգի հաստատված համայնքի քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, կառուցապատման նպատակներով հողամասերի եւ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների տրամադրման կարգը:
Լրամշակվում են որոշ հոդվածներ. դրանք համապատասխանեցվում են քաղաքաշինական բնագավառի ռազմավարական մարտահրավերների պահանջներին:
Գործադիրը նաեւ հստակեցնում է քաղաքաշինական գործունեության համար առանձնացված հատուկ կարգավորման օբյեկտների ցանկը` ներառելով միջպետական եւ հանրապետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհների հարակից տարածքները:
««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 10-ի նիստում: Նախաձեռնությունը ներկայացրել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նունե Պետրոսյանը:
Հանձնաժողովը հավանություն է տվել նախագծին:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է եւ դրական եզրակացություն ստացել Կառավարության հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ ««Թանկարժեք մետաղների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Մինչեւ երկամսյա ժամկետով հետաձգվել է Կառավարության հեղինակած ««Մայլեռե ներդրումային ծրագրի շրջանակում «Մայլեռ Մաունթայն Ռեզորթ» փակ բաժնետիրական ընկերությանը խաղատան լիցենզիա տրամադրելու մասին» եւ ««Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթի քննարկումը:

Закон “О градостроительстве” предусматривает, что с 1 января 2024 г. не допускается предоставление документов градостроительной программы, земельных участков для строительства и выполнения архитектурно-планировочных заданий без утвержденного порядка - с целью до 2024 г. обеспечить все общины генеральными планами.
По законодательной инициативе правительства порядок предоставления утвержденных, а также не утвержденных в установленном порядке градостроительных программных документов, земельных участков для целей строительства и архитектурно-планировочных заданий утверждается в установленном порядке.
Некоторые положения дорабатываются, они согласовываются с требованиями стратегических задач в области градостроительства.
Исполнительная власть также уточняет перечень объектов особого регулирования, отведенных для градостроительной деятельности, в том числе территорий, прилегающих к межгосударственным и республиканским дорогам.
Проект о внесении поправок в закон “О градостроительстве" обсужден в первом чтении 10 июня на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам. Инициативу представила заместитель председателя Комитета по градостроительству РА Н.Петросян.
Пакет проектов о внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях и закон “О драгоценных металлах" обсужден во втором чтении с положительным заключением.
Проект о внесении дополнения в закон “Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах” отложен на срок до двух месяцев.