Առաջարկվում է նվազեցնել առանց ԱՊՊԱ պայմանագիր ավտոմեքենա վարելու համար սահմանված տուգանքները: Այս մասին հայտնել է Արմեն Խաչատրյանը՝ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի առաջին ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանի, Քրիստինե Պողոսյանի եւ Լիլիթ Կիրակոսյանի հեղինակած այս նախագիծը քննարկվել է հունիսի 10-ին՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:
Զեկուցող Արմեն Խաչատրյանի տեղեկացմամբ` եթե վարչական իրավախախտումը հայտնաբերելու պահից 48 ժամվա ընթացքում իրավախախտը վերացնում է իրավախախտման հատկանիշները, ապա նա ազատվում է նշանակված տուգանքի 75 տոկոսի չափով վճարման պարտականությունից, եթե այդ մասին նույն ժամանակահատվածում լիազորված մարմնին ներկայացնում է համապատասխան ապացույց (ներկայացնում է տվյալ տրանսպորտային միջոցի համար կնքված ավտոտրանսպորտային միջոցի օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության գործող կամ ներկայացման պահից 24 ժամվա մեջ ուժի մեջ մտնող պայմանագիր):
Արմեն Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունն առաջարկել է 48 ժամը դարձնել 24 ժամ, ինչը հեղինակներն ընդունել են:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վիլեն Գաբրիելյանի, Անդրանիկ Քոչարյանի եւ Արմեն Խաչատրյանի հեղինակած «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հետաձգվել է մինչեւ 2 ամսով:

“It is proposed to reduce the fines for driving a car without a Compulsory Motor Third Party Liability (CMTPL) contract,” Armen Khachatryan noted during the debate of the draft law in the first reading on Making Amendment and Addendum to the RA Code on Administrative Offenses.
This draft authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Armen Khachatryan, Kristinne Poghosyan and Lilit Kirakosyan was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security convened on June 10.
According to the rapporteur Armen Khachatryan, if the offender eliminates the features of the offense within 48 hours from the moment of detection of the administrative offense, he/she is released from the obligation to pay 75% of the imposed fine, if he/she presents the relevant evidence of it to the authorized body within the same period.
The debate of the draft law on the Regulation of the Circulation of Weapons authored by the deputies of the NA Civil Contract Vilen Gabrielyan, Andranik Kocharyan and Armen Khachatryan was postponed up to two months.