«Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» օրենքում գործադիրի առաջարկած լրացումը պատգամավորներն առաջին եւ երկրորդ ընթերցումներով քննարկել եւ ընդունել են հունիսի 9-ին գումարված Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում:
«Իրավական ակտերով նախատեսված ռազմավարությունների մշակման եւ ընդունման գործընթացը սահմանվում է ոչ միասնական ձեւով, քանի որ բացակայում են արդեն իսկ մշակված ռազմավարական բնույթի ակտերն ընդունելու մասին հատուկ իրավակարգավորումները: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գործնականում ռազմավարություններ ընդունելիս առաջանում են խնդիրներ՝ կապված լիազորող նորմի հետ, նման պայմաններում հատվածային լուծումներից խուսափելու նպատակով, ինչպես նաեւ ընդհանուր կարգավորման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ մշակվել է նախագիծ, որով առաջարկվում է սահմանել մեկ միասնական կարգ»,- ընդգծել է Արդարադատության փոխնախարար Երանուհի Թումանյանցը:
Նախաձեռնությամբ սահմանվում է, որ Կառավարությունն իր ծրագրի հիման վրա պետության ներքին եւ արտաքին քաղաքականությունները մշակելիս կարող է ընդունել ոլորտային ռազմավարություններ եւ դրանց կատարումն ապահովող գործողությունների ծրագրեր:
Զեկուցողը փաստել է, որ նախագծի ընդունումը կապահովի իրավական որոշակիություն եւ համապատասխան լիազորող նորմի առկայություն:
Գլխադասային՝ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վահագն Հովակիմյանը:
Պատգամավորները քվեարկություններով ընդունել են առաջին ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»,  ««Ավիացիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին»,  «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին»,  ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծերը, ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը:

The deputies debated in the first to the second readings and adopted the addendum proposed by the executive body to the Law on Structure and Activities of the Government at the extraordinary sitting of the National Assembly convened on June 9.
“The process of developing and adopting strategies envisaged by legal acts is defined in a non-uniform way, as there are no special legal regulations on the adoption of already developed strategic acts. Taking into account the fact that in practice, when adopting strategies, problems arise related to the authorizing norms, in order to avoid sectoral solutions in such conditions, as well as due to the need for general regulation, a draft has been elaborated, which proposes to establish one united order,” the Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants emphasized.
The initiative stipulates that the Government may adopt sectoral strategies and action plans to implement them when developing domestic and foreign policies of the state based on its program.
The rapporteur stated that the adoption of the draft will ensure legal certainty and the existence of a relevant authorizing norm.
The Deputy Chair of the Committee Vahagn Hovakimyan presented the endorsement of the NA Standing (Head) Committee on State and Legal Affairs.
The deputies adopted the legislative initiatives debated in the first reading by voting.
The parliament debated in the second reading the bills authored by the Government on Making Amendments and Addenda to the Law on Confiscation of Property of Illegal Origin, on Making Amendments and Addenda to the Law on Aviation, on Enactment of the Criminal Code of the Republic of Armenia, on Amending the Law on Penitentiary Service, the package of bills on Making Amendments and Addenda to the Constitutional Law on Judicial Code of the Republic of Armenia and the related ones.